https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_2e7377d841cae176e58c0a1ea_o.jpg
Bu təyinat şirkətin nəticələri ilə özünü doğrultmuş güclü liderlik potensialına malik olduğunu nümayiş etdirir.
“Mastercard” bu gün Yasemin Bedirin 1 sentyabr tarixindən etibarən şirkətin Şərqi Avropa, Yaxın Şərq və Afrika (EEMEA) regionunun Prezidenti təyin edildiyini elan edib. Şirkətin EEMEA regionu son illərdə genişləndirilib və əlavə bazarların regiona daxil edilməsi ilə hazırda 81 ölkəni əhatə edən, dinamik, çevik və yüksək inkişaf potensialına malik biznesə çevrilib.
“Mastercard”da təxminən 20 illik iş təcrübəsinə malik Bedir həmçinin şirkətin İdarəetmə Komitəsinə qoşulur. O, bu vəzifədə bu yaxınlarda Kommersiya ödənişləri üzrə baş direktor təyin edilən və Kommersiya və yeni ödəniş axınları istiqamətinə rəhbərlik edən Dimitrios Dosisi əvəz edəcək.
Vəzifəsinin icrasını BƏƏ-dən həyata keçirəcək Bedir pərakəndə satış şirkətləri, fintexlər, maliyyə institutları, hökumətlər və bizneslə tərəfdaşlıq münasibətləri çərçivəsində “Mastercard”ın regiondakı fəaliyyətinin bütün istiqamətləri üzrə strategiyaya, fəaliyyət istiqamətinə və ümumi nəticələrinə nəzarət edəcək.
“Yasemin komandalarının potensialını üzə çıxaran və onları müştərilərimiz üçün daha böyük dəyər yaratmağa, eyni zamanda yerli iqtisadiyyatların inkişafına töhfə verməyə ruhlandıran liderdir. Bu, yaradıcı düşüncə, özünü doğrultmuş nəticələr və güclü tərəfdaşlıq münasibətləri tələb edən geniş və mürəkkəb bir regiondur. Yasemin karyerası boyunca bütün bunları uğurla nümayiş etdirib. EEMEA regionunda müştərilərimiz və tərəfdaşlarımızla birlikdə insanların və bizneslərin maliyyə vəsaitlərini hərəkət etdirmə, dəyər mübadiləsi aparma və ticarəti həyata keçirmə üsullarını gələcək illər üçün formalaşdırmaq və yenidən müəyyənləşdirmək üçün qarşımızda böyük imkan var”, - “Mastercard”ın Baş maliyyə direktoru Saçin Mehra bildirib.
Son 4 il ərzində Şərqi Avropa üzrə regional prezident vəzifəsində çalışan Bedir bu bazarlarda “Mastercard”ın liderlik mövqeyini gücləndirmək üçün komandaya mürəkkəb geosiyasi və tənzimləyici mühitdə rəhbərlik edib. Əməkdaşların inkişafına xüsusi önəm verən Yasemin Bedir hesabatlılıq və əməkdaşlığa əsaslanan mədəniyyət formalaşdırmağa nail olub.
Bedir “Mastercard”a 2007-ci ildə qoşulub. “Mastercard”da çalışdığı müddət ərzində Bedir dünyanın müxtəlif bazarlarında fəaliyyət göstərərək zəngin təcrübə və yeni baxışlar qazanıb. O, əvvəlcə şirkətin Türkiyə və Azərbaycan üzrə fəaliyyətinin Baş Direktoru vəzifəsində çalışıb, daha sonra isə təxminən beş il ərzində Şimali Amerikada icma institutları və prosessinq şirkətləri ilə münasibətlərə rəhbərlik edib.
“Mastercard”da çalışdığım komandalar mənim üçün ilham mənbəyi olub. Onların dözümlülüyü, innovativ ruhu və müştərilərin ehtiyaclarını qarşılamaq və üstələmək üçün yorulmaz fədakarlığı gündəlik fəaliyyətimizin və yaratdığımız təsirin əsas hərəkətverici qüvvəsidir. Birlikdə biz, son beş ildə Diminin rəhbərliyi altında regional komandanın yaratdığı möhkəm təməl üzərində inkişaf edəcəyik”, - Bedir deyib.
Karyerasının əvvəlki dövrlərində Bedir Türkiyədə HSBC, “Garanti Bank” və “Yapı Kredi”də çalışıb. O həmçinin Professional Women Network (PWN) şəbəkəsinin təsisçilərindən biri, kiçik və orta bizneslərin inkişafını dəstəkləyən bir sıra layihələrin rəhbəridir.
“Mastercard” 200-dən çox ölkə və ərazidə iqtisadiyyatları gücləndirir və insanların həyatını asanlaşdırır. Biz tərəfdaşlarımızla birlikdə hər kəsin rahatlığı hiss edə biləcəyi dayanıqlı bir iqtisadiyyat qururuq. Təhlükəsiz, sadə, ağıllı və əlçatan tranzaksiyalar üçün geniş çeşiddə rəqəmsal ödəniş həllərini dəstəkləyirik. Bizim texnologiya və innovasiyalarımız, tərəfdaşlıqlarımız və şəbəkələrimiz insanlara, bizneslərə və hökumətlərə öz potensiallarını maksimum reallaşdırmağa kömək edən unikal məhsul və xidmətlər dəsti təqdim edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_2e7377d841cae176e58c0a1ea_o.jpg
Назначение подчеркивает силу управленческой команды компании и ее подтвержденный опыт достижения результатов
Mastercard сегодня объявила о назначении Ясемин Бедир президентом региона Восточная Европа, Ближний Восток и Африка (EEMEA) с 1 сентября. В последние годы регион EEMEA компании был расширен за счет включения дополнительных рынков и сегодня объединяет 81 страну, представляя собой динамичный, гибкий бизнес с высоким потенциалом роста.
Бедир, чей опыт работы в Mastercard составляет почти 20 лет, также войдет в состав Управляющего комитета компании. На этой должности она сменит Димитриоса Досиса, недавно назначенного директором по коммерческим платежам (Chief Commercial Payments Officer) и возглавившего направление Commercial & New Payment Flows.
На новой должности, базируясь в ОАЭ, Бедир будет отвечать за стратегию, развитие и общий успех деятельности Mastercard в регионе, выстраивая партнерства с ритейлерами, финтех-компаниями, финансовыми учреждениями, государственными структурами и бизнесом.
«Ясемин — лидер, который умеет раскрывать сильные стороны своих команд, помогая им добиваться максимального эффекта для наших клиентов и способствовать развитию локальных экономик, — отметил Сачин Мехра, директор по развитию бизнеса Mastercard (Chief Business Officer). — Это масштабный и сложный регион, который требует нестандартного мышления, подтвержденных результатов и прочных партнерских отношений. На протяжении всей своей карьеры Ясемин успешно демонстрировала именно эти качества. Вместе с нашими клиентами и партнерами в регионе EEMEA у нас есть реальная возможность формировать и переосмысливать то, как люди и компании переводят средства, обмениваются ценностями и ведут коммерческую деятельность в предстоящие годы».
Последние четыре года Бедир занимала должность президента подразделения Mastercard в Восточной Европе, руководя командой в условиях сложной геополитической и регуляторной среды и укрепляя лидерские позиции Mastercard на этих рынках. Она активно поддерживает развитие талантов и способствует формированию корпоративной культуры, основанной на ответственности и сотрудничестве.
Бедир присоединилась к Mastercard в 2007 году. За время работы в компании она приобрела опыт и глубокое понимание различных рынков по всему миру. В частности, она занимала должность генерального менеджера Mastercard в Турции и Азербайджане, а затем в течение почти пяти лет курировала отношения с локальными финансовыми учреждениями и процессинговыми компаниями в Северной Америке.
«Меня всегда вдохновляли команды Mastercard, — отметила Бедир. — Именно их устойчивость, инновационный подход и неизменное стремление соответствовать ожиданиям клиентов и превосходить их позволяют нам ежедневно добиваться значимых результатов. Вместе мы продолжим развивать прочную основу, которую региональная команда создала под руководством Дими за последние пять лет».
До прихода в Mastercard Бедир работала в HSBC, Garanti Bank и Yapı Kredi в Турции. Она также является одной из основательниц Professional Women Network (PWN) и руководит рядом проектов, направленных на поддержку роста малого и среднего бизнеса.
Mastercard способствует развитию экономики и расширяет возможности людей в более чем 200 странах и территориях по всему миру. Вместе с нашими клиентами мы создаем устойчивую экономику, в которой каждый может процветать. Мы поддерживаем широкий выбор цифровых способов оплаты, делая транзакции безопасными, простыми, интеллектуальными и доступными. Наши технологии и инновации, партнерства и сети объединяются, чтобы предоставлять уникальный набор продуктов и услуг, которые помогают людям, бизнесу и государственным структурам реализовывать свой потенциал.