https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_93ce020e5ad1dee91a568acd1_o.jpg
Kapital Bank 2022-ci il üzrə fəaliyyət nəticələrini açıqladı. Bu haqda öz müsahibəsində Kapital Bank-ın Pərakəndə Satış İdarəsinin Baş direktoru Ramil İmamov məlumat verdi. Rəqəmlər, statistik göstəricilər və bankın 2020-2023-cü illər üzrə qoyduğu strateji hədəflərin icra statusu barəsində danışan Ramil İmamov, strateji planlamanın bankın inkişafı və liderliyini qoruyub saxlaması üçün nə qədər əhəmiyyətli olduğunu vurğuladı.
“2020-2023 strateji dövrdə riteyl üzrə əsas hədəflərimizdən biri bazardakı birinciliyi qorumaq və inkişaf etdirmək idi. Ötən 2 il ərzində bu sahədə yolumuzu inamla davam etdirdik. Hazırda nağd pul krediti üzrə portfelimiz 1,4 milyard manat, kredit kartları üzrə portfelimiz isə təxminən 420 milyon manat təşkil edir. Həmçinin ümumi olaraq istehlak kreditləri üzrə bazar payımız təxminən 35% təşkil edir. Bununla paralel olaraq kart biznesinin inkişafı da uğurla davam etdirilir. Debet kart satışlarının sayında kəskin artım olub ki, hazırda bazarda debet kart sayımız 1,6 milyondan artıqdır. Birbank kartları üzrə 2022-ci ilin sonu üçün ümumi olaraq dövriyyə hədəfimiz 2 milyard manatdır və biz artıq bu rəqəmə çatmışıq. Taksit kart bazarında da Birbank kartlarımız lider mövqedədir. Belə ki, hazırda 400 000-dən artıq taksit kart müştərimiz var ki, onların da ümumi taksit dövriyyəsi 300 milyon manatdan çoxdur. Bu da ümumi taksit bazar payının 82%-i deməkdir. Hazırda ümumi xidmət üzrə partnyorlarımızın sayı 20 000-dən çoxdur. Kart biznesinin inkişafı ilə paralel olaraq ekvayrinq biznesi üzrə də artım müşahidə olunur. Belə ki, hazırda Kapital Bank-ın 15 000-dən artıq POS-terminal, 1 000-ə yaxın e-ticarət və 4 000-dən artıq Mobil-POS müştərisi vardır”, - deyə Ramil İmamov bildirdi.
Son illər ərzində Azərbaycanın bank sektorunda ipoteka kreditləşməsinin genişləndirilməsi və mikro biznesə dəstək prioritet sahələrdən hesab olunur. Müsahibimiz bankın bu sahədə olan uğurlarından danışıb. “Son illər Kapital Bank üçün ipoteka biznesi əsas inkişaf etdirilən sahələrdən biridir. Strateji dövrdə qarşıya qoyulan hədəflərdən biri ipoteka portfeli üzrə bazarda böyük pay sahibi olmaq və müştərilər üçün çevik xidməti təmin etmək idi. İpoteka üzrə qısa zaman kəsiyində yüksək nəticələr əldə olunub və müştərilərə 4 növ ipoteka krediti təklif edirik. Hazırda ipoteka portfelimiz 400 milyon manatdan artıqdır. Onu da qeyd edim ki, artıq müştərilərimiz müxtəlif kanallar vasitəsilə ipoteka üçün banka müraciət etdikdə onlara düşən kredit məbləği və ilkin şərtlər (məbləğ, aylıq ödəniş və s.) bizim skorinq model tərəfindən hesablanıb təqdim edilir. Həmçinin bu strateji dövrdə yeni qurduğumuz bir biznes sahəsi isə mikro biznes olub. Ötən 2 il ərzində mikro seqment müştəriləri üçün müxtəlif növ bank məhsul və xidmətləri yaradıldı. Bunların içərisində hazırda ölkə üzrə yalnız Kapital Bank tərəfdən icra olunan onlayn kreditləşməni qeyd etmək istərdim. Mikro biznes müştərilərimiz tərəfdən də məsafədən kreditləşmə müsbət qarşılanıb və bəyənilib. Mikro biznes kreditləri üzrə cari ana kredit portfelimiz isə 76 milyon manat təşkil edir və bu göstərici sürətlə artır”, - deyə, bank rəsmisi qeyd etdi.
Pandemiya bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycanda da biznesi aparmaq qaydalarına təsir etdiyi kimi, istehlakçılar arasında onlayn xidmətlərə, rəqəmsallaşmaya marağı artırdı. Maraqlıdır, bu tendensiyalar bank sektoruna necə təsir edib? Ramil İmamov bu mövzuda da açıqlama verərək statistik göstəricilərə toxundu. “Onlayn kanallar üzrə kredit və kart satışlarının göstəricilərində artım müşahidə olunur. Belə ki, bank üzrə ümumi satışın 60%-i məhz onlayn kanalların payına düşür. Birbank rəqəmsal bankının istifadəçi sayında olan göstəricilər də yüksək templə artır. Hazırda Birbank-ı 5,4 milyon nəfərdən artıq istifadəçi yükləyib ki, onlardan 2 milyon nəfərdən çoxu aktiv istifadəçidir. Qeyd edim ki, aktiv istifadəçilərin payına ay ərzində ortalama 9 əməliyyat düşür.
Həmçinin bu strateji dövrdə müştəri xidməti keyfiyyətinin artırılması da diqqət mərkəzində olan istiqamətlərdəndir. Belə ki, ölkə üzrə ən geniş filial şəbəkəsinə malik olan Kapital Bank-da filial şəbəkəsinin optimallaşdırılması və yeni xidmət nöqtələrinin açılmasına xüsusi diqqət ayrılır. Təkcə bu il ərzində Bakı şəhəri üzrə 9, regionlar üzrə 2 yeni xidmət nöqtəmiz istifadəyə verilib. Telefon mərkəzi və onlayn müştəri xidməti sahələrinin resursları da artırılıb. Bankımız müştəri məmnuniyyətinin artırılması, daxil olan müştəri müraciətlərinin cavablandırılması və müştəri şikayətlərinin həll edilməsi proseslərinin aparılması üzrə beynəlxalq sertifikatlaşmadan keçərək ISO 10002:2018 sertifikatı əldə edib. Əlbəttə ki, görülən bu tədbirlər fasiləsiz davam etməlidir. Bankın həm rəqəmsal, həm də filiallar vasitəsilə xidmət etdiyi müştəri sayı böyük olduğundan daxil olan müraciətlərin daha effektiv emal olunması istiqamətində işlər daimi əsaslarda görülməli və hər zaman yüksək prioritet təşkil etməlidir”, - deyə, Kapital Bank-ın Pərakəndə Satış İdarəsinin Baş direktoru vurğuladı.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_93ce020e5ad1dee91a568acd1_o.jpg
Kapital Bank обнародовал результаты своей деятельности за 2022 год. О проделанной работе в своем интервью рассказал Рамиль Имамов, Главный директор по розничным продажам Kapital Bank. Говоря о цифрах, статистических показателях и статусе выполнения стратегических целей, поставленных банком на 2020–2023 годы, г-н Имамов подчеркнул важность стратегического планирования для развития и сохранения лидерства на рынке.
«Одной из наших основных целей в стратегический период 2020–2023 годов было сохранение и укрепление лидерства на ритейл-рынке. За прошедшие 2 года мы уверенно продолжили свой путь в этой области. На сегодняшний день наш портфель по кредитам наличными составляет 1,4 миллиарда манатов, а портфель по кредитным картам — около 420 миллионов манатов. Наша общая доля на рынке потребительских кредитов составляет приблизительно 35%. Кроме того, успешно продолжается и развитие карточного бизнеса. Мы резко увеличили объем выпуска дебетовых карт, и сейчас у нас на рынке более 1,6 миллиона дебетовых карт. Одна из наших главных задач заключалась в том, чтобы к концу 2022 года общий оборот по картам Birbank составил 2 миллиарда манатов, и мы уже достигли этой цифры. Карта Birbank остается лидером на рынке карт рассрочки. Так, на сегодняшний день у нас более 400 тысяч клиентов-держателей карт рассрочки, общий объем платежей в рассрочку составляет более 300 миллионов манатов. Это примерно 82% от всей доли рынка. У нас более 20 000 партнерских магазинов. Параллельно с развитием карточной инфраструктуры наблюдается и рост эквайрингового бизнеса. Сегодня Kapital Bank обслуживает более 15 000 POS-терминалов, около 1 000 интернет-магазинов и более 4 000 клиентов услуги Mobile POS», — рассказал Рамиль Имамов.
Расширение ипотечного кредитования и поддержка микробизнеса являются приоритетными направлениями для Азербайджанского банковского сектора в последние годы. Наш собеседник рассказал об успехах банка в этих областях. «Ипотечный бизнес — важнейшая составляющая деятельности Kapital Bank. Одной из ключевых целей, поставленных в текущий стратегический период, было завоевать большую долю на рынке ипотечного кредитования и обеспечить гибкое обслуживание клиентов в данном сегменте. За короткий промежуток времени были достигнуты высокие результаты, в данный момент мы предлагаем клиентам 4 вида ипотечных кредитов. На сегодняшний день наш ипотечный портфель составляет более 400 миллионов манатов. Также отмечу, что благодаря разработанной нами специальной скоринговой модели клиенты, которые обращаются к нам за ипотекой по различным каналам, получают информацию о допустимой сумме кредита и начальных условиях (ежемесячный платеж и т.д.) еще на этапе подачи заявки. В этот стратегический период мы начали развиваться и в сфере микробизнеса. За прошедшие два года мы создали для клиентов микросегмента новые виды банковских продуктов и услуг. Среди них я хотел бы упомянуть онлайн-микрокредитование, которое в настоящее время на отечественном рынке осуществляет только Kapital Bank. Дистанционное кредитование было положительно воспринято и оценено нашими клиентами микробизнеса. Наш текущий портфель по кредитам микробизнеса составляет 76 миллионов манатов, и этот показатель стремительно растет», — отметил представитель банка.
Поскольку пандемия внесла свои коррективы в правила ведения бизнеса как в Азербайджане, так и во всем мире, среди потребителей возрос интерес к онлайн-услугам и цифровым решениям. Интересно, как эти тенденция повлияла на банковский сектор? Рамиль Имамов коснулся этой темы и поделился статистическими данными. «В последнее время мы наблюдаем существенный рост кредитных и карточных продаж через диджитал сервисы. 60% от общего объема продаж банка приходится на онлайн-каналы. Количество пользователей цифрового банка Birbank также растет высокими темпами. Приложение Birbank скачали более 5,4 миллиона пользователей, из которых более 2 миллионов являются активными юзерами. Отмечу, что активные пользователи совершают в среднем 9 транзакций в месяц.
Повышение качества обслуживания клиентов тоже одна из главных целей деятельности банка в этот стратегический период. Мы имеем самую большую филиальную сеть среди банков в стране и уделяем особое внимание оптимизации филиальной сети и открытию новых офисов. Только в этом году мы ввели в эксплуатацию 9 новых точек обслуживания в Баку и 2 в регионах. Увеличены ресурсы колл-центра и зоны онлайн-обслуживания клиентов. Kapital Bank прошел международную сертификацию по обеспечению удовлетворенности потребителей и работе с претензиями, получив сертификат ISO 10002:2018. Разумеется, подобного рода шаги нужно предпринимать постоянно. Поскольку количество клиентов, обслуживаемых банком как в цифровом пространстве, так и филиалах, велико, работа над более эффективной обработкой входящих заявок должна вестись на непрерывной основе и всегда должна иметь высокий приоритет», — подытожил Главный директор по розничным продажам Kapital Bank.