https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_eb04f59c0c954879937b44522_o.jpg
Fevralın 28-də Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) 70-dən çox üzv şirkətin nümayəndələri, Palatanın tərəfdaşlarının və eləcə də Alman İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin nümayəndə heyətinin üzvləri daxil olmaqla növbəti AHK İmpuls tədbirini təşkil edib. Tədbirin fəxri qonağı, Azərbaycan Respublikası Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Dr. Samir Axundov "Azərbaycanın elektrik enerjisi sektoru: qısa baxış və islahatlar" mövzusunda çıxış edib. Görüşdə, həmçinin Uniper Global Commodities SE-nin cənub regionu ölkələrinin qaz təchizatı üzrə vitse-prezidenti Dr. Michael Hilmer və Schneider Group-un Biznesin inkişafı üzrə baş inzibatçısı Olaf Letzel iştirak edib.
AHK Azərbaycanın icraçı direktoru, cənab Tobias Baumann görüşün açılış nitqində tədbir iştirakçılarını salamlayıb və son zamanlarda keçirilən bir sıra tədbirlər və görüşlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Daha sonra cənab Baumann tədbirin fəxri spikeri Dr. Samir Axundovu təqdim edib, onun zəngin kariyerası və AHK Azərbaycana verdiyi töhfələr barədə söz açıb. Cənab Baumann həmçinin tədbirin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə Schneider Group-a minnətdarlığını bildirib. O, daha sonra sözü Dr. Michael Hilmer-ə verib.
Dr. Michael Hilmer 10 ildir bu sahədə aktiv olduqlarını, neft-qaz, eləcə də, elektrik bazarında olduqlarını deyib. Son illər baş verən dəyişikliklər barəsində də söz açan cənab Hilmer bərpa olunan enerjiyə ayrılan diqqət və "Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında qanun" barəsində də iştirakçıları məlumatlandırıb.
Cənab Letzel öz çıxışında Schneider Group-un fəaliyyəti barəsində məlumat verib. Şirkətin hüquq və vergi, interim menecment, mühasibat uçotu, daxili audit, insan resursları, bazar araşdırması və digər sahələrdə fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Çıxışının sonunda Alman İqtisadiyyatının Şərq Komitəsinin nümayəndə heyətinin də bu gün tədbirdə iştirak etməsindən məmnuniyyət duyduğunu bildirib.
Samir Axundov öz nitqində "Azərbaycanın elektrik enerjisi sektoru: qısa baxış və islahatlar" mövzusunda çıxışına başlamazdan öncə Agentliyin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib. Daha sonra o, Elektrik enerjisi sahəsində aparılan islahatlar barəsində söz açıb. Cənab Axundov 2023-cü ildə qəbul olunan Azərbaycan Respublikasının Energetika haqqında Qanununun energetika sahəsində fəaliyyətin ümumi hüquqi, iqtisadi və idarəetmə əsaslarını, habelə enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin, sağlam rəqabət mühitinin formalaşdırılmasının, davamlı iqtisadi inkişafın dəstəklənməsinin, istehlakçıların etibarlı, keyfiyyətli, əlçatan və təhlükəsiz enerji ilə təmin edilməsinin mexanizmlərini əhatə etdiyini bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_eb04f59c0c954879937b44522_o.jpg
On February 28, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised the next AHK Impuls event, including representatives of more than 70 member companies, partners of the Chamber, as well as members of the delegation of the German Eastern Business Association. Honorary guest of the event, Chairman of the Board of the Energy Regulatory Agency of the Republic of Azerbaijan, Dr Samir Akhundov, gave a speech on "Azerbaijan's electricity sector: brief overview and reforms". At the meeting, the Vice President of Uniper Global Commodities SE for the gas supply of the countries of the southern region, Dr Michael Hilmer and Schneider Group's Chief Business Development Officer, Olaf Letzel, participated.
Executive Board Member of AHK Azerbaijan, Mr Tobias Baumann, greeted the event participants in the opening speech of the meeting and informed the participants about several events and meetings held recently. Then, Mr Baumann introduced the honorary speaker, Dr Samir Akhundov and talked about his rich career and his contributions to AHK Azerbaijan. Mr Baumann also thanked Schneider Group for its support in organising the event. He then gave the floor to Dr Michael Hilmer.
Dr Michael Hilmer mentioned their ten years of activity in the field, covering involvement in both the oil and gas, as well as the electricity markets. Mr Hilmer spoke about the changes that have taken place in recent years and informed the participants about the focus on renewable energy and the "Law on the use of renewable energy sources in the production of electricity".
In his speech, Mr Letzel discussed the activities of the Schneider Group, including aspects such as company law and taxation, interim management, and accounting. He stressed that they are active in internal audit, human resources, market research and other areas. At the end of his speech, he expressed his satisfaction that the German Eastern Business Association delegation also participated in the event today and expressed his gratitude to the event participants.
During his presentation, Dr Samir Akhundov gave extensive information about the activities of the Agency before starting his speech on "Azerbaijan's electricity sector: a brief review and reforms". Later, he spoke about the reforms carried out in the field of electricity. Mr Akhundov stated that the Law of the Republic of Azerbaijan on Energy, adopted in 2023, provides general legal, economic and management bases of activity in the field of energy, as well as ensuring energy security, forming a healthy competitive environment, supporting sustainable economic development, providing consumers with reliable, high-quality, accessible and safe energy.
The event concluded with a question-and-answer session, lively discussions and a business dinner afterwards.