https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_0ba0095cfa873208726c45ce0_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) 2-ci “Yüksəliş” müsabiqəsinin qaliblərindən biri olan Əli Əhmədov ilə növbəti görüşünü keçirib.
2-ci “Yüksəliş” layihəsinin mentorluq proqramı çərçivəsində müsabiqə qalibinin 1 illik fərdi inkişaf planına uyğun olaraq təşkil edilən görüş ÇİRES-də metal filizlərinin hasilatı, emalı prosesi ilə tanışlıq, idarəetmənin əsas prinsip və xüsusiyyətlərinin, forma və metodlarının real iş şəraitində təcrübədən keçirilməsi məqsədi daşıyıb. Belə ki, müsabiqə qalibi Ə.Əhmədov sözügedən istehsalat sahəsində qızıl və gümüş tərkibli xəlitələrin hazırlanması prosesinin bütün mərhələlərini, o cümlədən qiymətli metal tərkibli filizlərin partladılması, laborator analizi, daşınması, xırdalanması, üyüdülməsi, aşındırılması, adsorbsiya, desorbsiya və elektroliz əməliyyatlarını izləmək imkanı əldə edib. Həmçinin müsabiqə qalibi “AzerGold” QSC-nin mütərəqqi beynəlxalq təcrübə və standartlar əsasında həyata keçirdiyi hasilat və istehsalat fəaliyyəti zamanı ətraf mühitin mühafizəsi, işçilərin sağlam və təhlükəsiz əmək şəraiti ilə təmin olunması sahəsində gördüyü işlərlə tanış olub.
İstehsalat sahəsi ilə tanışlıq zamanı İdarə Heyətinin sədri Z.İbrahimov müsabiqə qalibi ilə mədən layihələrinin hazırlanması, planlama, investisiya qoyuluşları, müvafiq infrastrukturun qurulması və idarə olunması sahəsində təcrübəsini bölüşüb. Bildirilib ki, hər bir yatağın istismara verilməsi geoloji kəşfiyyat, texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması, tikinti-quraşdırma işlərinin aparılması və digər bu kimi bir neçə uzunmüddətli mərhələnin icrasını tələb edir. Layihədən asılı olaraq bilavasitə hasilat işlərinə başlamazdan öncə bu mərhələlərin icrasına orta hesabla 5-8 il vaxt tələb olunur. Qeyd olunub ki, mədənçilik sahəsində əsas investisiyalar məhz bu mərhələdə icra olunan hazırlıq işlərinə yönəldilir ki, nəticədə yeni yataqların istismara verilməsi ilə ölkə iqtisadiyyatına davamlı töhfələrin verilməsi təmin edilir.
Mentorluq proqramı çərçivəsində ötən dövr ərzində təşkil edilən görüşlərdə aşılanan nəzəri bilik və bacarıqların real iş mühitində tətbiqi istiqamətində yaradılan şəraitə görə təşəkkür edən müsabiqə qalibi Ə.Əhmədov əldə etdiyi istehsalat təcrübəsinin onun şəxsi inkişafı və gələcək karyerası üçün olduqca faydalı olacağını bildirib.
Xatırladaq ki, “Yüksəliş” müsabiqəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 26 iyul 2019-cu il tarixində imzaladığı Sərəncamla təsis olunub. Müsabiqə 21-51 yaş aralığında, iki illik idarəçilik təcrübəsi olan, ali təhsilli Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarını əhatə edir. Müsabiqə 5 mərhələdən – qeydiyyat, onlayn seçim, əyani, yarımfinal və finaldan ibarətdir. Müsabiqə qalibləri idarəçi rəhbərlər (https://yukselish.az/mentors.html) tərəfindən bir illik fərdi inkişaf planı və hər biri 20 min manat məbləğində özünüinkişaf qrantı əldə edirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_0ba0095cfa873208726c45ce0_o.jpg
Председатель правления Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» Закир Ибрагимов провел на Човдарском интегрированном региональном участке по переработке (ЧИРУП) очередную встречу с одним из победителей второго конкурса «Yüksəliş» («Восхождение») Али Ахмедовым.
Целью встречи, организованной в соответствии с годовым планом индивидуального развития победителя конкурса в рамках программы наставничества второго проекта «Yüksəliş», являлись ознакомление с процессом добычи и переработки руд на ЧИРУП, а также практика основных принципов и особенностей, форм и методов управления в реальных условиях работы. Так, победитель конкурса А.Ахмедов получил возможность контролировать все этапы процесса изготовления золотосодержащих и серебросодержащих сплавов в указанной производственной сфере, включая операции по взрыву, лабораторному анализу, транспортировке, дроблению, измельчению, выщелачиванию, адсорбции, десорбции и электролизу руд, содержащих драгоценные металлы. Также победитель конкурса ознакомился с работой, осуществленной ЗАО «AzerGold» в сфере охраны окружающей среды, обеспечения работников здоровыми и безопасными условиями труда во время добывающей и производственной деятельности, проводимой на основе передового международного опыта и стандартов.
В ходе посещения производственного участка председатель правления З.Ибрагимов поделился с победителем конкурса своим опытом в разработке горнодобывающих проектов, планировании, инвестициях, строительстве и управлении соответствующей инфраструктурой. Было отмечено, что ввод в эксплуатацию каждого месторождения требует выполнения нескольких долгосрочных этапов, таких как геологоразведка, разработка технико-экономического обоснования, проведение строительно-монтажных работ и др. В зависимости от проекта на выполнение этих этапов требуется в среднем 5–8 лет, прежде чем можно будет приступить к непосредственным работам по добыче. Было подчеркнуто, что основные инвестиции в горнодобывающую отрасль направляются именно на подготовительные работы, выполняемые на данном этапе, в результате чего с вводом в эксплуатацию новых месторождений обеспечивается устойчивый вклад в экономику страны.
Поблагодарив за созданные условия для применения теоретических знаний и навыков, привитых на встречах, организованных в течение прошедшего периода в рамках программы наставничества, в реальной рабочей среде победитель конкурса А.Ахмедов сказал, что полученный производственный опыт будет весьма полезен для его личного развития и дальнейшей карьеры.
Напомним, что конкурс “Yüksəliş” был учрежден Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 26 июля 2019 года. В конкурсе участвуют граждане Азербайджана в возрасте от 21 до 51 года, имеющие двухлетний опыт управления и высшее образование. Конкурс состоит из 5 этапов – регистрации, онлайн-отбора, очной встречи, полуфинала и финала. Победители конкурса получают годовой план индивидуального развития от руководителей (https://yukselish.az/mentors.html) и грант на личностное развитие в размере 20 000 манатов каждый.
Отметим, что 20 декабря 2022 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение о проведении очередного, третьего по счету конкурса «Восхождение».