https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d4ad78173b090059aa45620e1_o.jpg
Tailand Krallığının paytaxtı Banqkok şəhərində Azərbaycanın sədrliyi ilə BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) 82-ci sessiyası keçirilib. Tədbirdə ölkəmiz geniş nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub.
Sessiyada Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin sektor müdiri Eltac Abbasov “Asiya və Sakit Okean regionunda inklüziv nəqliyyat və əlçatanlıq: əldə olunan təcrübə və gələcək istiqamətlər” mövzusunda çıxış edib. O, iştirakçılara şəhər nəqliyyatında əlaqəliliyin gücləndirilməsi, əlçatanlığın artırılması, rəqəmsallaşma və nəqliyyat planlaşdırılmasında məlumat əsaslı yanaşmaların tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verib. İnteqrasiya olunmuş mobillik həllərinin inkişafı, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi və qərar qəbuletmə prosesində rəqəmsal alətlərin rolu xüsusi vurğulanıb.
Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycanın 2025 – 2026-cı illər üzrə Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunda prezidentliyi çərçivəsində qəbul edilmiş əsas nəqliyyat siyasəti tövsiyələrindən biri şəhər mobilliyi və inklüziv nəqliyyatın təşviqinə həsr olunub. Bu prioritetlərin UNESCAP gündəliyi ilə tam uyğunluq təşkil etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Sessiyada inklüziv və dayanıqlı nəqliyyat sistemlərinin təşviqi istiqamətində regional tərəfdaşlarla əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin önəmi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d4ad78173b090059aa45620e1_o.jpg
В столице Королевства Таиланд Бангкоке под председательством Азербайджана состоялась 82-я сессия Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (UNESCAP). На мероприятии наша страна была представлена обширной делегацией.
На сессии заведующий сектором Министерства цифрового развития и транспорта Эльтадж Аббасов выступил на тему «Инклюзивный транспорт и доступность в Азиатско-Тихоокеанском регионе: приобретенный опыт и будущие направления». Он предоставил участникам подробную информацию о мерах, принятых для усиления связности в городском транспорте, повышения доступности, цифровизации и применения подходов, основанных на данных, в транспортном планировании. При этом особое внимание уделялось развитию интегрированных мобильных решений, повышению качества обслуживания и роли цифровых инструментов в процессе принятия решений.
Также сообщалось, что одна из ключевых рекомендаций транспортной политики, принятых в рамках президентства Азербайджана на Международном транспортном форуме в 2025-2026 годах, посвящена продвижению городской мобильности и инклюзивного транспорта. Было доведено до внимания, что эти приоритеты полностью соответствуют повестке дня UNESCAP.
На заседании была подчеркнута важность дальнейшего углубления сотрудничества с региональными партнерами в направлении продвижения инклюзивных и устойчивых транспортных систем.