“AzerGold” QSC tərəfindən Naxçıvan memarlıq məktəbinin banisi, dahi memar Əcəmi Əbubəkr oğlu Naxçıvaninin zəngin irsini əks etdirən gümüş xatirə sikkəsi təqdim olunub.
“Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində hazırlanmış bu xüsusi buraxılış dahi memarın 900 illik yubileyinə həsr olunub. Xatirə sikkəsi dahi memarın zəngin irsini yaşatmaqla yanaşı, Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası ərəfəsində Azərbaycanın tarixi memarlıq ənənələri ilə müasir şəhərsalma yanaşmaları arasında bağlılığın təbliğinə yönəlmiş simvolik töhfədir. Unikal gümüş sikkə mötəbər tədbir ərəfəsində beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Azərbaycanın zəngin memarlıq irsinə yönəltməyi hədəfləyir.
Azərbaycanın orta əsr memarlıq ənənələrini özündə əks etdirən yeni gümüş sikkənin konseptual dizaynı tarixi varisliklə müasir innovasiyaların vəhdəti prinsipi əsasında hazırlanıb. Azərbaycanın dünya sivilizasiyasına bəxş etdiyi nadir memarlıq inciləri sikkə üzərində numizmatika sahəsində texnoloji yenilik sayılan “Smartminting” texnologiyasının tətbiqi ilə həkk edilib. Metal səthdə dahi memarın daş üzərində yaratdığı zərif detallar və mürəkkəb teksturalar təbii rənglərinə uyğun olaraq ultra yüksək relyefli təsvirlər şəklində yüksək dəqiqliklə əks olunub.
Sikkənin tərtibatında Naxçıvan şəhərində yerləşən və Əcəmi dühasının məhsulu olan Möminə Xatun məqbərəsi, Yusif ibn Küseyir türbəsi, Möminə Xatun məqbərəsinin önündə yerləşən qoşa minarəli baştağ, həmçinin Əcəmi memarlıq məktəbinin nümunələrindən sayılan Qarabağlar türbəsi vahid kompozisiya şəklində təqdim edilib.
Yeni sikkə limitli sayda olmaqla, həm kolleksiyaçılar, həm də mədəni irsə maraq göstərən geniş auditoriya üçün nəzərdə tutulub. Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 3 ünvanında yerləşən Satış və mübadilə mərkəzində, həmçinin www.azergold.gift onlayn satış platformasında sikkə nümunələri ilə tanış olmaq və əldə etmək mümkündür.

ЗАО «AzerGold» представило памятную серебряную монету, отражающую богатое наследие основоположника нахчыванской архитектурной школы, великого архитектора Аджеми Абу Бакра оглы Нахчывани.
Этот специальный продукт, подготовленный в рамках «Года градостроительства и архитектуры», посвящён 900-летнему юбилею выдающегося архитектора. Памятная монета не только увековечивает богатое наследие великого мастера, но и является символическим вкладом в продвижение связи между историческими архитектурными традициями Азербайджана и современными подходами к градостроительству в преддверии 13-й сессии Всемирного форума городского развития («WUF 13»). Уникальная серебряная монета призвана привлечь внимание международного сообщества к богатому архитектурному наследию Азербайджана накануне этого престижного мероприятия.
Концептуальный дизайн новой серебряной монеты, отражающей средневековые архитектурные традиции Азербайджана, разработан на основе принципа единства исторической преемственности и современных инноваций. Редкие архитектурные шедевры, подаренные Азербайджаном мировой цивилизации, выгравированы на монете с применением инновационной «Smartminting», считающейся технологическим новшеством в области нумизматики. Изящные детали и сложные текстуры, созданные великим архитектором на камне, с высокой точностью воспроизведены на металлической поверхности в виде изображений с ультравысоким рельефом, соответствующих их естественным цветам.
В оформлении монеты в единой композиции представлены Мавзолей Момине Хатун, Мавзолей Юсифа ибн Кусейира, двухминаретный портал перед мавзолеем Момине Хатун, расположенные в городе Нахчыван, а также мавзолей Карабаглар, считающийся одним из образцов архитектурной школы Аджеми.
Новая монета выпущена ограниченным тиражом и предназначена как для коллекционеров, так и для широкой аудитории, интересующейся культурным наследием. Ознакомиться с образцами монеты и приобрести их можно в Центре продаж и обмена, расположенном по адресу: г. Баку, проспект Бюльбюля, 3, а также на онлайн-платформе продаж www.azergold.gift.