https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_1b791db3a9f7876919c932426_o.jpg
Qlobal medianın gələcəyini müzakirə etmək üçün Şuşa Qlobal Media Forumundan daha uyğun məkan tapmaq çətindir. Şuşa yalnız şəhər deyil, həm də bir rəmzdir. Əsrlər boyu bura ədəbiyyatın, musiqinin, jurnalistikanın və ictimai fikrin çiçəkləndiyi intellektual və mədəni müzakirə məkanlarından biri olub. Hazırda isə bura dialoqun, ideyaların və beynəlxalq əməkdaşlığın yenidən qurulduğu məkana çevrilir.
Bu sözləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Şuşada keçirilən “Sülhün təşviqində medianın missiyası: Həqiqətin bərpası və etimadın yenidən qurulması” mövzusunda IV Şuşa Qlobal Media Forumunda çıxışı zamanı deyib.
O qeyd edib ki, Şuşa Qlobal Media Forumu sadəcə konfrans deyil, jurnalistlərin, siyasətçilərin, akademik və texnologiya liderlərinin medianın ən vacib dəyərlərindən birini, yəni həqiqəti və faktları qoruyub saxlamaq yolları araşdırmaq üçün platformadır. Çünki hazırda informasiya və dezinformasiya çox sürətlə yayılır. Etimad isə çox vaxt və mütəmadi olaraq geridə qalır. Süni intellekt jurnalistikanı yenidən formalaşdırır.
“İndi sülh təkcə diplomatiyadan deyil, həm də məsuliyyətli kommunikasiyadan asılıdır. Münaqişələr yalnız döyüş meydanında deyil, həm də informasiya məkanında aparılır. İndi Ermənistan cəmiyyətinin bəzi dairələrində revanşist qüvvələr hələ də baş qaldırmaqda davam etdiyi bir vaxtda, medianın təhriflərə müqavimət göstərmək, nifrəti rədd etmək və həqiqəti müdafiə etmək məsuliyyəti daha da artır. Münaqişə artıq bitsə də, Ermənistan mediasında revanşist qüvvələr hələ də üstünlük təşkil edir. Hətta bəzi beynəlxalq media qurumları da bizi yenidən münaqişənin başladığı "sıfır nöqtəsinə" geri sürükləməyə çalışırlar”, - deyə Hikmət Hacıyev bildirib

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_1b791db3a9f7876919c932426_o.jpg
It is difficult to find a more appropriate venue to discuss the future of global media than the Shusha Global Media Forum. Shusha is not just a city, it is also a symbol. For centuries, it has been a place of intellectual and cultural debate, where literature, music, journalism and public opinion flourished. Now it is becoming a place where dialogue, ideas and international cooperation are re-established.
These words belong to Mr. Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration, during his speech at the IV Shusha Global Media Forum on the topic "The Mission of the Media in Promoting Peace: Restoring Truth and Rebuilding Trust".
He noted that the Shusha Global Media Forum is not merely a conference, but a platform for journalists, politicians, academics and technology leaders to explore ways to preserve one of the most important values of the media, namely truth and facts. As today the information and disinformation are spreading very quickly, while trust is often and consistently lagging behind. Artificial intelligence is reshaping journalism.
"Peace now depends not only on diplomacy, but also on accounatble communication. Conflicts are being waged not only on the battlefield, but also in the information space. Now, while revanchist forces are still rising in some circles of Armenian society, the responsibility of the media to resist distortions, reject hatred and defend the truth is increasing. Although the conflict is over, revanchist forces still dominate the Armenian media. Even some international media organizations are trying to drag us back to the "zero point" where the conflict began," Mr. Hajiyev concluded.