https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_eb537b77ba28b51611de38785_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi ilə İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı arasında "Ombudsman təsisatı hərbi qulluqçuların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı aparılan işlər" mövzusunda, həmçinin insan hüquqlarının qorunması vəziyyətinin öyrənilməsi ilə əlaqədar 2023-cü il üçün birgə tədbirlər planı imzalanıb.
Plana əsasən cari il ərzində Müdafiə Nazirliyinin tabeliyində olan qoşun (qüvvə) növü, birlik, birləşmə və hərbi hissələrdə, o cümlədən xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrində keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlərin yeri, vaxtı və məsul şəxslər müəyyənlləşdirilib.
Keçiriləcək tədbirlərdə hərbi qulluqçuların hüquqlarının müdafiəsi, insan hüquqlarının qorunması vəziyyətinin öyrənilməsi ilə əlaqədar bir sıra görüşlər keçiriləcək, eləcə də müxtəlif mövzularda məruzələr dinləniləcək və ətraflı fikir mübadiləsi aparılacaq.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_eb537b77ba28b51611de38785_o.jpg
The Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan and the Ombudsman Office of Azerbaijan signed a Joint Action Plan for 2023 on the topic “Work done by the Ombudsman institution for the protection of the rights of servicemen”, as well as in regard to the study of the situation in the field of human rights protection.
According to the plan, the place and time, as well as the responsible persons for the events that are planned to be carried out during the current year in the types of troops (forces), Army Corps, formations, and military units, including special educational institutions of the Defense Ministry, have been determined.
A series of meetings in regard to the protection of the rights of servicemen, and the study of the situation in the field of human rights protection will be held, as well as reports on various topics will be heard and a detailed exchange of views will be conducted during the events.