Avropa İttifaqı və BMTİP strateji inkişaf planlarının hazırlanması istiqamətində peşə təhsil müəssisələrinə dəstək olur - FOTO
Avropa İttifaqı və BMTİP strateji inkişaf planlarının hazırlanması istiqamətində peşə təhsil müəssisələrinə dəstək olur - FOTO Avropa İttifaqı və BMTİP strateji inkişaf planlarının hazırlanması istiqamətində peşə təhsil müəssisələrinə dəstək olur - FOTO
Bakı, 14 mart 2022-ci il –  Avropa İttifaqı (Aİ), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) Azərbaycanda seçilmiş peşə təhsil müəssisələrinin inkişafı üçün strateji planları müzakirə etmək məqsədilə bir araya gəlib.
Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi çərçivəsində Şəkidə keçirilən üçgünlük tədbirdə PTDA-nın idarə heyətindən nümayəndələr, həmçinin Bakı, Gəncə, Şəki, Cəlilabad, Bərdə, Mingəçevir və Qəbələ şəhərindən 10 müxtəlif peşə təhsil müəssisəsinin direktorları iştirak edib.
Tədbirdə iştirakçılar müasir tendensiyaların peşə təhsilinə inteqrasiya yollarını və inkişaf planlarında strateji baxışın olmasının vacibliyini müzakirə ediblər. Peşə təhsil müəssisələri fəaliyyət planlarının hazırlanması, hər bir strateji plana uyğun olaraq dayanıqlı icra mexanizmlərinin və hesabat üsullarının formalaşdırılması üzrə çalışmalar həyata keçirib, o cümlədən iş strategiyasında yeni rəqəmsal resursları tətbiq etməklə effektivliyin artırılması üçün təkliflər hazırlayıblar. Bunlarla yanaşı, monitorinq və qiymətləndirmə, eləcə də daxili keyfiyyətin təminatı istiqamətlərində işçi qrupları səviyyəsində müzakirələr aparılıb.
Tədbir proqramı iştirakçıların Şəki Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinə səfəri ilə yekunlaşıb.
Qeyd edilməlidir ki, sözügedən layihənin dəstəyi ilə müxtəlif peşə təhsil müəssisələri üçün 6 fərqli inkişaf planı hazırlanır. Bu planlar, müəssisələrə davamlı inkişaf yanaşmasını, habelə əmək bazarının tələblərinə cavab verən kadrların hazırlanması prosesini həyata keçirməkdə kömək edəcək. Layihə tərəfindən təşkil edilən bu kimi tədbirlər eyni zamanda, Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələri arasında öndə gedən təcrübələrin paylaşılması, şəbəkələşmə və potensiallarının gücləndirilməsinə dəstək olacaq.
Tədbir, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_e3644a0bb4b2c1d9446299f6b_o.jpg
Baku, 14 March 2022 – The European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education (SAVE) came together to discuss strategic development approaches for selected vocational education centres of Azerbaijan.
As part of the EU-funded “VET for the Future” project, the 3 -days event in Sheki involved the management teams of the SAVE and the directors of 10 vocational education and training (VET) centres from Baku, Ganja, Sheki, Jalilabad, Barda, Mingachevir and Gabala districts of the country.
At the event, the participants discussed about the integration ways of current trends into the vocational education and the importance of having a strategic vision in development plans. The VET Centers practiced exercises to draft action plans, to write sustainable implementation mechanisms and reporting methods according to each strategic plan, and formulated proposals to increase effectiveness by applying new digital resources in their work strategy.
In the working group levels, the participants also had discussions about monitoring and evaluation, and internal quality assurance. The programme finalised with the participants' visit to the Sheki State VET Centre.
With the project’s support, 6 different development plans are being drafted which will help various vocational education centres to pursue a continuing development vision, and to prepare human resources meeting the demands of the labour market.
Such events organised by the project are expected to promote sharing best practices with the VET Centres and help develop networking and improve capacities of these centres in Azerbaijan.
The event is organised as part of the “VET for the Future: Development of VET Providers’ Excellence in Azerbaijan” project, funded by the EU and implemented by UNDP in partnership with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET institutions in Azerbaijan to deliver competence-based training in order to increase the attractiveness and labour market relevance of VET.