https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_3f3fee348c23127954cf988d5_o.jpg
PAŞA Holding “ABAD” tərəfindən icra edilmiş “Quba ABAD Factory İstehsalat Kompleksi" və "Şəki ABAD Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi" layihələrini dəstəkləməyə davam edir.
“ABAD” (Ailə Biznesinə Asan Dəstək) 2016-cı il 23 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılıb. Qurumun yaradılmasında məqsəd ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakına, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək verməkdir.
PAŞA Holding-in dəstəyi ilə “ABAD” tərəfindən icra edilmiş ən iri layihələr “Quba ABAD Factory İstehsalat Kompleksi” və “Şəki ABAD Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi”dir.
2018-ci il oktyabrın 11-də açılışı baş tutan “Quba ABAD Factory” İstehsalat Kompleksinin yerləşdiyi bina 1956-cı ildə “Mədəniyyət evi” qismində istifadəyə verilib. Uzun illər istismar nəticəsində yararsız vəziyyətə düşmüş binada PAŞA Holding-in dəstəyi ilə əsaslı təmir-bərpa işləri həyata keçirilib və müasir avadanlıqlarla təchiz olunub.
Hazırda kompleks 5 istehsal sahəsi ilə “ABAD”çıların xidmətindədir:
- Meyvə qurutma
- Süd emalı məhsulları
- Ət emalı məhsulları
- Qənnadı məmulatları
- Meyvə və tərəvəzlərin emalı məhsulları
Bundan əlavə, “Şəki ABAD Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi” Azərbaycanın tarixi keramika ənənələrinin qorunması, ölkənin qeyri-maddi milli-mədəni irsi olan əl işi sənəti növlərinin yaşadılması, həmçinin müxtəlif çeşidli Azərbaycan gilinin dünyada tanıdılması məqsədilə fəaliyyət göstərir. Müəssisədə keramika sənətindən başqa xalçaçılıq və digər sənətkarlıq növləri üzrə təlimlər keçirilir. Mərkəz bir neçə beynəlxalq tədbirlərə, o cümlədən Beynəlxalq Keramika Simpoziumuna ev sahibliyi edib.
Qeyd edək ki, indiyədək “ABAD” vasitəsilə ümumilikdə 700-ə yaxın ailə təsərrüfatına dəstək göstərilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_3f3fee348c23127954cf988d5_o.jpg
PASHA Holding remains committed to supporting projects implemented by ABAD (Ailə Biznesinə Asan Dəstək – Easy Support for Family Business), including the “Quba ABAD Factory” Production Complex and the “Sheki ABAD Ceramics and Applied Arts Center.”
ABAD was established on September 23, 2016, under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. Its purpose is to promote active citizen participation in the country’s socio-economic development, foster the growth of micro, small, and medium-sized enterprises, increase employment levels, and support the formation of competitive family businesses.
With the support of PASHA Holding, ABAD has implemented its largest projects: the “Quba ABAD Factory” Production Complex in Quba and the “Sheki ABAD Ceramics and Applied Arts Center” in Sheki.
The “Quba ABAD Factory” Production Complex, officially opened on October 11, 2018, is housed in a building originally constructed in 1956 as a “House of Culture.” After years of use, the building had fallen into disrepair. Thanks to major reconstruction and modern equipment installation, the complex now serves ABAD members across five production areas: fruit drying, dairy processing, meat processing, confectionery, and fruit and vegetable processing.
In Sheki, the “Sheki ABAD Ceramics and Applied Arts Center” was established to preserve Azerbaijan’s historic ceramics traditions, safeguard the intangible cultural heritage of handicrafts, and promote the diversity of Azerbaijani clay to the world. The center also offers training in carpet weaving and other handicrafts and has hosted several international events, including the International Ceramics Symposium.