https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_56fb3b8e6d38f1dce74c13eb1_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkmənistana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Milli Qenqeşi Məclisinin sədri Gülşat Məmmədova ilə görüşüb. Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Gülşat Məmmədova dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasından danışıb.
Gülşat Məmmədova, cari ilin iyun ayında Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakıda keçirilən birinci konfransında iştirak etmək məqsədilə Azərbaycana səfər etdiyini və bu səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşünü razılıqla xatırlayaraq, səfərdən və Bakı konfransından yüksək təəssüratlarını bölüşüb. O, ölkəsinin Parlament Şəbəkəsində təmsilçiliyə böyük əhəmiyyət verdiyini deyərək, bu platformanın parlament diplomatiyasının imkanlarından daha səmərəli faydalanmaq baxımından önəmli olduğunu vurğulayıb.
Digər sahələrdə olduğu kimi, parlamenlərarası əlaqələr sahəsində də ölkələrimizin uğurla əməkdaşlıq etdiklərini bildirən Milli Qenqeşi Məclisinin sədri, o cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatlarında səmərəli əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin bu səfərinin parlamentlərimiz arasında mövcud olan münasibətlərin daha da genişlənməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə, minnətdarlığını bildirən spiker Sahibə Qafarova, Milli Məclisin sədri kimi Türkmənistana ilk dəfə rəsmi səfər etdiyini xatırladıb və ümidvar olduğunu bildirib ki, bu səfər iki parlament arasında olan münasibətlərə yeni təkan verəcək.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında dostluq, qardaşlıq münasibətləri inkişaf edir. Bizim xalqlarımızı ortaq tariximiz, dilimiz, dinimiz, mədəniyyətimiz birləşdirir. Spiker Sahibə Qafarova, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu xatırladaraq, deyib ki, bu illər ərzində hər iki ölkə uzun bir yol keçib. Həm Azərbaycan, həm də Türkmənistan müstəqil, inkişaf etmiş, beynəlxalq münasibətlər sistemində öz yerlərini tutmuş ölkələrdir. Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında münasibətlərin hazırki yüksək səviyyədə inkişafında ölkə başçılarının rolunu xüsusi vurğulayıb. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda həmişə bir-birinə dəstək olduğunu bildirən Sahibə Qafarova qeyd edib ki, iki ölkə arasında olan münasibətlərdə parlamentlərin öz yeri var. O, qanunvericilik orqanlarında dostluq qruplarının fəaliyyətini qeyd edib və bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Həmçinin, bildirilib ki, parlament komitələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrə töhfə verə bilər.
Gülşat Məmmədova ilə Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin iyun ayında keçirilmiş Bakı Konfransında görüşünü məmnunluqla xatırlayan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, ikinci konfransın gələn ilin martında Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyası çərçivəsində Manamada keçirilməsi nəzərdə tutulur. O diqqətə çatdırıb ki, hazırda Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində bir sıra məsələlər üzərində işlər davam edir. Bunlardan biri Şəbəkənin beynəlxalq aləmdə daha geniş şəkildə tanıdılması, digər parlament təşkilatları ilə əlaqələrinin genişləndirilməsidir. O, görülən təşkilati işlər barədə məlumat verib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri hazırda regionda gedən proseslər, post-münaqişə dövründə Azərbaycanın daimi sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətindıə təşəbbüsləri, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən böyük quruculuq və bərpa işləri, həmçinin, Ermənistan tərəfindən törədilən sülh prosesinə maneə təşkil edən siyasi və hərbi təxribatlar barədə geniş məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_56fb3b8e6d38f1dce74c13eb1_o.jpg
В русле официального визита в Туркменистан председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с председателем Меджлиса Милли Генгеша страны Гюльшат Маммедовой. Г-жа Маммедова, сердечно приветствовавшая азербайджанскую парламентскую делегацию, коснулась высокого уровня дружеских и братских отношений между нашими государствами.
Гюльшат Маммедова с удовольствием припомнила свой приезд в Азербайджан в июне текущего года для участия в проведённой в Баку первой конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения и состоявшуюся в ходе этой поездки встречу с Сагибой Гафаровой. И сам визит, и Бакинская конференция произвели на неё неизгладимое впечатление, сообщила г-жа Маммедова, прежде чем заметить, что её страна полагает весьма важной свою представленность в Сети, как и роль ПС как форума для более эффективного задействования возможностей, предоставляемой парламентской дипломатией.
Как и в иных областях, наше взаимодействие плодотворно и в сфере межпарламентских связей, в том числе, под эгидой международных парламентских организаций, по словам г-жи Маммедовой. Прибытие председателя Милли Меджлиса Азербайджана в Туркменистан послужит ещё большему расширению текущих межпарламентских взаимоотношений между двумя государствами, добавила она.
Спикер Сагиба Гафарова выразила признательность за щедрое гостеприимство, оказанное возглавляемой ею делегации азербайджанского законодательного собрания, добавив, что это её первый приезд в Туркменистан в качестве председателя Милли Меджлиса и что, как она надеется, текущий визит придаст дополнительный импульс взаимоотношениям двух парламентов.
Развиваются своим ходом дружеские и братские узы между нашими странами, народы которых объединены общими историей, языком, религией и культурой. В этом году исполняется тридцать лет установлению двусторонних дипломатических отношений, и страны наши прошли долгий путь за истёкшие годы, заметила г-жа Гафарова. И Азербайджан, и Туркменистан – независимые, продвинутые государства, занявшие свои места в системе международных отношений. Затем была особо отмечена роль глав государств в достижении нынешнего высокого уровня взаимоотношений. Азербайджан и Туркменистан также неизменно поддерживают друг друга в международных организациях, а парламенты представляют собою особенный фактор в их связях. Г-жа Гафарова также акцентировала внимание на деятельности групп дружбы в обеих ассамблеях, подчеркнув при этом необходимость расширения и этих связей. Вдобавок, нашему сотрудничеству может поспособствовать и взаимодействие парламентских комитетов обоих государств.
Сагиба Гафарова также с удовлетворением вспомнила о своей беседе с Гюльшат Маммедовой на полях проведённой в июне этого года Бакинской конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения, заметив, что проведение второй конференции ПС предстоит во время 146-й ассамблеи Межпарламентского Союза в Манаме в марте следующего года. В настоящее время продолжается работа ПС над рядом вопросов, и среди них – получение более широкого международного признания Сети и расширение её связей с прочими парламентскими структурами. Г-жа Гафарова обстоятельно поведала г-же Маммедовой о текущей организационной работе.
Встреча продолжалась; Сагиба Гафарова рассказала о текущих региональных процессах, послевоенных инициативах Азербайджана по установлению постоянных мира и безопасности, широкомасштабных действиях по восстановлению освобождённых от оккупации азербайджанских земель и, с другой стороны, о политических и военных провокациях Армении во вред мирному процессу.