Bakıda Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, Şuranın iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində, o cümlədən kənd təsərrüfatı, maşınqayırma, neft-kimya, bank sektoru, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 90-dan artıq qurum və təşkilat üzvü iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafını vurğulayıb, iqtisadi - ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi kontekstində Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının tərəfdaşlıq mexanizminin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi və ikitərəfli ticarət potensialının reallaşdırılması istiqamətində görülən işlər işgüzar dairələr arasında əlaqələri daha da möhkəmləndirir ki, bu da hər iki ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verir.
İki ölkənin biznes dairələri tərəfindən yaradılmış Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının fəaliyyəti barədə məlumat verən Səməd Qurbanov qurum tərəfindən iki ölkə arasında ticarət və işgüzar əlaqələrin inkişafı, Azərbaycan biznes ictimaiyyətinin maraqlarının dəstəklənməsi istiqamətində görülən işlər barədə danışıb.
İclasın gündəliyinə uyğun olaraq, Şuranın İdarə Heyətinə seçkilər keçirilib, Azərbaycan – Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri “Agalarov Development” şirkətinin təsisçisi Emin Ağalarov, sədrin müavinləri isə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev və “Nardaran Invest” MMC-nin direktoru Qəmbər Bənənyarlı seçiliblər.
Şuranın yeni seçilmiş İdarə Heyətinin sədri Emin Ağalarov sahibkarlar arasında biznes dialoqun intensivləşdirilməsi və hər iki ölkənin işgüzar dairələri üçün tərəfdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində Şuranın fəaliyyətinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəyə görə Səməd Qurbanova Fəxri Fərman təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildən fəaliyyət göstərən İşgüzar Şura Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Rusiya Federasiyasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Rusiya – Azərbaycan İşgüzar Şurası və iki ölkənin digər dövlət qurumları və müvafiq ictimai təşkilatlarla fəal əməkdaşlıq edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8a49cad361fc6d79e3926ea67_o.jpg
В Баку состоялось очередное заседание Азербайджано-Российского делового совета. Наряду с официальными лицами, в мероприятии приняли участие более 90 представителей организаций и структур, работающих в различных сферах экономики, в том числе сельском хозяйстве, машиностроении, нефтехимии, банковском секторе, логистике и других сферах.
Выступивший на мероприятии министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул развитие сотрудничества между двумя странами и отметил важность механизма партнерства Азербайджано-Российского делового совета в контексте диверсификации торгово-экономических отношений. Было подчеркнуто, что работа, проводимая в направлении реализации совместных инвестиционных проектов и двустороннего торгового потенциала, еще больше укрепляет связи между деловыми кругами, что способствует экономическому развитию обеих стран.
Самед Гурбанов, проинформировавший о деятельности созданного деловыми кругами двух стран Азербайджано-Российского делового совета, рассказал о работе, проводимой в направлении развития торговых и деловых связей между двумя странами, поддержке интересов азербайджанского бизнес-сообщества.
Согласно повестке дня заседания были проведены выборы в состав правления Совета. Председателем правления Азербайджано-Российского делового совета стал учредитель компании «Agalarov Development» Эмин Агаларов, заместителями председателя правления избраны исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев и директор ООО «Nardaran Invest» Гамбар Баненярлы.
Новоизбранный председатель правления Эмин Агаларов отметил важность деятельности Совета в направлении активизации бизнес-диалога между предпринимателями и расширения возможностей партнерства для деловых кругов обеих стран.
На мероприятии Самеду Гурбанову вручена Почетная грамота за вклад в развитие экономических отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией.
Деловой совет, действующий с 2016 года, активно сотрудничает с Министерством экономики Азербайджанской Республики, Министерством экономического развития Российской Федерации, Российско-азербайджанским Деловым советом и другими государственными учреждениями и профильными общественными организациями двух стран.