https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_e2e5e41fbbe840f385bf8d297_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Misir Ərəb Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri Mustafa Madbuli ilə görüşüb.
Azərbaycanın parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Baş nazir, ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin 1992-ci ildə yaradıldığını bildirib. O, bu illər ərzində münasibətlərin genişləndiyini qeyd edərək, Misir Ərəb Respublikasının Prezidenti Əbdülfəttah Əs-Sisinin cari ilin yanvar ayında Azərbaycana səfərinin bir sıra sahələrdə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə imkan verəcəyini qeyd edib. Baş nazir deyib ki, Azərbaycanla Misir arasında siyasi dialoq yaxşı səviyyədədir. İqtisadi sahədə, o cümlədən, sənaye, ticarət, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı kimi sahələrdə geniş əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. O, humanitar sahədə də əlaqələrin əhəmiyyətini qeyd edib.
Baş nazir vurğulayıb ki, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların fəal iştirakçısı olan Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında böyük rolu var. O, beynəlxalq sahədə əməkdaşlığın vacibliyini xüsusi qeyd edib, ölkəsinin Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh yaradılmasını dəstəklədiyini də diqqətə çatdırıb.
Mustafa Madbulinin sözlərinə görə, parlamentlər arasında əməkdaşlıq ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da dərinləşməsinə töhfə verir. Ona görə də Misir bu sahədə münasibətlərə böyük əhəmiyyət verir. O, inamını ifadə edib ki, Milli Məclisin sədrinin bu səfəri qanunvericilik orqanları arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə mühüm töhfə verəcək.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edərək, ölkələrimiz arasında münasibətlərin mövcud inkişaf səviyyəsindən məmnunluğunu bildirib. O, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin müstəsna rolunu qeyd edərək, bu mənada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci ildə Misirə rəsmi, Misir Prezidenti Əbdülfəttah Əs-Sisinin isə bu günlərdə ölkəmizə səfərlərinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, Bakıdakı görüşlər zamanı dövlət başçılarımız Azərbaycan-Misir əlaqələrinin gələcək inkişafı məsələsində həmrəy olduqlarını nümayiş etdirdilər.
Ölkələrimiz arasındakı müqavilə-hüquq bazasının kifayət qədər zəngin olduğunu diqqətə çatdıran spiker Sahibə Qafarova, iqtisadi, ticarət sahələrində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı potensialın olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, ikitərəfli münasibətlərin ənənəvi sahələri ilə yanaşı, yeni sahələrdə də əlaqələr inkişaf etdirilə bilər.
Milli Məclisin sədri ikitərəfli əlaqələrdə parlamentlərimiz arasında münasibətlərin vacib rolunu qeyd edərək, bu sahədə əməkdaşlığın yaxşı səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırıb. O, qeyd edib ki, ikitərəfli əməkdaşlıqla yanaşı, beynəlxalq təşkilatlarda da birgə fəaliyyətin böyük əhəmiyyəti var. Millət vəkillərimiz beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə əməkdaşlıq edirlər. Spiker hazırki geosiyasi şəraitdə bu əməkdaşlığın müasir çağırışların həllində faydalı rol oynadığını bildirib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın uğurlu inkişafı, ölkəmizin beynəlxalq təşəbbüsləri, 2020-ci ildə Vətən müharibəsində əldə olunan qələbə ilə torpaqlarımızın Ermənistanın işğalından azad edilməsindən sonra ölkəmizin həyata keçirdiyi genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə geniş məlumat verib. O, işğal dövründə Ermənistan tərəfindən şəhər və rayonlarımızın, infrastrukturun, tarix və mədəniyyət abidələrinin tamamilə dağıdılması və talan edilməsi, ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən minalanması haqqında da geniş məlumat verib. Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinin təşəbbüskarı məhz Azərbaycan olmasına və beynəlxalq hüququn 5 əsas prinsipi əsasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etməsinə baxmayaraq, Ermənistan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir. O, deyib ki, Ermənistan müstəqil ölkə deyil və müstəqil daxili, xarici siyasət kursuna malik deyil. Spiker vurğulayıb ki, sülh sazişinin imzalanması hər kəsdən əvvəl Ermənistanın özünə lazımdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_e2e5e41fbbe840f385bf8d297_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с премьер министром Арабской Республики Египет Мустафой Мадбули в рамках своего текущего официального визита в эту страну.
Г-н Мадбули сопроводил искренние приветствия главе азербайджанского парламента упоминанием о том, что двусторонние дипломатические отношения были налажены в 1992-м году и что за прошедшие с тех пор годы наши связи последовательно расширялись, а поездка президента Египта Ас-Сиси в Азербайджан в прошлом месяце породит ещё более широкие возможности для сотрудничества в ряде областей. Египетско-азербайджанский диалог находится на должном уровне, в то время как имеются хорошие перспективы экономического сотрудничества, в особенности, в промышленном секторе и сельском хозяйстве, продолжал г-н Мадбули.
Премьер-министр подчеркнул, что, будучи активным участником различных международных организаций, Азербайджан также играет большую роль в Движении Неприсоединения. Он особо отметил важность сотрудничества в международной сфере, добавив, что его страна поддерживает установление мира между Азербайджаном и Арменией
По словам Мустафы Мадбули, сотрудничество между парламентами способствует дальнейшему углублению отношений между нашими странами. Поэтому Египет придает изрядное значение связям в этой сфере, пояснил он, сказав затем с уверенность, что текущий визит со стороны Милли Меджлиса внесёт важный вклад в дальнейшее расширение сотрудничества между нашими законодательными органами.
Сагиба Гафарова поблагодарила египетскую сторону за оказанное гостеприимство и засвидетельствовала удовлетворение текущим уровнем развития отношений между нашими странами. Она подчеркнула исключительное значение взаимных визитов и встреч на уровне глав государств в развитии двусторонних отношений, упомянув официальный визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Египет в 2007-м году и недавнее пребывание президента Египта Абдул-Фаттаха Ас-Сиси в нашей стране несколько дней назад. По словам г-жи Гафаровой, на встречах в Баку главы двух государств обозначили единую позицию по вопросам будущего развития азербайджано-египетских связей.
Связующая наши страны договорно-правовая база достаточно насыщена; имеется годный потенциал для продолжения расширения экономического взаимодействия и торговли. К традиционным сферам сотрудничества могут быть добавлены и новые, по словам Сагибы Гафаровой.
Перейдя к существенной роли межпарламентских связей в контексте наших взаимоотношений, председатель Милли Меджлиса подметила хороший уровень, на котором эти связи находятся, указав затем на одинаковую важность и двустороннего сотрудничества, и совместных усилий, прилагаемых нашими парламентариями в международных организациях. Это взаимодействие полезно для решения текущих задач в нынешней геополитической обстановке, во мнении г-жи Гафаровой.
Г-н Мадбули был проинформирован о развитии Азербайджана и его международных инициативах, об освобождении наших земель от армянского плена по итогам Отечественной войны 2020-го года и о последующих обширных работах по возрождению этих районов. Как подчеркнула г-жа Гафарова, за время оккупации Армения разграбила и сравняла с землёй все наши города, разгромила провинции и полностью разрушила памятники наших истории и культуры. Вся инфраструктура тех мест была уничтожена. Кроме того, г-жа Гафарова подробно рассказала г-ну Мадбули о минировании азербайджанских территорий Арменией. Тем не менее, именно Азербайджан стал инициатором нормализации отношений с Арменией и предложил последней подписание мирного договора с опорой на пять принципов международного права. Несмотря на это, Армения занимает на переговорах деструктивную позицию; это - не независимая страна, у которой могли бы быть независимые внутренний и внешний политические курсы.
Спикер Гафарова подчеркнула, что подписание мирного договора в первую очередь необходимо самой Армении.
Встреча продолжалась, и собеседники обменялись мнениями о прочих вопросах, представляющих обоюдный интерес.