Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsi tərəfindən maarifləndirici tədbir həyata keçirilib
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsi tərəfindən maarifləndirici tədbir həyata keçirilib Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsi tərəfindən maarifləndirici tədbir həyata keçirilib
23 yanvar 2023-cü il tarixində “Şərqi Zəngəzur İqtisadi Rayonunda 1 saylı Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” PHŞ-nin ofisində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsi tərəfindən maarifləndirici tədbir keçirilib.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzi tərəfindən təşkil olunmuş tədbirdə Şərqi Zəngəzur İqtisadi Rayonunda 1 saylı Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti” PHŞ-nin Bərpa və yenidənqurma departamentinin müdiri Yalçın Məmmədov salamlama nitqi ilə çıxış edərək ilan zəhərlənmələri, həşərat dişləmələri, o cümlədən müxtəlif zədələnmələr zamanı ilk tibbi yardımın göstərilməsi mövzusunun kifayət qədər aktual xarakter daşıdığını qeyd edib. Y.Məmmədov Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsi və Mərkəzi Gömrük Hospitalı ilə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu bildirib və maarifləndirici tədbirlərin davamlı xarakter daşıyacağına inandığını qeyd edib.
Daha sonda Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev, Mərkəzi Gömrük Hospitalının təcili yardım şöbəsinin həkimi Cavad Cabbarov və Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Sanitar Karantin Xidmətinin əməkdaşı, təlimçi-instruktor Hüseyin Qasımov həkimə qədər ilk tibbi yardım, ilan, əqrəb, hörümçək və həşərat sancmaları, eləcə də müxtəlif zəhərlənmələr zamanı ilk tibbi yardım mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.
Tədbir zamanı nəzəri məlumatlarla yanaşı iştirakçıların praktiki bacarıqları da inkişaf etdirilib. Belə ki, tədbir iştirakçıları öyrəndikləri nəzəri məlumatları təcrübədə tətbiq ediblər.
Tədbirin sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və tədbir xatirə şəklinin çəkilməsi ilə yekunlaşıb.

Управлением Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета было проведено просветительское мероприятие Управлением Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета было проведено просветительское мероприятие
23 января 2023 года Управлением Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета в офисе «Службы Восстановления, Строительства и Управления Восточного Зангезурского экономического района №1» ЮЛПП было проведено просветительское мероприятие.
Мероприятие было организовано Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета. Выступивший со вступительным словом начальник отдела Восстановления и Реконструкции «Службы Восстановления, Строительства и Управления Восточного Зангезурского экономического района №1» Ялчин Мамедов поприветствовал участников и отметил, что тема оказания первой медицинской помощи при укусах змей и ядовитых насекомых, в том числе при различных травмах достаточно актуальна. Я.Мамедов выразил удовлетворение сотрудничеством с Управлением Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета и Центральным Таможенным Госпиталем и отметил, что надеется на продолжительность таких просветительских мероприятий.
Далее выступили заместитель начальника Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, доцент Исмаил Эфендиев, врач отделения Скорой Медицинской Помощи Центрального Таможенного Госпиталя Джавад Джаббаров и сотрудник Санитарно-Карантинной Службы Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, тренер-инструктор Гусейн Гасымов с докладами по оказанию первой доврачебной медицинской помощи при укусах змей, скорпионов, пауков и насекомых, оказанию первой помощи пострадавшим и проведению сердечно-легочной реанимации.
Во время мероприятия, наряду с теоретической информацией, отрабатывались практические навыки участников. Таким образом, участники мероприятия применили полученные теоретические знания на практике.
В конце мероприятия врачи ответили на вопросы участников и мероприятие завершилось памятным фотографированием.