https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_c1e3e1691fcb89afbb477f643_o.jpg
“Nar”ın korporativ sosial məsuliyyət siyasəti çərçivəsində həyata keçirilən “Jest dili” layihəsi “NETTY 2022” milli internet mükafatına layiq görüldü. Jestdili.az Azərbaycan dilində ilk onlayn işarə dili lüğəti kimi “Elm, Təhsil və İnnovasiyalar” nominasiyası üzrə ən yaxşı layihə seçildi.
Qeyd edək ki, onlayn jest dili lüğəti Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) “Sosial layihələr” müsabiqəsinin qalibi olan “Doğma jest dili” layihəsi çərçivəsində “Nar”ın maliyyə dəstəyi və “Karlara Dəstək” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə hazırlanıb.
Final mərasimində mükafatı qəbul edən “Azerfon” MMC-nin (“Nar” brendi) İctimaiyyətlə Əlaqələr departamentinin direktoru Əziz Axundov bildirib: “Müştəri yönümlü mobil operator olaraq, fəaliyyətimiz hər kəs üçün yüksək keyfiyyətli mobil xidmətlər təmin etməklə məhdudlaşmır; "Nar” həm də sosial layihələr vasitəsilə cəmiyyətin həyatına müsbət dəyər qatır. Jest dili layihəsi eşitmə məhdudiyyəti olan insanların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etməklə yanaşı, gündəlik həyatlarını daha da rahat edir.”
Jestdili.az veb resursu təxminən 3 minə qədər söz və söz birləşməsi jestlərinin izahedici mətnləri, eyni zamanda 2100-dən artıq jestin şəkilləri və videolarını ehtiva edir. Layihənin əsas məqsədi eşitmə məhdudiyyətli insanların sosiallaşmasını və cəmiyyətə inteqrasiyasını gücləndirməkdir. Həmçinin, geniş tərkibli vahid lüğətin yaranması ilə jest dilinin standartlaşması prosesi asanlaşır.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_c1e3e1691fcb89afbb477f643_o.jpg
Native sign language project implemented within the framework of “Nar”s corporate social responsibility policy won "NETTY 2022" national internet award. “Jestdili.az”, the first online sign language dictionary in Azerbaijani, became the best project winning the Science, Education and Innovations nomination.
Notably, online sign language dictionary was proposed by ‘Support to the Deaf’ Public Union and developed with “Nar”s financial support within the framework of the ‘Native Sign Language’ project, a winner of the ‘Social Projects’ competition announced by Heydar Aliyev Foundation's Regional Development Public Union (RDPU).
Aziz Akhundov, director of the Public Relations department of "Azerfon" LLC ("Nar" brand), who received the award at the final ceremony, said: "As a customer-oriented mobile operator, “Nar”s activity is not limited to providing high-quality mobile services for everyone, it also adds positive value to the community life through social projects. The sign language project not only ensures the integration of people with hearing disabilities into society, but also makes their daily lives more comfortable."
“Jestdili.az” contains explanatory texts of about 3,000 words and phrases, as well as pictures and videos of more than 2,100 gestures. The project aims to strengthen the socialization and integration of hearing impaired people into society. Besides, the development of a comprehensive dictionary facilitates the standardization of sign language.