Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəqəmsallaşma səviyyəsi qiymətləndirilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəqəmsallaşma səviyyəsi qiymətləndirilib  Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəqəmsallaşma səviyyəsi qiymətləndirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 yanvar 2025-ci il tarixli 287 nömrəli Fərmanı ilə təsdiqlənmiş “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”na uyğun olaraq dövlət qurumlarında rəqəmsal inkişaf proseslərinin monitorinqi və qiymətləndirilməsi üçün əsas fəaliyyət göstəriciləri sistemlərinin, rəqəmsallaşma diaqnostikasının və sürətləndirilmiş rəqəmsallaşdırma ssenarilərinin hazırlanması məqsədi ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində (KTN) rəqəmsallaşma səviyyəsinin diaqnostikası aparılıb. Həyata keçirilmiş diaqnostikanın nəticələri rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov və kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimovanın iştirakı ilə keçirilmiş görüşdə təqdim edilib.
Diaqnostika strategiya, xidmətlər, texniki-texnoloji infrastruktur və əməliyyat modelləri olmaqla dörd əsas istiqaməti əhatə edib.
Diaqnostika nəticələrinə əsasən,  KTN-də rəqəmsallaşma təşəbbüslərini əhatə edən strategiya sənədilərinin hazırlandığı və vahid strateji çərçivə kimi rəsmiləşdirildiyi, eləcə də nazirlikdə rəqəmsallaşma sahəsində ümumi məlumatlılıq və mədəniyyət formalaşdırıldığı bildirilir.
Aparılan qiymətləndirmə nəticələrinə görə prioritet xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması təmin edilib və digər xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması prosesi davam etdirilir. Nazirlik tərəfindən təqdim edilən rəqəmsal xidmətlərin təxminən 90%-i Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminə inteqrasiya olunub, xidmətlərin 70–80%-i isə “Yonca” mobil tətbiqi vasitəsilə vətəndaşlara təqdim olunur.
Texniki-texnoloji sahədə qiymətləndirmə göstərib ki, nazirliyin əsas informasiya sistemi kimi Elektron Kənd Təsərrüfatı Sistemi (EKTİS) fəaliyyət göstərir və digər informasiya sistemlərinin EKTİS-in altsistemi qismində vahid arxitekturaya inteqrasiyası üzrə işlərə başlanılıb. EKTİS və süni intellekt pilot layihələri çərçivəsində məlumat əsaslı qərarvermə prosesi təşkil edilib. Süni intellekt və analitik imkanlar üzrə tədbirlər planı hazırlanıb və müxtəlif tətbiqlər (Bitki növləri xəritəsi, Torpaq xəritəsi, Bitki sağlamlığına nəzarət, Bitki məhsuldarlığının proqnozu) pilot mərhələsindədir. Nazirlik tərəfindən açıq məlumatlar “Agro Data” və Açıq Məlumatlar portalı vasitəsilə ictimaiyyətə təqdim olunur. Bununla yanaşı, informasiya ehtiyat və sistemlərinin “Hökumət Buludu”na tam şəkildə keçidi ilə bağlı planlaşdırma və hazırlıq işləri davam edir.
Əməliyyat sahəsində aparılan qiymətləndirmə zamanı müəyyən edilib ki, KTN əməkdaşlarının rəqəmsallaşma sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə təlimat sənədləri ilə təmin olunur. Eyni zamanda, rəqəmsal xidmətlərin və informasiya sistemlərinin formalaşdırılmasından əvvəl zəruri hüquqi prosedurlar təmin olunur.
Görüş çərçivəsində 2025–2027-ci illəri əhatə edən 3 illik “Rəqəmsallaşma üzrə Yol Xəritəsi” təsdiqlənib. Yol Xəritəsi kənd təsərrüfatı sektorunda rəqəmsal dayanıqlılığın təmin edilməsinə, süni intellekt layihələrinin genişləndirilməsinə, mövcud rəqəmsal xidmətlərin təkmilləşdirilməsinə, fermerlərin rəqəmsal xidmətlərə çıxış imkanlarının artırılmasına, rəqəmsallaşma üzrə peşəkar komandanın formalaşdırılmasına və müasir texnologiyalara əsaslanan informasiya sistemlərinin inkişafına xidmət edəcək.

Министерство цифрового развития и транспорта оценило уровень цифровизации Министерства сельского хозяйства
Министерство цифрового развития и транспорта оценило уровень цифровизации Министерства сельского хозяйства Министерство цифрового развития и транспорта оценило уровень цифровизации Министерства сельского хозяйства
В соответствии с «Концепцией цифрового развития в Азербайджанской Республике», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 16 января 2025 года № 287, Министерство цифрового развития и транспорта провело диагностику уровня цифровизации в Министерстве сельского хозяйства (МСХ) с целью разработки систем основных показателей эффективности, диагностики цифровизации и сценариев ускоренной цифровизации для мониторинга и оценки процессов цифрового развития в государственных структурах. Результаты диагностики были представлены на встрече с участием заместителя министра цифрового развития и транспорта Самира Мамедова и заместителя министра сельского хозяйства Ильхамы Гадимовой.
Диагностика охватила четыре основных направления: стратегия, услуги, техническая и технологическая инфраструктура и операционные модели.
Согласно результатам диагностики, стратегические документы, охватывающие инициативы по цифровизации МСХ, были подготовлены и оформлены в виде единой стратегической рамки, а также в министерстве сформированы общая осведомленность и культура в области цифровизации.
По результатам оценки обеспечена цифровизация приоритетных услуг и продолжается процесс цифровизации остальных услуг. Около 90% цифровых услуг, предоставляемых министерством, интегрированы в Информационную систему электронного правительства, а 70-80% услуг предоставляются гражданам через мобильное приложение «Yonca».
В технической и технологической сфере оценка показала, что Электронная сельскохозяйственная система (EKTİS) функционирует как основная информационная система министерства, и начаты работы по интеграции других информационных систем в единую архитектуру в качестве подсистемы EKTİS. В рамках пилотных проектов EKTİS и искусственного интеллекта организован процесс принятия решений на основе данных. Разработан план мероприятий по развитию искусственного интеллекта и аналитических возможностей, а различные приложения (карта видов растений, карта почв, контроль здоровья растений, прогнозирование урожайности растений) находятся на пилотной стадии. Министерство предоставляет общественности открытые данные через Agro Data и портал открытых данных. Наряду с этим, продолжаются работы по планированию и подготовке к полному переходу информационных ресурсов и систем в «Правительственное облако».
В ходе оценки, проведенной в оперативной сфере, установлено, что сотрудники МСХ обеспечены инструктивными документами с целью повышения уровня знаний и навыков в области цифровизации. В то же время обеспечиваются необходимые правовые процедуры перед формированием цифровых услуг и информационных систем.
В рамках встречи была утверждена трехлетняя «Дорожная карта по цифровизации», охватывающая 2025–2027 годы. Дорожная карта будет способствовать обеспечению цифровой устойчивости в секторе сельского хозяйства, расширению проектов по искусственному интеллекту, совершенствованию существующих цифровых услуг, повышению возможностей доступа фермеров к цифровым услугам, формированию профессиональной команды по цифровизации и развитию информационных систем на основе современных технологий.