https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_77968ddf9dfa45e2280b8c1fe_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Gədəbəy, Qoşa, Xarxar, Qaradağ, Ordubad qrupu (Piyazbaşı, Ağyurd, Şəkərdərə, Kələki), Qızılbulaq, Dəmirli və Vejnəli qızıl, mis və polimetal perspektiv filiz yataqlarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında “AzerGold” QSC ilə “R.V. Investment Group Services, LLC” arasında bağlanmış saziş üzrə səlahiyyətlərinin icrası çərçivəsində ilkin tanışlıq səfərləri həyata keçirib.
Məqsəd saziş sahələrində mədənlərin idarə olunması, geoloji kəşfiyyat, hasilat, istehsalat, ətraf mühitin mühafizəsi, yerli icmalarla işin təşkili, korporativ sosial məsuliyyət və digər istiqamətlərdə fəaliyyətlə tanışlıq, əməliyyat şirkəti “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited”in (AİMK) dağ-mədən sahəsində fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, Sazişin tələblərinə uyğun icrası istiqamətində təkliflərin hazırlanması, prosesə dəstək göstərilməsi və nəzarət tədbirlərinin icra edilməsidir.
Bu məqsədlə “AzerGold” QSC-nin nəzdində yaradılmış İşçi qrupu xarici şirkətin yeganə aktiv əməliyyat sahəsi olan “Gədəbəy” saziş sahəsinə səfər edib. Tanışlıq səfəri çərçivəsində əvvəlcə Səhmdar Cəmiyyət və AİMK nümayəndələri arasında görüş keçirilib, xarici operatorun fəaliyyəti, tətbiq etdiyi hasilat üsulları, istehsalat texnologiyaları və digər istiqamətlərdə görülən işlərlə bağlı məlumat əldə edilib, fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra “Gədəbəy” saziş sahəsinə daxil olan “Gədəbəy”, “Qədir”, “Zəfər”, “Uğur” və “Gilar” qızıl, gümüş, mis yataqları, həmçinin istehsalat zavodları, nəm tullantı anbarı, laboratoriya və digər infrastruktur obyektlərinə baxış keçirilib.
Məlumat verilib ki, 8 saziş sahəsində işləmək hüququna malik olan AİMK hazırda “Gədəbəy” saziş sahəsində yerləşən mədənlərdə açıq və yeraltı hasilat üsulları ilə filizçıxarma əməliyyatlarını icra edir. Hasil edilən filizlər metal tərkibindən asılı olaraq çeşidləndikdən sonra aidiyyəti üzrə rayon ərazisində yerləşən qızıl və ya mis emalı təyinatlı istehsalat sahələrində emal olunur.
Bundan başqa, İşçi qrupun üzvləri geoloji tədqiqat və istismara hazırlıq mərhələsində olan “Qaradağ”, “Qızılbulaq” və “Dəmirli” filiz yataqlarına da səfər edərək, sahələrə baxış keçiriblər.
Tanışlıq səfərləri zamanı İşçi qrupun üzvləri yekun hesabata əlavə edilməsi, Saziş üzrə tərəfdaşlıqla bağlı hazırlanacaq Tədbirlər Planında nəzərə alınması üçün müvafiq qeydlər aparıblar.
Növbəti mərhələdə isə “AzerGold” QSC tərəfindən saziş sahələrində mədən-filiz əməliyyatlarının icrası zamanı fəaliyyətin sazişin tələblərinə uyğun şəkildə təşkil edilməsi üçün zəruri tədbirlər görüləcək, eyni zamanda xarici şirkətin hökumət orqanları ilə əməkdaşlığına dəstək göstəriləcək. Eyni zamanda saziş sahələrində mütəmadi monitorinq işləri həyata keçiriləcək.
Xatırladaq ki, hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş 20 avqust 1997-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının “Azərqızıl” Dövlət Şirkəti ilə R.V. Investment Group Services, LLC arasında bağlanmışdı. 22 yanvar 2000-ci il tarixindən, Sazişə yeni dəyişikliyə qədər “Azərqızıl”ın ləğv edilməsi nəticəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Sazişdən irəli gələn öhdəliklər üzrə “Azərqızıl”ın hüquqi varisi hesab edilmişdi. Azərbaycan Respublikasının 21 iyun 2024-cü il tarixli, 1176-VIQ nömrəli Qanunu ilə sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-08/_innews_77968ddf9dfa45e2280b8c1fe_o.jpg
Закрытое акционерное общество (ЗАО) «AzerGold» провело предварительные ознакомительные визиты в рамках своих полномочий по Соглашению, заключенному между ЗАО «AzerGold» и «R.V. Investment Group Services, LLC» о разведке, разработке и распределении добычи с перспективных месторождений золота, меди и полиметаллов Гедабей, Гоша, Хархар, Гарадаг, Ордубадской группы (Пиязбаши, Агъюрд, Шекердере, Келеки), Гызылбулаг, Демирли и Вежнели.
Целью является ознакомление с управлением рудников, геологоразведкой, добычей, производством, и охраной окружающей среды на участках Соглашения, организацией работы с местными сообществами, корпоративной социальной ответственностью и другими направлениями деятельности, улучшение деятельности операционной компании «Azerbaijan International Mining Company Limited» (AIMC) в горнодобывающей сфере, подготовка предложений по выполнению требований Соглашения, оказание поддержки и контроль над реализацией процесса.
С этой целью рабочая группа ЗАО «AzerGold» посетила участок Соглашения «Гедабей», являющийся единственным участком активных операций иностранной компании. В рамках ознакомительного визита сначала состоялась встреча представителей Акционерного общества и AIMC, где была получена информация о деятельности иностранного оператора, применяемых методах добычи, производственных технологиях и работах, проделанных по другим направлениям, и состоялся обмен мнениями о возможностях дальнейшего совершенствования деятельности.
Далее был проведен осмотр месторождений золота, серебра и меди «Гедабей», «Гадир», «Зефер», «Угур» и «Гилар», а также производственных предприятий, хранилищ влажных отходов, лаборатории и других инфраструктурных объектов на участке «Гедабей» Соглашения.
Было сообщено, что AIMC, обладающая правом работы на 8 участках Соглашения, в настоящее время выполняет операции по добыче руды открытым и подземным способами на месторождениях, расположенных на участке «Гедабей» Соглашения. Добытая руда сортируется в зависимости от содержания металлов и перерабатывается на соответствующих производственных участках по переработке золота или меди, расположенных на территории района.
Помимо этого, члены рабочей группы посетили месторождения «Гарадаг», «Гызылбулаг» и «Демирли», находящиеся на стадии геологической разведки и подготовки к эксплуатации, и провели осмотр этих участков.
В ходе ознакомительных визитов члены рабочей группы сделали соответствующие замечания, которые будут включены в итоговый отчет и учтены в Плане действий, подготовленном в связи с партнерством в рамках Соглашения.
На следующем этапе ЗАО «AzerGold» примет необходимые меры для обеспечения соответствия деятельности при выполнении горнорудных операций на участках Соглашения требованиям Соглашения, а также окажет поддержку сотрудничеству иностранной компании с правительственными органами. Также будет проводиться регулярный мониторинг участков Соглашения.
Напомним, что соглашение о разделе продукции было подписано 20 августа 1997 года между Государственной компанией «Азергызыл» и «R.V. Investment Group Services, LLC». С 22 января 2000 года до внесения изменений в Соглашение, в связи с ликвидацией «Азергызыл», Министерство экологии и природных ресурсов считалось правопреемником «Азергызыл» по вытекающим из Соглашения обязательствам. Законом Азербайджанской Республики № 1176-VIQ от 21 июня 2024 года полномочия по представлению государства в связи с реализацией Соглашения были переданы ЗАО «AzerGold».