https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c2e46e51f51685597100ef874_o.jpg
Shahin Novrasli Festival 2026 ədəbi müsabiqəsinin qalibləri üçün ədəbiyyət axşamı və mükafatlandırma mərasimi Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzində keçirildi.
Festivalın ənənəvi ədəbi müsabiqəsinin məqsədi ədəbi əsərdə canlı musiqi obrazı yaratmaq və ədəbiyyatda musiqi mövzusunu populyarlaşdırmaqdır. Bu ilki mövzu "Musiqi ilə yubiley" idi. İştirakçıların əsərləri münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirildi: Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Aleksandr Xakimov, NG Yaradıcılar Klubunun direktoru Natiq Əliyev, Shahin Novrasli Festival media koordinatoru Rüstəm Hüseynov.
Şahin Növrəsli Festivalı 2026 ədəbi müsabiqəsinin qalibləri:
I yer
Əminə Eruslu
II yer
Nərmin Musayeva
III yer
Alisa Orexova
Tamaşaçı seçimi mükafatı
Olqa Şalayeva
Tədbir zamanı iştirakçılar və münsiflər heyəti üzvləri fikirlərini bölüşüb, yaradıcılıq prosesini müzakirə edib, iştirakçıların hekayələrindəki ən maraqlı epizodları vurğulayıb və ən orijinal süjet dönüşlərini ətraflı müzakirə ediblər. Münsiflər heyətinin üzvü Natiq Əliyev əsərlərdən ən yaddaqalan sətirləri oxuyub. İştirakçılar arasında həm yeni başlayan yazıçılar, həm də tanınmış yazıçı və şairlər var idi. Tədbirdə Lalə Həsənova, Ziba Rəsul, Lalə Əliyeva-Klıçkova, Məsumə Qasımova, Samirə Şıxıyeva, Bayram Məhərrəmov, Zülfiyyə Babayeva və Təranə Əzimova öz əsərlərini təqdim ediblər.
Müsabiqənin təşəbbüskarı Rüstəm Hüseynov bu ilin ən maraqlı iştirakçıları haqqında ətraflı danışaraq, müsabiqənin səviyyəsinin xeyli yaxşılaşdığını qeyd edib. Müsabiqə yaxşı musiqinin bir çox yazıçı və şairə necə ilham verdiyini göstərir. Amma həm musiqiçiləri, həm də yazıçıları birləşdirən ən vacib şey yaratmaq istəyidir. Bu ilki qaliblərin əksəriyyəti gənclərdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c2e46e51f51685597100ef874_o.jpg
В Центре творчества Максуда Ибрагимбекова состоялся литературный вечер и церемония награждения победителей литературного конкурса Shahin Novrasli Festival 2026.
Цель традиционного литературного конкурса фестиваля — создание яркого музыкального образа в литературном произведении и популяризация темы музыки в литературе. Тема конкурса этого года: «Юбилей с музыкой». Работы участников оценивали члены жюри: директор Центра творчества Максуда Ибрагимбекова Анна Ибрагимбекова, член Союза писателей Азербайджана Александр Хакимов, директор NG Creators Club Натиг Алиев, медиа-координатор Shahin Novrasli Festival Рустам Гусейнов.
Победителями литературного конкурса Shahin Novrasli Festival 2026 стали:
I место
Амина Эруслу
II место
Нармин Мусаева
III место
Алиса Орехова
Приз зрительских симпатий
Ольга Шалаева
В ходе мероприятия участники конкурса и члены жюри поделились своими мнениями и рассказали о процессе творчества, отметили наиболее интересные эпизоды в рассказах конкурсантов, подробно обсудили наиболее оригинальные повороты сюжетов. Член жюри Натиг Алиев зачитал самые запомнившиеся фразы произведений. Среди участников мероприятия были как начинающие литераторы, так и известные писатели и поэты. На мероприятии со своими произведениями выступили Лала Гасанова, Зиба Расул, Лала Алиева-Клычкова, Масума Гасымова, Самира Шихиева, Байрам Магеррамов, Зульфия Бабаева, Тарана Азимова.
Инициатор конкурса Рустам Гусейнов подробно рассказал наиболее интересных участниках этого года, отметив значительно выросший уровень конкурса. Конкурс является примером, когда хорошая музыка вдохновляла многих писателей и поэтов. Но самое главное, объединяющее и музыкантов, и писателей — это желание творить. Среди победителей этого года превалирует молодежь.