https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_6486b6f5d9d658213ddc5a2fb_o.jpg
Türkiyənin Ankara şəhərində Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Ankara Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş "Bir millət, iki dövlət" adlı Beynəlxalq elmi konfransın açılışı olub.
Əvvəlcə Türkiyə və Azərbaycan Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirilib. Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransda giriş sözü ilə çıxış edən Ankara Universitetinin rektoru Necdet Ünüvar bildirib ki, hər iki ölkənin tarixində 2023-cü il tarixi əhəmiyyət daşıyır. Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 ili və Azərbaycanda "Heydər Əliyev İli"nin qeyd olunması tarixi hadisədir. Türkiyə-Azərbaycan qardaşlıq əlaqələrindən bəhs edən rektor qeyd edib ki, məhz Ulu Öndərin xalqın tələbi ilə hakimiyyətə gəlməsindən sonra Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrində yeni səhifə açılıb. Hazırda da bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm və təhsil sahəsində hər iki ölkə arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələri uğurla inkişaf edir.
Necdet Ünüvar 2003-cü ildə səhiyyə nazirinin müşaviri olarkən Azərbaycana səfəri və Ulu Öndər Heydər Əliyevlə görüşü barədə xatirələrini bölüşüb: “Həmin görüşdə Heydər Əliyevin Türkiyəyə olan böyük sevgisinin şahidi olduq. O sevginin nəticəsidir ki, Azərbaycanla Türkiyənin möhkəmlənən qardaşlıq əlaqələri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sarsılmaz dostluğu ilə davam etdirilir”.
Konfransda çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, həyatının məqsədi, başlıca amalı Azərbaycanın müstəqilliyi, doğma xalqının xoşbəxtliyi olan Ulu Öndər bütün mənalı ömrünü bu məqsədə nail olunmasına sərf edib: "Ümummilli Lider öz soy-kökünə, milli-mənəvi dəyərlərimizə söykənərək misilsiz xidmətlər göstərib, bu müqəddəs missiyanı uğurla, şərəflə, cəsarət və mərdliklə yerinə yetirib. Azərbaycan xalqı yeni əsrə və yeni minilliyə məhz Heydər Əliyev zəkasının işığında qədəm qoyub. Müdrik xalqımız hələ ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın taleyində yeni mərhələnin başlanğıcını qoyduğunu, Azərbaycanın müstəqilliyə gedən yolunun təməllərini formalaşdırdığını çox yaxşı dərk edir. Məhz həmin illərdən başlayaraq Azərbaycan Heydər Əliyevin inanılmaz səyləri ilə sovetlər birliyinin geridə qalmış respublikasından sənayenin inkişaf etdiyi bir ölkəyə çevrildi. Ölkəmiz üçün mürəkkəb bir dövrdə, onun parçalanmaq, bölünmək təhlükəsi ilə üzləşdiyi illərdə Ulu Öndər Heydər Əliyev yenidən xalqımızın nicatı oldu. O, xalqın çağırışı ilə yenidən və bu dəfə daha böyük əzm və inamla Azərbaycana rəhbərliyə qayıdaraq xilaskarlıq missiyasını davam etdirdi. Ulu Öndər tərəfindən tez bir zamanda qüdrətli Azərbaycan dövlətinin inkişaf strategiyası müəyyən edildi. Ulu Öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə ölkəyə rəhbərlik etdiyi 1993-2003-cü illər müstəqil Azərbaycanın tarixinə qızıl dövr kimi yazıldı. Azərbaycan dünyada etibarlı tərəfdaş kimi qəbul olundu. Ölkəyə yatırılan investisiyalar, həyata keçirilən beynəlxalq layihələr, Ulu Öndər Heydər Əliyevin misilsiz neft strategiyası dövlətimizi qüdrətləndirdi. Ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu, iqtisadi və hərbi qüdrəti yeni, yüksək mərhələyə qədəm qoydu”.
Rektor bildirib ki, 2003-cü ildə xalqımızın birmənalı dəstəyi ilə Prezident seçilən cənab İlham Əliyev ötən illər ərzində sarsılmaz təməlləri Ulu Öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlətçilik siyasətini əzmlə inkişaf etdirərək ölkəmizi dünyanın qüdrətli dövlətlərindən birinə çevirdi. Müqəddəs ata vəsiyyətini, işğal olunmuş ərazilərimizin azad edilməsi ilə bağlı xalqımızın ən ülvi və müqəddəs arzusunu şərəflə yerinə yetirdi, xalqımızın müzəffər xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi: “Xalqımız Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyini ona olan böyük sevgi və ehtiram hissi ilə yanaşı, müzəffər xalq olaraq böyük qürur, fəxarət və möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevə minnətdarlıq hissləri ilə qarşılayır. Eyni zamanda xalqımız Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun Ulu Öndərin tükənməz irsinin tədqiqi və təbliği sahəsindəki əvəzsiz xidmətlərini yüksək qiymətləndirir. Bu gün Ulu Öndərin hər zaman sonsuz diqqət və qayğı ilə yanaşdığı, “Mən çox xöşbəxtəm ki, Bakı Dövlət Universitetinin məzunuyam” kəlamı ilə adını, şöhrətini zirvələrə ucaltdığı, eyni zamanda “Azərbaycan xalqının, Azərbaycan Respublikasının milli sərvəti, milli iftixarı” adlandırdığı BDU-nun kollektivi də bütün xalqımız kimi dahi liderin əziz xatirəsini böyük hörmət və ehtiramla yad edir”.
Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin təhsil müşaviri Nəcibə Nəsibova "Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ankarada həyata keçirlən tədbirlərdən bəhs edib, hər iki ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşlıq əlaqələrinin türk dünyasında elm və təhsilin inkişafına öz töhfəsini verdiyini bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_6486b6f5d9d658213ddc5a2fb_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) и Анкарский университет в Анкаре совместно провели международную конференцию «Одна нация, два государства», посвященную 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и 100-летию Турецкой Республики.
Ректор Анкарского университета Недждет Унувар, выступивший со вступительной речью на конференции, заявил, что 2023 год имеет историческое значение в истории обеих стран. 100-летие образования Турецкой Республики и объявление «Года Гейдара Алиева» в Азербайджане являются историческим событием. Ректор отметил, что после прихода к власти великого лидера в турецко-азербайджанских отношениях открылась новая страница. В настоящее время дружественные и братские отношения между двумя странами успешно развиваются по всем направлениям, в том числе в сфере науки и образования. Недждет Унувар поделился воспоминаниями о встрече с великим лидером Гейдаром Алиевым в 2003 году, когда он был советником министра здравоохранения: «На этой встрече мы стали свидетелями большой любви Гейдара Алиева к Турции. Продолжение братских отношений между Азербайджаном и Турцией дружбой президента Ильхама Алиева и президента Реджепа Тайипа Эрдогана является результатом этой любви».
Выступая на конференции, ректор БГУ Эльчин Бабаев заявил, что великий лидер, целью жизни которого была независимость Азербайджана и счастье родного народа, посвятил всю свою жизнь достижению этой цели: «Национальный лидер в этом деле имеет беспрецедентные заслуги, он успешно, с честью, мужеством и отвагой выполнил эту священную миссию. Азербайджанский народ вступил в новый век и новое тысячелетие именно в свете интеллекта Гейдара Алиева. Наш народ, начиная с 70-х годов прошлого века, прекрасно понимал, что великий лидер Гейдар Алиев начал новый этап в судьбе Азербайджана, заложил основы пути, ведущей его к независимости. Начиная с того времени Азербайджан превратился из отсталой республики Советского Союза в страну развитой индустрии. В трудный для страны период, в годы, когда она столкнулась с угрозой распада, великий лидер Гейдар Алиев вновь стал спасением народа. По призыву народа он вернулся к власти и продолжил свою спасательную миссию. Великий лидер определил стратегию развития могущественного Азербайджанского государства. 1993-2003 годы, когда великий лидер Гейдар Алиев во второй раз руководил страной, вписаны в историю Азербайджана как золотой период. Азербайджан был признан надежным партнером в мире. Вложенные в страну инвестиции, реализованные международные проекты, нефтяная стратегия великого лидера Гейдара Алиева укрепили наше государство. Международная репутация, экономическая и военная мощь нашей страны вышли на новую, высокую ступень».
Ректор сказал, что Президент Ильхам Алиев, развив политику государственности, незыблемые основы которой были заложены великим лидером Гейдаром Алиевым, превратил нашу страну в одно из могущественных государств мира. Он исполнил святое завещание отца, желание народа относительно освобождения наших оккупированных территорий и доказал всему миру, что наш народ является народом-победителем: "Наш народ 100-летие великого лидера Гейдара Алиева наряду с чувством любви и уважения к нему, также встречает с большой гордостью и благодарностью к нашему Президенту Ильхаму Алиеву. В то же время народ высоко ценит заслуги Фонда Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой в области исследования и пропаганды наследия великого лидера. Сегодня коллектив БГУ, как и весь наш народ, с большим уважением и почтением чтит светлую память гениального руководителя».
На конференции советник по образованию посольства Азербайджана в Турции Наджиба Насибова рассказала о мероприятиях, проводимых в Анкаре в рамках «Года Гейдара Алиева», и отметила, что сотрудничество вузов двух стран способствует развитию науки и образования в тюркском мире.