https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_071715dd7077edd22d0a85984_o.jpg
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə Azərbaycan Alpinizm Federasiyasının dəstəyi ilə “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Şahdağ Milli Parkının ərazisində Böyük Qafqazın Başdağ silsiləsinin Qızıl Qaya massivində Ulu Öndərin adını daşıyan, dəniz səviyyəsindən 3751 metr hündürlükdə yerləşən “Heydər zirvəsi”nə alpiniada təşkil edilib. Alpiniadada Səhmdar Cəmiyyət və onun törəmə şirkəti olan “Daşkəsən Dəmir Filiz” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (DDF MMC) bir qrup əməkdaşı iştirak edib.
Azərbaycanın ən yüksək yaşayış məntəqələrindən biri olan Xınalıq kəndindən başlayan alpiniadanın iştirakçıları Qızıl Qaya massivinin ətəklərində düşərgə salaraq, müəyyən olunmuş marşrut üzrə “Heyər zirvəsi”nə doğru yürüş ediblər. Mürəkkəb relyef və sərt iqlim şəraitinə baxmayaraq, böyük ruh yüksəkliyi və əzmkarlıqla zirvəyə çatan yürüş iştirakçıları tərəfindən dahi şəxsiyyətin xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib. Zirvədə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı ilə yanaşı, “AzerGold” QSC və “DDF” MMC-nin korporativ bayraqları dalğalandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_071715dd7077edd22d0a85984_o.jpg
По случаю 100-летия со дня рождения Общенационального Лидера Гейдара Алиева Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» при поддержке Федерации альпинизма Азербайджана организовало альпиниаду на носящий имя Великого Лидера «Пик Гейдара» - вершину высотой 3751 метр над уровнем моря, расположенную на массиве Гызыл Гая горной гряды Башдаг Большого Кавказского хребта. В альпиниаде приняла участие группа сотрудников Акционерного Общества и его дочерней компании - Общества с Ограниченной Ответственностью (ООО) “ Daşkəsən Dəmir Filiz” (“DDF”).
Участники альпиниады, стартовавшей в одном из самых высоко расположенных населенных пунктов Азербайджана - селе Хыналыг, разбили лагерь у подножия массива Гызыл Гая и совершили восхождение по установленному маршруту на «Пик Гейдара». Участники восхождения, которые несмотря на сложный рельеф и суровые климатические условия, проявив самоотверженность, достигли вершины, где с глубоким уважением почтили память выдающейся личности. На вершине наряду с государственным флагом Азербайджанской Республики были подняты корпоративные флаги ЗАО «AzerGold» и ООО “DDF”.