https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_2285f9410277ae117cdc3dfcd_o.jpg
Xəbər verildiyi kimi Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasının Antalya şəhərində işgüzar səfərdədir. Azərbaycan parlamentinin sədri səfər çərçivəsində Asiya Parlament Assambleyasının "Dəyişən qlobal dinamiklərdə çoxtərəfliliyin təşviqi" mövzusunda keçirilən 13-cü plenar sessiyasında çıxış edib.
Sessiya iştirakçılarını salamlayan Milli Məclisin spikeri Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Asiya Parlament Assambleyasına son 5 ildəki rəhbərliyini qardaş Türkiyənin çoxtərəfliliyə, həmrəyliyə və parlamentlərarası əməkdaşlığa sadiqliyinin açıq ifadəsi kimi yüksək qiymətləndirib.
Müasir dünyamızın həlli mürəkkəb çağırışlarla üzləşdiyini deyən spiker insan həyatının bütün sahələrinə təsir göstərən yoxsulluq, humanitar böhranlar, siyasi və sosial gərginlik, iqtisadi bərabərsizlik və iqlim dəyişikliyi kimi problemlərin COVID-19 pandemiyası dövründə daha da kəskinləşdiyini qeyd edib. Dünya birliyinin bu problemlərlə bağlı qəbul etdiyi yanaşmaları son iki ilin əsas nəticələri kimi dəyərləndirən sədr vurğulayıb ki, vaksin millətçiliyi, ədalətsiz iqtisadi üstünlüklərin əldə olunması kimi tendensiyalar bəzi böyük ölkələr tərəfindən tətbiq edilmiş birtərəfli addımların səmərəsizliyini nümayiş etdirib.
Sahibə Qafarova bildirib ki, postpandemiya dövrü və onun sərt reallıqları kontekstində dialoq, həmrəylik və birlik əvvəlkindən də daha böyük əhəmiyyət daşıyır. Keçmiş təcrübələr bizə çoxtərəfliliyə alternativin olmadığını göstərdi. Bugünkü çağırışlara cavab vermək üçün çoxtərəfliliyin ciddi şəkildə təkmilləşdirilməsinə ehtiyac var, lakin biz yalnız səylərimizi birləşdirərək və beynəlxalq əməkdaşlığa sadiq qalaraq mürəkkəb problemlərin həlli yollarını tapa bilərik. Sədr məhz bu məqamda parlament diplomatiyasının öz potensialını tam ortaya qoymaq imkanı əldə etdiyini, son illərdə öz əhəmiyyətini nümayiş etdirən beynəlxalq parlament platformalarının kollektiv səyləri və birgə fəaliyyətləri dəstəkləyərək çoxtərəfliliyin vacib elementinə çevrildiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, parlament əməkdaşlıq platformaları xalqın nümayəndələri olan millət vəkillərinin bəşəriyyəti narahat edən problemlərin həlli yollarını tapmaq məsuliyyətinin və daha yaxşı dünya naminə birlikdə işləmək əzminin təzahürüdür.
Bu mənada, Asiya Parlament Assambleyasının oynadığı rola toxunan Sahibə Qafarova bu təsisatın Asiya parlamentləri arasında yaratdığı dialoq zəmini, yaxın əməkdaşlıq imkanları barədə danışıb. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi bildirib ki, Parlament Şəbəkəsi də eyni baxışı və prinsipləri bölüşür, ümumi məqsədlərə çatmaq üçün Asiya Parlament Assambleyası ilə əməkdaşlıq etməyə hazırdır.
Bugünkü çoxtərəfli sistemin bütün ölkələrə fayda gətirəcək ciddi təkmilləşdirmələrə ehtiyacı olduğunu bir daha qeyd edən Sahibə Qafarova beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə ciddi riayət olunmasının, beynəlxalq təşkilatların ikili standartlardan çəkinməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu, müasir beynəlxalq münasibətlər sisteminin tələbidir, lakin eyni zamanda ədalət və səmimiyyətin bərqərar olması üçün də zəruridir.
Çıxışında Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizinin 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında qalmasından söz açan spiker bildirib ki, işğal illərində Ermənistan bütün şəhər və kəndlərimizi dağıdıb, Azərbaycanın bütün tarixi, mədəni və dini abidələrini vandalizmə məruz qoyub. Ermənistan bu ərazilərdə etnik təmizləmə həyata keçirib. Həm mülki, həm də hərbçi olan 4 minə yaxın Azərbaycan vətəndaşı hələ də Birinci Qarabağ müharibəsi ilə əlaqədar itkin düşüb. Etnik təmizləmə nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlı işğal olunmuş ərazilərdən məcburi köçkün və Ermənistandan qaçqın vəziyyətinə düşüb.
Milli Məclisin sədri bu məqamda bir sıra tarixi faktlara toxunub. O, Ermənistanda yaşayan azərbaycanlıların öz doğma torpaqlarından hətta münaqişə başlamazdan öncə qovulduğunu deyərək, tarixi xəritələrin və sənədlərin də müasir Ermənistanın tarixi Azərbaycan torpaqlarında yaradıldığını və azərbaycanlıların bu torpaqlarda əsrlər boyu yaşadığını sübut etdiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Spiker bildirib ki, tarixi şəhərimiz İrəvan 1918-ci ildə Ermənistanın paytaxtı elan edilib. 1920-ci ildə isə sovet hökumətinin qərarı ilə Zəngəzur Azərbaycandan qoparılaraq Ermənistana birləşdirilib. Bu da Azərbaycanın öz Naxçıvan regionu və Türkiyə ilə coğrafi əlaqəsinin kəsilməsinə gətirib çıxarıb.
Bu ərazilərdə yaşayan azərbaycanlıların 20-ci əsrdə bir neçə dəfə deportasiyaya məruz qaldığını qeyd edən spiker deportasiyaların son mərhələsinin 1988-1991-ci illərdə baş verdiyini deyib. Qarabağda olduğu kimi, erməni tərəfi Qərbi Azərbaycanda da tarixi irsimizi məhv etmək məqsədi ilə ardıcıl olaraq bütün tarixi və dini abidələrimizi dağıdıb, Azərbaycan mənşəli şəhər və kəndlərin adlarını dəyişdirib.
Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğalı mövzusunu davam etdirən sədr xatırladıb ki, bütün bu illər ərzində Azərbaycan münaqişəni sülh yolu ilə həll etməyə çalışıb. Lakin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi dörd qətnamə, digər beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri yerinə yetirilmədi. Lakin biz bilirik ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri bəzən bir neçə saat və gün ərzində icra edilir. Azərbaycana gəldikdə isə, onlar 27 il ərzində yerinə yetirilməmiş qaldı. Spiker təəssüflə bildirib ki, beynəlxalq təşkilatlar təcavüzkar dövlətə qarşı heç bir sanksiya da tətbiq etmədi.
Sədr bildirib ki, Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş özünümüdafiə hüququndan istifadə etməklə və üç minə yaxın şəhidin həyatı bahasına BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini yerinə yetirərək, öz ərazi bütövlüyünü və tarixi ədaləti bərpa edib. 2020-ci ilin noyabrında İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatdıqdan sonra Azərbaycan "Böyük Qayıdış" Proqramı çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa işlərinə başlayıb. Artıq keçmiş məcburi köçkünlərimizin doğma yurdlarına qayıtması prosesi başlayıb. Parlamentin rəhbəri Qərbi azərbaycanlıların hüquqlarının da bərpa olunacağına və onların öz doğma torpaqlarına geri qayıdacaqlarına olan qəti inamını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Sədr diqqətə çatdırıb ki, işğalın qurbanı olmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin təmin edilməsi üçün səy göstərir və Ermənistana münasibətləri normallaşdırmağı və beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında sülh sazişi imzalamağı təklif edib. Lakin Ermənistan münaqişəyə son qoyan 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatı kobud şəkildə pozur. O, hələ də öz silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən çıxarmayıb və Laçın yolundan hərbi məqsədlər – minaların basdırılması və Azərbaycanın talan edilən təbii sərvətlərinin daşınması üçün istifadə edir. İşğal illərində Ermənistan bu ərazilərdə 1 milyondan çox mina basdırıb və bu işi hələ də davam etdirməkdədir. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan bəri minaların partlaması nəticəsində 280 nəfərə yaxın azərbaycanlı öldürülmüş və ya ağır yaralanmışdır. Danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirən Ermənistan götürdüyü öhdəliklərə baxmayaraq, kommunikasiya və nəqliyyat marşrutlarının açılması prosesini də pozur. Sədr bildirib ki, Asiyanı Avropa ilə birləşdirən Orta dəhliz boyunca yeni nəqliyyat marşrutu olacaq Zəngəzur dəhlizinin açılması regionda və onun hüdudlarından kənarda nəqliyyat və ticarət sahəsində əməkdaşlığı xeyli dərəcədə genişləndirəcək.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_2285f9410277ae117cdc3dfcd_o.jpg
As reported earlier, Chair of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova is now in the Republic of Türkiye on a working visit. During it, she has addressed the participants of the 13th plenary session Promoting Multilateralism in the Changing Global Dynamics of the Asian Parliamentary Assembly.
The Speaker of the Milli Majlis praised in her speech the past five years of governance of the APA by the Grand National Assembly of Türkiye as an unequivocal declaration of this fraternal state’s commitment to multilateralism, solidarity and inter-parliamentary co-operation.
The world as we know it now faces the need to resolve complex challenges. Such problems as poverty, humanitarian crises, inequality and climatic changes, those, that is, which affect all the aspects of people’s lives, had become yet more acute at the time of the COVID-19 pandemic, Mrs Gafarova was saying. She proceeded to comment on the approaches that the global community had taken up to address those problems, saying that such trends as vaccine nationalism and procurement of unfair economic advantage had demonstrated the inefficiency of the unilateral steps taken by certain major states.
The post-pandemic age, its conditions and harsh reality have made dialogue, solidarity and unity as importance as they perhaps have never been. The past experience is telling us there is no alternative to multilateralism and then, the latter requires dramatic improvements for the tasks on our hands now to be resolved, continued the leader of the Azerbaijani legislature. But we can only overcome those difficult problems if we combine our efforts and remain true to international co-operation, which is why parliamentary diplomacy is getting a chance at the present time to disclose its whole potential entirely whilst the international parliamentary platforms that have proved their significance over the past years have come to be important elements of multilateralism in that they have supported and are supporting the common efforts and the joint activities.
The leader of the Milli Majlis said then that the inter-parliamentary co-operation scenes proclaim the responsibility of parliamentarians as deputies of their respective peoples for seeking solutions to universal problems of the Humankind as well as for the work done together in the name of a better world.
Sahiba Gafarova underscored the dialoguing agora that the Asian Parliamentary Assembly had created for Asian parliamentarians and the resulting tightly-knit co-operation opportunities as Mrs Gafarova was speaking of the role of the APA pertaining to uniting efforts. She then let it be known as Chair of the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network incepted upon the instance of the president of the Republic of Azerbaijan Mr Ilham Aliyev that the Network shared the same vision and principles as the APA did, and was prepared for collaboration with the APA in order that common goals were achieved.
Sahiba Gafarova reiterated the need of the present-day multilateralism system in serious adjustments - such that would only benefit all the states - and went on to underline the imperative to adhere to the international law standards and principles strictly as well as that international organisations should absolutely avoid double standards. Such is the requirement of the modern system of international relations; this is equally essential for justice to reign and for sincerity to fill all relations, according to Mrs Gafarova.
She continued her speech by bringing up the thirty-year-long Armenian occupation of 20 per cent of what is the territory of our country recognised as such internationally. Throughout those years of captivity, Armenia coventrated all our towns and villages and vandalised Azerbaijan’s whole historical and cultural heritages as well as temples. Armenia had been set on a course for ethnic cleansing of those territories. Almost 4,000 Azerbaijani citizens, military personnel and civilians alike, have been reported missing ever since the times of Garabagh War I. Speaking of the ethnic cleansing, it made more than 1 million Azerbaijanis internally displaced persons as they were evicted from the formerly occupied lands and refugees as they were forced to flee from the territory of Armenia.
The Speaker of the Milli Majlis referred to several historical facts in this regard. For instance, she stressed that the Azerbaijanis formerly resident in Armenia had been driven from their homes even before the outbreak of the conflict. Besides, Sahiba Gafarova told her audience that historical maps and documents confirm the establishment of Armenia in the as historical Azerbaijani lands, and that Azerbaijanis had lived in those lands for centuries on end. Our own town, historically, too, Irevan was declared Armenian capital in 1918, and in 1920 the Soviets annexed Azerbaijan’s Zangazur and attached it to Armenia. That last move cut Azerbaijan off geographically from her own region of Nakhchivan as well as from Türkiye .
The Azerbaijani populace of those lands were subjected to several waves of deportation throughout the 20th century with the latest of those having occurred before our eyes during 1988-1991. Just like that which was wreaked in Garabagh, in Western Azerbaijan, too, our nation’s historical and cultural heritages were decimated and the towns and villages that had been Azerbaijani by nature and origin were renamed - all to erase all the traces of our legacy over there.
In continuation of the subject of Armenian occupation of Azerbaijani lands, Madam Chair reminded the listeners that Azerbaijan had endeavoured to settle the conflict peacefully all those years. Still, the four 1993 resolutions of the UN Security Council demanding immediately, complete and unconditional withdrawal of Armenian armed forces and the decisions and statements of other international organisations to the same effect had not been acted upon. And then, we do know, do we not, that resolutions of the UN Security Council are carried out within days and even hours sometimes. Whereas they remained on paper for the good 27 years when Azerbaijan was in their focus. Mrs Gafarova deplored then the absence of whatever sanctions on international entities’ part against the aggressor state as well.
Azerbaijan used her right of self-defence as stipulated in Article 51 of the UN Charter to enforce those resolutions of the UN Security Council as well as the norms and principles of the international law at the cost of almost three thousand shahids’ lives. This is how the territorial wholeness of Azerbaijan and historical justice were restored in the end. Azerbaijan then followed up the end of Garabagh War II in November 2020 with large-scale resurrection of her liberated lands in the format of the Grand Return programme. The return of our erstwhile IDP to their native parts has begun. Sahiba Gafarova declared her firm belief that the rights of the Western Azerbaijanis would be restored and that those people would travel back to their native lands.
Though a subject of aggression, Azerbaijan is trying for lasting peace and stability in the region and has already offered Armenia to sign a peace treaty based on five international law principles with a view to normalising the bilateral relations. Conversely, Armenia is busy violating blatantly the provisions of the Trilateral Declaration of 10 November 2020 that dropped the curtain on the former conflict. The Armenian armed forces have not been withdrawn from the Azerbaijani territories still; the Lachin Corridor is being used - or, rather, abused - to military ends: importing mines to be planted on illegally and exporting the pillaged natural wealth of our country. Armenia had planted more than 1 million mines in those areas during the occupation years; the mining continues today. As many as close to 280 Azerbaijanis have either been killed or maimed in the explosions of those mines since the conclusion of Garabagh War II. Armenia is being subversive at the conversations and, on top of that, Armenia hinders opening of communications and transport routes in defiance of the obligations it assumed, according to Sahiba Gafarova. Meanwhile, she added, the opening of the Zangazur Corridor which is set to become a new route in the Middle Corridor connecting Asia and Europe would greatly broaden transport co-operation and trade - within the region as well as beyond.