"ARGOR-HERAEUS SA" şirkəti "AzerGold" QSC-yə növbəti dəfə müsbət rəy verib
"ARGOR-HERAEUS SA" şirkəti "AzerGold" QSC-yə növbəti dəfə müsbət rəy verib "ARGOR-HERAEUS SA" şirkəti "AzerGold" QSC-yə növbəti dəfə müsbət rəy verib
London Qiymətli Metallar Bazarı Assosiasiyasının “Məsuliyyətli Təchizatçı” proqramı çərçivəsində İsveçrənin beynəlxalq nüfuzlu “ARGOR-HERAEUS SA” affinaj şirkəti “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində (QSC) müşahidələrinə dair yekun hesabatını təqdim edib.
“AzerGold” QSC-nin qiymətli metalların saflaşdırılması və xarici bazarlarda satışı sahəsində əməkdaşlıq etdiyi İsveçrə şirkəti Səhmdar Cəmiyyətin fəaliyyətini beynəlxalq standartlar və şəffaflıq meyarlarına uyğun olaraq 5 funksional sahə – dağ-mədən əməliyyatları; keyfiyyətə nəzarət və hasilat üzrə proseslər; sağlamlığın qorunması, əməyin və ətraf mühitin mühafizəsi; layihələrin idarəolunması; hüquq, cari qanunvericilik tələbləri, idarəetmə və korrupsiyaya qarşı mübarizə; yerli əhali ilə fəaliyyət üzrə qiymətləndirib.
Yekun hesabatda “AzerGold” QSC-nin peşəkar komanda ilə istehsalat sahəsi və qiymətli metal filizi mədənlərini yüksək səviyyədə idarə etdiyi qeyd olunub, bütün fəaliyyət istiqamətləri üzrə hazırlanmış siyasət, qayda və prosedurların proseslərə uyğunluq səviyyəsi nəzərdən keçirilib. Həmçinin, hesabatda korporativ sosial məsuliyyət fəaliyyəti çərçivəsində QSC-nin reallaşdırdığı genişmiqyaslı sosial və ekoloji layihələrdən razılıq ifadə olunub, iş prosesində ətraf mühitə zərər vura biləcək təhlükələrin qarşısının alınması və ya minimuma endirilməsi üçün milli qanunvericilik çərçivəsində bütün ağlabatan vasitələrdən istifadə edildiyinə dair qeydlər öz əksini tapıb.
Beləliklə, İsveçrə şirkəti fəaliyyətini beynəlxalq standartlar və şəffaflıq meyarlarına uyğun təşkil edən “AzerGold” QSC-yə növbəti dəfə müsbət rəy verib.
Qeyd edək ki, 18-20 iyul tarixlərində “ARGOR-HERAEUS SA” şirkətinin nümayəndə heyəti ölkəmizə səfər edərək, QSC-nin baş ofisində görüşlər keçirib, həmçinin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsini ziyarət ediblər. Səfərin məqsədi sənədləşdirilmiş KYC (Know Your Customer – Müştərini Tanı) məlumatlarının əsaslandırılması və “AzerGold” QSC-nin əməliyyat proseslərinin beynəlxalq təcrübə əsasında qiymətləndirilməsi, dünya miqyasında əsas tələblərə – KYC və “Due Diligence” (hüquqi ekspertiza) prosedurlarına uyğun olaraq çoxpilləli yoxlamaların aparılması olub. Yalnız bütün tələblərə cavab verdiyi müəyyən edildikdən sonra şirkətə hasil etdiyi qiymətli metalları saflaşdıra və xarici bazarlarda satışını təşkil edə biləcəkləri barədə müsbət rəy verilir. Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC-yə müvafiq müsbət rəy ilk dəfə 2017-ci ildə təqdim edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_268eb0d411de1892b657de1e3_o.jpg
В рамках программы «Ответственный поставщик» Лондонской ассоциации рынка драгоценных металлов международная авторитетная швейцарская аффинажная компания «ARGOR-HERAEUS SA» представила итоговый отчет о своих наблюдениях в Закрытом Акционерном Обществе (ЗАО) «AzerGold».
Швейцарская компания, с которой ЗАО «AzerGold» сотрудничает в области аффинажа и реализации драгоценных металлов на зарубежных рынках, оценила деятельность Акционерного Общества в соответствии с международными стандартами и критериями прозрачности по 5 функциональным направлениям – горнодобывающим операциям; процессам контроля качества и добычи; охране здоровья, охране труда и окружающей среды; управлению проектами; в рамках права, действующего законодательства, управления и борьба с коррупцией; работе с местным населением.
В итоговом отчете было отмечено, что ЗАО «AzerGold», обладая профессиональной командой, управляет производственным участком и рудниками драгоценных металлов на высоком уровне. Также был рассмотрен уровень соответствия разработанных политик, правил и процедур процессам по всем направлениям деятельности. Кроме того, в отчете выражено удовлетворение крупномасштабными социальными и экологическими проектами, реализуемыми ЗАО в рамках деятельности по корпоративной социальной ответственности, подчеркнуто, что в процессе работы были использованы все разумные средства в рамках национального законодательства для предотвращения или минимизации факторов, которые могут нанести вред окружающей среде.
Таким образом, ЗАО «AzerGold», организовавшее свою деятельность в соответствии с международными стандартами и критериями прозрачности, в очередной раз получило положительное заключение швейцарской компании.
Отметим, что 18–20 июля делегация компании «ARGOR-HERAEUS SA» посетила нашу страну, провела встречи в головном офисе ЗАО, а также побывала на Човдарском интегрированном региональном участке по переработке, расположенном в Дашкесанском районе. Целью визита было обоснование документированных данных KYC («Know Your Customer» – «Знай своего клиента») и оценка операционных процессов ЗАО «AzerGold» на основе международного опыта, проведение многоуровневых проверок в соответствии с основными мировыми требованиями – процедурам KYC и «Due diligence» («Юридическая экспертиза»). Так, компания получает положительное заключение о возможности аффинажа добытых драгоценных металлов и организации их продажи на зарубежных рынках только после того, как будет установлено, что она соответствует всем требованиям. Напомним, что соответствующее положительное заключение ЗАО «AzerGold» впервые было дано в 2017 году.