https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_3f3fee348c23127954cf988d5_o.jpg
PAŞA Holding “ABAD” tərəfindən icra edilmiş “Quba ABAD Factory İstehsalat Kompleksi" və "Şəki ABAD Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi" layihələrini dəstəkləməyə davam edir.
“ABAD” (Ailə Biznesinə Asan Dəstək) 2016-cı il 23 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılıb. Qurumun yaradılmasında məqsəd ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakına, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək verməkdir.
PAŞA Holding-in dəstəyi ilə “ABAD” tərəfindən icra edilmiş ən iri layihələr “Quba ABAD Factory İstehsalat Kompleksi” və “Şəki ABAD Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi”dir.
2018-ci il oktyabrın 11-də açılışı baş tutan “Quba ABAD Factory” İstehsalat Kompleksinin yerləşdiyi bina 1956-cı ildə “Mədəniyyət evi” qismində istifadəyə verilib. Uzun illər istismar nəticəsində yararsız vəziyyətə düşmüş binada PAŞA Holding-in dəstəyi ilə əsaslı təmir-bərpa işləri həyata keçirilib və müasir avadanlıqlarla təchiz olunub.
Hazırda kompleks 5 istehsal sahəsi ilə “ABAD”çıların xidmətindədir:
- Meyvə qurutma
- Süd emalı məhsulları
- Ət emalı məhsulları
- Qənnadı məmulatları
- Meyvə və tərəvəzlərin emalı məhsulları
Bundan əlavə, “Şəki ABAD Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi” Azərbaycanın tarixi keramika ənənələrinin qorunması, ölkənin qeyri-maddi milli-mədəni irsi olan əl işi sənəti növlərinin yaşadılması, həmçinin müxtəlif çeşidli Azərbaycan gilinin dünyada tanıdılması məqsədilə fəaliyyət göstərir. Müəssisədə keramika sənətindən başqa xalçaçılıq və digər sənətkarlıq növləri üzrə təlimlər keçirilir. Mərkəz bir neçə beynəlxalq tədbirlərə, o cümlədən Beynəlxalq Keramika Simpoziumuna ev sahibliyi edib.
Qeyd edək ki, indiyədək “ABAD” vasitəsilə ümumilikdə 700-ə yaxın ailə təsərrüfatına dəstək göstərilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_3f3fee348c23127954cf988d5_o.jpg
ABAD был создан 23 сентября 2016 года при Государственном агентстве по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики. Цель проекта – способствовать активному участию граждан в социально-экономическом развитии страны, поддерживать рост малых и средних предприятий, повышать уровень занятости и развивать конкурентоспособные семейные предприятия.
При поддержке PASHA Holding ABAD реализовал свои крупнейшие проекты: Производственный комплекс Quba ABAD Factory в Губе и Центр керамики и прикладного искусства Sheki ABAD в Шеки.
Производственный комплекс Quba ABAD Factory, официально открытый 11 октября 2018 года, располагается в здании, построенном в 1956 году как Дом культуры. После многих лет эксплуатации здание пришло в упадок. Благодаря масштабной реконструкции и установке современного оборудования комплекс теперь обслуживает членов ABAD в пяти производственных направлениях: сушка фруктов, переработка молочных продуктов, переработка мяса, кондитерские изделия и переработка фруктов и овощей.
В Шеки Центр керамики и прикладного искусства Sheki ABAD был создан для сохранения исторических традиций азербайджанской керамики, защиты нематериального культурного наследия ремесел и продвижения разнообразия азербайджанской глины на международном уровне. Центр также предлагает обучение ковроделию и другим ремеслам и проводит международные мероприятия, включая Международный симпозиум по керамике.