https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_bab5311dd95b72556be670245_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “Azerbaijan International Mining Company Limited” şirkətinin birgə təşkilatçılığı, BDU-nun Geologiya fakültəsi, “BDU könüllüləri” təşkilatı, “CM Tech” MMC, “CQA International Ltd” MMC, AT-Geotech MMC, “A-A” MMC, “Atlas” MMC və “AzGeo” MMC-nin dəstəyi ilə keçirilən “GeoCamp” Tələbə yay düşərgəsinin bağlanış mərasimi olub.
“BDU könüllüləri” təşkilatının baş katibi, layihə rəhbəri və sessiyanın moderatoru Qasım Xəlilov Universitetin ev sahibliyi etdiyi düşərgənin təşkilinə dəstək göstərən bütün qurumların nümayəndələrinə təşəkkürünü bildirib. O vurğulayıb ki, layihənin əsas məqsədi iştirakçılara geoloji biliklər aşılamaq, onların sosiallaşmalarına və təcrübə qazanmalarına şərait yaratmaqdır.
Geologiya fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini, layihə rəhbəri İlqar Quliyev düşərgənin gənc geoloqların yetişməsində əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu platforma iştirakçılara yalnız yeni nəzəri və praktiki bacarıqlar qazandırmır, onları vahid geoloqlar ailəsinin ayrılmaz üzvünə çevirir.
“Azerbaijan International Mining Company Limited” şirkətinin Dağ-mədən geologiyası departamentinin rəhbəri, layihə rəhbəri Samir Mürsəlov düşərgənin prioritet hədəflərinə toxunaraq, təlim müddətində tələbələrin yiyələndiyi geoloji nəzəri və praktiki biliklərin gələcək peşə fəaliyyətləri baxımından mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Geologiya fakültəsinin dekanı Mamoy Mansurov, Seysmologiya və Yer təkinin fizikası kafedrasının müdiri Əvəz Məmmədov, BDU-nun Ümumi və tarixi geologiya kafedrasının müdiri Nazim İmamverdiyev çıxışlarında bildiriblər ki, düşərgə çərçivəsində iştirakçılar yerşünaslıq sahəsində tanınmış ekspert və mütəxəssislərlə interaktiv əlaqələr qurmaq, nəzəri biliklərini sahə təcrübələri ilə zənginləşdirmək imkanı əldə ediblər. Maarifləndirici xarakter daşıyan düşərgə xüsusilə süxur nümunələrinin praktiki tədqiqi baxımından iştirakçılar üçün daha yaddaqalan olub.

https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_bab5311dd95b72556be670245_o.jpg
В Губинском учебно-практическом центре отдыха Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась церемония закрытия летнего студенческого лагеря GeoCamp.
Лагерь был организован БГУ совместно с компанией Azerbaijan International Mining Company Limited при поддержке геологического факультета вуза, организации «Волонтеры БГУ», ООО «CM Tech», ООО «CQA International Ltd», ООО «AT-Geotech», ООО «A-A», ООО «Atlas» и ООО «AzGeo».
Генеральный секретарь организации «Волонтеры БГУ», руководитель проекта и модератор сессии Гасым Халилов выразил благодарность представителям всех организаций, поддержавших организацию лагеря. Он подчеркнул, что главная цель проекта – привить участникам геологические знания, создать условия для их социализации и приобретения опыта.
Заместитель декана геологического факультета, руководитель проекта Ильгар Гулиев обратил внимание на важность лагеря в подготовке молодых геологов. Он отметил, что эта платформа не только предоставляет участникам новые теоретические и практические навыки, но и превращает их в неотъемлемых членов единой семьи геологов.
Руководитель департамента горнодобывающей геологии Azerbaijan International Mining Company Limited, руководитель проекта Самир Мурсалов затронул приоритетные цели лагеря и отметил, что геологические теоретические и практические знания, приобретенные студентами в период обучения, сыграют важную роль в их будущей профессиональной деятельности.
Декан геологического факультета Мамой Мансуров, заведующий кафедрой сейсмологии и физики недр Земли Аваз Мамедов, заведующий кафедрой общей и исторической геологии Назим Имамвердиев в своих выступлениях отметили, что в рамках лагеря участники имели возможность установить интерактивные связи с экспертами и специалистами в области геологических наук и обогатить свои теоретические знания полевым опытом. Лагерь особенно запомнился участникам изучением образцов горных пород.