https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c2e46e51f51685597100ef874_o.jpg
Shahin Novrasli Festival 2026 ədəbi müsabiqəsinin qalibləri üçün ədəbiyyət axşamı və mükafatlandırma mərasimi Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzində keçirildi.
Festivalın ənənəvi ədəbi müsabiqəsinin məqsədi ədəbi əsərdə canlı musiqi obrazı yaratmaq və ədəbiyyatda musiqi mövzusunu populyarlaşdırmaqdır. Bu ilki mövzu "Musiqi ilə yubiley" idi. İştirakçıların əsərləri münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirildi: Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Aleksandr Xakimov, NG Yaradıcılar Klubunun direktoru Natiq Əliyev, Shahin Novrasli Festival media koordinatoru Rüstəm Hüseynov.
Şahin Növrəsli Festivalı 2026 ədəbi müsabiqəsinin qalibləri:
I yer
Əminə Eruslu
II yer
Nərmin Musayeva
III yer
Alisa Orexova
Tamaşaçı seçimi mükafatı
Olqa Şalayeva
Tədbir zamanı iştirakçılar və münsiflər heyəti üzvləri fikirlərini bölüşüb, yaradıcılıq prosesini müzakirə edib, iştirakçıların hekayələrindəki ən maraqlı epizodları vurğulayıb və ən orijinal süjet dönüşlərini ətraflı müzakirə ediblər. Münsiflər heyətinin üzvü Natiq Əliyev əsərlərdən ən yaddaqalan sətirləri oxuyub. İştirakçılar arasında həm yeni başlayan yazıçılar, həm də tanınmış yazıçı və şairlər var idi. Tədbirdə Lalə Həsənova, Ziba Rəsul, Lalə Əliyeva-Klıçkova, Məsumə Qasımova, Samirə Şıxıyeva, Bayram Məhərrəmov, Zülfiyyə Babayeva və Təranə Əzimova öz əsərlərini təqdim ediblər.
Müsabiqənin təşəbbüskarı Rüstəm Hüseynov bu ilin ən maraqlı iştirakçıları haqqında ətraflı danışaraq, müsabiqənin səviyyəsinin xeyli yaxşılaşdığını qeyd edib. Müsabiqə yaxşı musiqinin bir çox yazıçı və şairə necə ilham verdiyini göstərir. Amma həm musiqiçiləri, həm də yazıçıları birləşdirən ən vacib şey yaratmaq istəyidir. Bu ilki qaliblərin əksəriyyəti gənclərdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c2e46e51f51685597100ef874_o.jpg
The literary evening and awards ceremony for the winners of the Shahin Novrasli Festival 2026 literary competition took place at the Magsud Ibragimbeyov Creativity Center.
The goal of the festival's traditional literary competition is to create a vibrant musical image in a literary work and popularize the theme of music in literature. This year's theme was "Anniversary with Music." The participants' works were judged by a panel of judges: Anna Ibragimbeyova, the director of the Magsud Ibragimbeyov Creativity Center; Alexander Khakimov, member of the Writers' Union of Azerbaijan; Natig Aliyev, the director of the NG Creators Club; and Rustam Huseynov,the media coordinator of the Shahin Novrasli Festival. The winners of the Shahin Novrasli Festival 2026 literary competition were:
I place
Amina Eruslu
II place
Narmin Musayeva
III place
Alisa Orekhova
Audience Award
Olga Shalayeva
During the event, the contestants and jury members shared their opinions and discussed the creative process, highlighted the most interesting episodes in the contestants' stories, and discussed in detail the most original plot twists. Jury member Natig Aliyev read out the most memorable lines from the works. Participants included both emerging writers and renowned writers and poets. Lala Gasanova, Ziba Rasul, Lala Aliyeva-Klychkova, Masuma Gasimova, Samira Shikhiyeva, Bayram Maharramov, Zulfiya Babayeva, and Tarana Azimova presented their works at the event.
The initiator of the competition, Rustam Huseynov, spoke in detail about this year's most interesting participants, noting the significantly improved level of the competition. The competition exemplifies how good music has inspired many writers and poets. But the most important thing that unites both musicians and writers is the desire to create. This year's winners are mostly young people.