Formula 2 2027-ci il və sonrakı mövsümlər üçün yeni bolidini təqdim edib
Formula 2 2027-ci il və sonrakı mövsümlər üçün yeni bolidini təqdim edib Formula 2 2027-ci il və sonrakı mövsümlər üçün yeni bolidini təqdim edib
FIA Formula 2 çempionatı 2027, 2028 və 2029-cu illər üçün istifadə olunacaq yeni bolidini İtaliya Qran-prisi həftəsonunda Monzada təqdim edib.
Yeni avtomobil “Autodromo Nazionale Monza”nın paddokunda keçirilən xüsusi təqdimat mərasimində nümayiş etdirilib.
Formula 2 uzun illərdir gənc pilotların bacarıqlarını nümayiş etdirərək Formula 1-ə yüksəlməsi üçün əsas platformalardan biri kimi çıxış edir. Çempionatın son məzunları arasında hazırkı Formula 1 pilotları, o cümlədən Kimi Antonelli, Isack Hadjar və Arvid Lindblad da yer alır.
Yeni F2 bolidi məhz sürücülərin Formula 1-ə daha yaxşı hazırlanması və trasda daha sıx mübarizənin təmin edilməsi məqsədilə hazırlanıb.
Avtomobilin əsas yenilikləri arasında yenilənmiş ön və arxa qanadlar, eləcə də trasda dayanma və ya fırlanma zamanı pilotun avtomobili yenidən işə salmasına imkan verən bort starteri yer alır.
Yeni bolidin dizaynı hazırkı Formula 1 avtomobillərinin fəlsəfəsinə daha yaxınlaşdırılıb. Bununla belə, xərclərin nəzarətdə saxlanılması məqsədilə hazırkı Dallara şassisi qorunub.
Formula 2 yeni avtomobildə Aramco tərəfindən təchiz edilən qabaqcıl dayanıqlı yanacaqdan və Pirelli şinlərindən istifadəni davam etdirəcək.
Bolidin əyləc performansı, sükan idarəetmə səyi və kokpit erqonomikası üzrə mövcud xüsusiyyətləri də dəyişdirilməyib. Bu isə müxtəlif fiziki xüsusiyyətlərə malik geniş sürücü qrupunun avtomobildən istifadə edə bilməsini təmin etməyə yönəlib.
Formula 1-in prezidenti və baş icraçı direktoru Stefano Domenikali yeni bolidin Formula 1-ə yüksəlmək istəyən gənc pilotların hazırlanmasında mühüm rol oynayacağını bildirib.
Formula 2-nin CEO-su Bruno Mişel isə yeni avtomobil hazırlanarkən əsas məqsədin onun Formula 1 üçün effektiv hazırlıq vasitəsi olaraq qalmasını təmin etmək olduğunu vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, ön və arxa qanadların yenilənməsi həm xərclərin idarə olunmasına, həm də avtomobilin görünüşünün Formula 1 bolidlərinə yaxınlaşdırılmasına və daha sıx yarışların keçirilməsinə imkan verəcək.
2027-ci ildən etibarən yeni bolidin Formula 2 yarışlarında əsas avtomobil kimi istifadə olunması nəzərdə tutulur.

Formula 2 unveils new car for 2027-2029 seasons Formula 2 unveils new car for 2027-2029 seasons
The FIA Formula 2 Championship has unveiled its new car for the 2027, 2028 and 2029 seasons during the Italian Grand Prix weekend at Monza.
The new challenger was presented at a dedicated event in the paddock of the Autodromo Nazionale Monza.
Formula 2 continues to serve as one of the key development categories for young drivers aiming to reach Formula 1. Recent graduates include current F1 drivers Kimi Antonelli, Isack Hadjar and Arvid Lindblad.
The new car has been designed to further strengthen that role by helping drivers prepare for Formula 1 while also promoting closer racing.
Among the main changes are redesigned front and rear wings, along with the introduction of an on-board starter. The system will allow drivers to restart their cars after spinning or stalling on track.
The new design has been brought closer to the current visual philosophy of Formula 1 cars. However, the existing Dallara chassis has been retained in order to keep costs under control.
Formula 2 will also continue to use advanced sustainable fuel supplied by Aramco, together with Pirelli tyres.
The specifications for braking performance, steering effort and cockpit ergonomics will remain unchanged, ensuring that the car remains accessible to a broad range of drivers.
Formula 1 President and CEO Stefano Domenicali described the new car as another important step in preparing the next generation of Formula 1 drivers.
Formula 2 CEO Bruno Michel said the main objective in developing the new car was to ensure that it remains an effective tool for preparing drivers for Formula 1.
According to Michel, redesigning the front and rear wings will help keep costs under control while bringing the car's appearance closer to Formula 1 machinery and improving its ability to deliver closer racing.