Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda dual peşə təhsilinin gücləndirilməsinə dəstək göstərir
Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda dual peşə təhsilinin gücləndirilməsinə dəstək göstərir Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda dual peşə təhsilinin gücləndirilməsinə dəstək göstərir
Cari tədris ili üçün Dual Peşə Təhsil Proqramının yekun konfransı baş tutub.
Bakı, 18 iyul 2023-cü il –  Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) 2022-2023-cü tədris ilində həyata keçirilən dual peşə təhsil proqramının yekun tədbirini keçirib.
“Gələcək üçün peşə təhsili və  təlimi” layihəsi çərçivəsində baş tutan tədbir 40-a qədər özəl sektor şirkətini, dual proqramın məzunlarını və mentorlarını, eləcə də peşə təhsil müəssisələrinin idarə heyətlərini və əlaqədar təşkilatçı qurumların rəsmilərini bir araya gətirib.
Dual təhsil proqramı zamanı tələbələr təhsillərini peşə təhsili və təlimi (PTT) müəssisələrində davam etdirir və eyni zamanda, peşə sahələrinə uyğun olaraq özəl sektor şirkətlərində praktiki təcrübə əldə edirlər. Tələbələr real iş mühitində öz mentorlarının peşəkar dəstəyindən istifadə edir və PTT mərkəzlərində öyrəndikləri nəzəri bilikləri burada tətbiq edərək əmək bazarının tələbatlarına uyğun bacarıqlar əldə edirlər. Bu proqram PTT müəssisələrinə bazar tələblərindən birbaşa xəbərdar olmağa və təhsilin məzmununda müvafiq dəyişikliklər etməyə imkan yaradır. Bundan əlavə, dual yanaşma şirkətlərə öz potensial kadrlarını daha az resursla yetişdirməyə, həmçinin təhsil və özəl sektor sahələrində müxtəlif şəbəkələrə daxil olaraq yeni tərəfdaşlıqlar yaratmağa kömək edir.
Layihənin özəl sektorla işi çərçivəsində 2 il ərzində dual /iş yerində öyrənmə proqramına 32 şirkət qoşulub. 8 peşə təhsili müəssisəsindən 41, özəl sektordan isə 126 mentor turizm və qonaqpərvərlik, nəqliyyat, mebel istehsalı və media istiqamətləri daxil olmaqla 24 müxtəlif peşə üzrə prosesə cəlb olunub. Layihənin dəstəyi ilə Bakı, Cəlilabad, Gəncə, Lənkəran və Şəki şəhərlərindən 573 tələbə bu proqramda iştirak edib və məzunların 70%-dən çoxu təcrübədə olduğu şirkətlərdən rəsmi iş təklifi alıb.
Dual / iş yerində öyrənmə proqramı sözügedən layihənin özəl sektorla işi istiqamətində həyata keçirilir və Azərbaycanda peşə təhsili sahəsində innovasiyaların tətbiqi, potensialın təkmilləşdirilməsi və şəbəkələşmə ilə bağlı hədəflərinə yönəlir.
Peşə təhsilində özəl sektorla əlaqələrin gücləndirilməsinə dəstək fəaliyyətləri, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_0923c7f6d45f7f37776f4cae7_o.jpg
Baku, 18 July 2023 – The European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education (SAVE) held a final event to share the results of dual education programme for 2022-2023 education year.
The event was organised as part of the “VET for the Future” project and brought together over 40 private companies, the graduates and the mentors of the dual programme, the management staff of the vocational education and training institutions and the official representatives from the EU, UNDP and SAVE.
During the dual education programme, students pursue their studies in the VET institutions and gain hands-on experience at a private sector company according to their vocation area. The students tap into the expertise of their mentors in the real work environment and learn labour – demanded skills while applying theoretical knowledge gained in VET centers. The programme helps vocational centers to be directly aware of the market requirements and enable them to make relevant changes in the educational content. Furthermore, the dual approach helps the enterprises to develop their potential staff with less resources and bring about new partnerships by accessing various networks in education and private sector areas.
During the project’s work with the private sector, 32 companies joined the dual/ work-based learning programme since 2021. 41 from 8 vocational education institutions, and 126 mentors from the private sector were involved to the process in 24 different vocations including tourism and hospitality, transport, furniture manufacturing and media. With the support of the project, 573 students from Baku, Ganja, Jalilabad, Lankaran and Sheki cities participated in this programme and over 70% of the graduates received official job offers from the companies that they’ve completed their practice time.
The dual / work-based learning programme is implemented under the project’s work with the private sector and addresses the project’s targets in introducing innovations, improving capacities and networking in vocational education area in Azerbaijan.
The actions to support strengthen relations with the private sector are realized by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the European Union and implemented by UNDP with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.