Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Əlcəzair Milli Xalq Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Əlcəzair Milli Xalq Assambleyasının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Əlcəzair Milli Xalq Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali ilə görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Milli Xalq Assambleyasının sədri, ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında mövcud əlaqələrin məmnunluq doğurduğunu bildirib. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ötən ilin noyabrında Ərəb Dövlətləri Liqasının 31-ci Zirvə toplantısında iştirak etmək məqsədilə bu ölkəyə səfər etdiyini xatırladaraq, bu səfərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da gücləndirilməsinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
İbrahim Bouğali həmçinin, özünün 2022-ci ilin iyun ayında Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin birinci konfransında iştirak etmək məqsədilə Azərbaycana səfər etdiyini qeyd edib və Azərbaycanın əldə etdiyi nailiyyətlərdən, inkişaf səviyyəsindən müsbət təəssüratlar aldığını bildirib. O, Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində Əlcəzair parlamentinin dəstəyini və əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə hər zaman hazır olduqlarını ifadə edib.
O, Bakıda səfərdə olarkən Azərbaycan xalqının yüksək qonaqpərvərliyini gördüklərini bildirib, ölkəmizdə yaşayan Əlcəzair icmasının üzvləri ilə görüşdüyünü, onların Azərbaycanda özlərini çox rahat hiss etdiklərini və yaxşı yaşadıqlarını və buna görə ölkəmizə minnətdarlıqlarını ifadə edib. Milli Xalq Assambleyasının sədri, Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi məsələsinə münasibətdə qeyd edib ki, Əlcəzair xalqı da öz tarixində bənzər hadisələr yaşayıb və bu səbəbdən Azərbaycan xalqının əldə etdiyi qələbəyə görə keçirdiyi qürur hissini yaxşı başa düşürlər və Azərbaycan xalqına sülh və sabitlik arzu edirlər.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova səfərə dəvətə və Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edərək, bildirib ki, bu səfər Azərbaycan Milli Məclisinin sədri səviyyəsində Əlcəzairə ilk səfərdir. Azərbaycan və Əlcəzairi ənənəvi dostluq telləri və ortaq dəyərlər bağladığını qeyd edən parlamentin rəhbəri, xatırladıb ki, gələn il iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 ili tamam olacaq. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına səfərinin dost ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında mühüm mərhələ olduğunu vurğulayaraq, qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında münasibətləri daha da inkişaf etdirmək üçün böyük potensial mövcuddur.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm bir istiqamətini parlamentlərimiz arasında əlaqələr təşkil edir. Dostluq qruplarının fəaliyyəti bu əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə dəstək verəcək. Spiker qeyd edib ki, parlamentlərimiz beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurla əməkdaşlıq edirlər və bu təşkilatlarda qanunverici orqanlarımız arasında qarşılıqlı dəstək mövcuddur. Bütün bunlar sülh və təhlükəsizliyə, həmrəyliyə xidmət edir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri bir neçə gün əvvəl – yanvarın 27-də Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə qarşı törədilmiş terror aktı haqqında məlumat verib və qeyd edib ki, bir çox ölkələr bu hadisəni kəskin şəkildə qınayıblar.
Milli Məclisin sədri Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, bu platformanın qarşısında duran vəzifələr haqqında geniş məlumat verib. O, Parlament Şəbəkəsinin Bəhreyndə keçiriləcək növbəti konfransında bu əməkdaşlıq çərçivəsinin institusional inkişafı baxımından mühüm məsələlərin müzakirəsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edərək, bu platforma çərçivəsində əməkdaşlığın önəmini diqqətə çatdırıb. Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Parlament Şəbəkəsi üzv parlamentlərin birgə fəaliyyətinin əlaqələndirilməsinə, ölkələrimizin səsinin beynəlxalq aləmdə eşidilməsinə, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin həllinə töhfə verə biləcək təsisatdır. O, Əlcəzairin təşkilatın işində fəal iştirakını yüksək qiymətləndirib.
Parlamentin sədri 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizin əldə etdiyi şanlı Qələbə, BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsini tələb edən qətnamələrin uzun illər kağız üzərində qalması və icra olunmaması, bu sənədlərin icrasının Azərbaycanın öz gücü hesabına həyata keçirilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasından sonra regionda yeni yaranmış vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. O, qeyd edib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinin təşəbbüskarı məhz Azərbaycan olmasına və beynəlxalq hüququn 5 əsas prinsipi əsasında sülh sazişinin imzalanmasını təklif etməsinə baxmayaraq, Ermənistan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirir və üçtərəfli bəyanatın müddəalarını kobud şəkildə pozur.
Söhbət zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə olunub.
Görüşdə, həmçinin Milli Məclisin sədr müavini Fəzail İbrahimli, Azərbaycan-Əlcəzair parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Mahir Abbaszadə, deputatlardan Sabir Rüstəmxanlı və Cavanşir Paşazadə, Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Tural Rzayev də iştirak ediblər.

Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Национальной народной ассамблеи Алжира
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Национальной народной ассамблеи Алжира Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Национальной народной ассамблеи Алжира
Находящаяся в Алжирской Народной Демократической Республике с рабочим визитом председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с председателем Национальной народной ассамблеи страны Ибрагимом Бугали.
Тепло приветствуя лидера Милли Меджлиса, глава Национальной народной ассамблеи заявил об удовлетворении, вызываемом имеющимися межгосударственными и межпарламентскими связями. Он припомнил приезд в Алжир президента Азербайджана Ильхама Алиева в ноябре прошлого года для участия в 31-й встрече в верхах Лиги арабских государств, сказав, что тот визит внёс основательный вклад в дальнейшее укрепление двусторонних отношений.
Вспомнил Ибрагим Бугали и о собственной поездке в Азербайджан в июне 2022-го года для участия в первой конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения. Он был впечатлён увиденными достижениями и развитием нашей страны во время того приезда к нам, заметил г-н Бугали, прежде чем озвучить поддержку алжирским парламентом Сети и всевременной готовности к продвижению сотрудничества в её рамках.
Визит в Баку позволил им сполна ощутить щедрое гостеприимство азербайджанского народа, по словам г-на Бугали, также упомянувшего встречу с членами алжирской общины нашей страны и выразившего Азербайджану признательность за созданные для общины прекрасные условия для жизни. В отношении восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности же г-н Бугали заметил, что и народ Алжир пережил схожие событие в определённый отрезок своей истории, и потому прекрасно понимает чувство гордости азербайджанского народа за свою победу, и желает ему мира и стабильности.
Сагиба Гафарова, в свою очередь, поблагодарила за приглашение прибыть в Алжир и за оказанное азербайджанской делегации сердечное гостеприимство. Эта – первый визит главы Милли Меджлиса в Алжир, по словам г-жи Гафаровой, указавшей затем на традиционные узы дружбы и общие ценности, связывающие Азербайджан и Алжир. В следующем году двусторонним дипломатическим отношениям исполняется тридцать лет. Визит главы Азербайджана Ильхама Алиева в Алжир ознаменовал собою важную веху в развитии двусторонних отношений.
Кроме того, имеется потенциал для ещё большего развития наших взаимоотношений, одно из наиважнейших направлений коих представлено связями между двумя парламентами, и работа групп дружбы изрядно поспособствует продолженному расширению этих связей. Азербайджанский и алжирский парламенты плодотворно сотрудничают и поддерживают друг друга под эгидой международных парламентских организаций. Всё это служит делу мира, безопасности и солидарности, подчеркнула Сагиба Гафарова.
Затем она подробно информировала собеседнике о теракте, совершённом 27-го января против посольства Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран, отметив, что ряд государств уже сурово осудили это нападение.
Лидер Милли Меджлиса также в подробностях рассказала о деятельности учреждённой по инициативе президента Азербайджана Парламентской сети Движения Неприсоединения и о её предстоящих задачах. На следующей конференции Сети в Бахрейне намечено обсуждение вопросов, важных с точки зрения институционального развития этой организации. Парламентская сеть – это институт, могущий способствовать координации совместной деятельности парламентов-членов и решению представляющих взаимный интерес вопросов, а также способный сделать так, чтобы голоса наших стран были услышаны на международной арене, подчеркнула Сагиба Гафарова, высоко оценив активное участие Алжира в работе организации.
Рассказала она собеседнику и о славной победе, одержанной нашей страной в 44-дневной Отечественной войне, о том, что резолюции Совбеза ООН и прочих международных структур, требовавших деоккупации азербайджанских земель, долгие годы оставались на бумаге – пока Азербайджан сам не добился их исполнения. Также, г-жа Гафарова поведала г-ну Бугали о новом положении вещей, сложившемся в нашем регионе после восстановления территориальной целостности Азербайджана, и об идущем полномасштабном восстановлении освобождённых районов страны. Именно Азербайджан стал инициатором процесса нормализации между ним и Арменией, предложив последней подписать мирный договор на основе пяти принципов международного права. Однако Армения занимает деструктивную позицию на переговорах и грубо нарушает положения небезызвестного трёхстороннего заявления, отметила спикер Милли Меджлиса.
Беседа продолжилась обменом мнений на иные темы, представляющие интерес для обеих сторон.
Заметим, что во встрече также участвовали заместитель председателя Милли Меджлиса Фазаил Ибрагимли, руководитель рабочей группы Милли Меджлиса по межпарламентским связям с Алжиром Махир Аббасзаде, азербайджанские депутаты Сабир Рустамханлы и Джаваншир Пашазаде и посол Азербайджана в Алжире Турал Рзаев.