https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_2607b0674afe6e6617b251d19_o.jpg
2022-ci ilin əvvəlindən Azərbaycanın əsas hava limanı - Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda 4,04 milyon sərnişinə xidmət göstərilib. Ümumilikdə, göstərilən müddət ərzində ölkənin hava limanlarında beş milyona yaxın sərnişinə xidmət göstərilib.
Cari ilin noyabr ayında Bakı hava limanının xidmətlərindən 375 min nəfər istifadə edib ki, onlardan da 324 mini beynəlxalq reyslərin sərnişinləridir.
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı “AZAL” sərnişin aviaşirkəti və “Buta Airways” aşağıbüdcəli sərnişin aviaşirkəti tərəfindən noyabr ayında beynəlxalq istiqamətlərdə müvafiq olaraq 91 min və 45 min sərnişinə xidmət göstərilib. Qeyd edilən aviaşirkətlərin beynəlxalq daşımaların ümumi sayında payı müvafiq olaraq 28% və 14% təşkil edib.
2022-ci ilin noyabr ayında Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna 28 xarici aviaşirkət müntəzəm uçuşlar həyata keçirib. Ən çox sərnişin, AZAL və Buta Airways ilə yanaşı, Turkish Airlines, Aeroflot, Utair, FlyDubai və Azimuth aviaşirkətləri tərəfindən daşınıb.
Ötən ay Bakıdan ən populyar beynəlxalq istiqamətlər onluğuna Moskva, İstanbul, Dubay, Tbilisi, Əbu-Dabi, Şarca, Daşkənd, Mineralnıye Vodı, Ciddə və Ankara daxil olmuşdur. Ümumilikdə bu istiqamətlər üzrə 225 min nəfərə xidmət göstərilib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu (IATA: GYD) sərnişin və yük daşımalarının, uçuş-enmə əməliyyatlarının həcminə, aerovağzal kompleksinin sahəsinə və yük kompleksinin tutumuna görə Azərbaycanın və regionun ən böyük hava limanıdır.
Nüfuzlu “Skytrax” beynəlxalq agentliyi tərəfindən Bakı hava limanı ən yüksək “5-ulduz” reytinqinə, həmçinin COVID-19 pandemiyası dövründə epidemioloji təhlükəsizlik üzrə maksimal reytinqə layiq görülüb.
Cari ilin iyun ayında Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu nüfuzlu “Skytrax” beynəlxalq agentliyinin versiyasına görə ardıcıl olaraq beşinci dəfə MDB ölkələri sırasında ən yaxşı hava limanı statusunu təsdiqləyərək Skytrax World Airport Awards mükafatına layiq görülüb. Qeyd edilən mükafat mülki aviasiya sahəsi üçün keyfiyyət meyarıdır.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_2607b0674afe6e6617b251d19_o.jpg
Since the beginning of 2022, the main air harbor of Azerbaijan - Heydar Aliyev International Airport - has served 4.04 million passengers. In total, the country's airports have served about five million people during this period.
In November of this year, 375,000 people used the services of Baku airport, of which 324,000 were passengers of international flights.
In November the national carriers “AZAL” and “Buta Airways” served 91,000 and 45,000 passengers on international routes respectively, the airlines' share of total international traffic was 28% and 14%.
In November 2022, 28 foreign airlines operated regular flights to Heydar Aliyev International Airport. The largest number of passengers, in addition to AZAL and Buta Airways, was carried by Turkish Airlines, Aeroflot, Utair, FlyDubai and Azimuth Airlines.
The top 10 most popular international destinations from Baku last month included Moscow, Istanbul, Dubai, Tbilisi, Abu Dhabi, Sharjah, Tashkent, Mineralnye Vody, Jeddah and Ankara. A total of 225,000 passengers were served on these routes.
Skytrax has awarded Baku Airport the highest 5-Stars Airport Rating, as well as the highest rating for epidemiological safety during the COVID-19 pandemic.
In June this year, Heydar Aliyev International Airport for the fifth time in a row confirmed its status as the best airport in the CIS countries according to the authoritative international agency Skytrax World Airport Awards. This airport award sets the benchmark for quality in the industry.