“AzerGold” QSC ölkədə gümüş külçələrə olan tələbatın yerli məhsullar hesabına qarşılanması və investisiya imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə ilk dəfə olaraq yerli xammal əsasında istehsal edilmiş 999,9 əyarlı gümüş külçələrin satışına başlayıb.
Son illərdə yaşıl enerji texnologiyalarının sürətli inkişafı və elektronika sənayesində gümüşdən istifadənin əhəmiyyətli dərəcədə artması bu qiymətli metalın qlobal bazardakı strateji rolunu daha da gücləndirib. Eyni zamanda, beynəlxalq bazarlarda gümüşə olan artan tələb onun investisiya aktivləri sırasında daha cəlbedici mövqe tutmasına əlverişli şərait yaradıb.
Gümüş külçələrin bazara çıxarılması dəyər zəncirinin genişləndirilməsinə töhfə verməklə yanaşı, vətəndaşlar üçün alternativ investisiya alətinin formalaşdırılmasını hədəfləyir. İlkin mərhələdə istehlakçılara 250, 500 və 1000 qramlıq çəkilərdə təqdim edilən məhsulların növbəti mərhələdə bazar tələbatı, investor marağı və istehlakçı seçimləri nəzərə alınmaqla müxtəlif çəki kateqoriyalarında yeni çeşidlərinin istehsalı planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, gümüş külçələrin Satış və Mübadilə Mərkəzində milli valyuta ilə geri alışı da həyata keçiriləcək. Sözügedən məhsullar istehlakçılardan Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının gündəlik rəsmi məzənnəsi əsas götürülməklə, külçənin metal dəyərinə 10% əlavə ödəniş tətbiq olunmaqla geri alınacaq.
Gümüş külçələr Bakı şəhəri, Bülbül prospekti, 3 ünvanında yerləşən Satış və mübadilə mərkəzində, həmçinin www.azergold.gift onlayn satış platforması vasitəsilə alıcılara təqdim edilir.

ЗАО «AzerGold» впервые начало продажу серебряных слитков пробы 999,9, произведенных на основе местного сырья, с целью удовлетворения спроса на серебряные слитки в стране за счет отечественной продукции и расширения инвестиционных возможностей.
В последние годы стремительное развитие технологий зеленой энергетики и значительное увеличение использования серебра в электронной промышленности еще больше укрепили стратегическую роль этого драгоценного металла на мировом рынке. В то же время растущий спрос на серебро на международных рынках создал благоприятные условия для того, чтобы оно заняло более привлекательную позицию среди инвестиционных активов.
Вывод серебряных слитков на рынок способствует расширению цепочки создания стоимости и формированию для граждан альтернативного инвестиционного инструмента. На начальном этапе потребителям будут доступны серебряные слитки массой 250, 500 и 1000 граммов. В дальнейшем планируется расширение ассортимента серебряных слитков в различных весовых категориях с учётом рыночного спроса, интереса инвесторов и предпочтений потребителей.
Отметим, что в Центре продаж и обмена также будет осуществляться обратный выкуп серебряных слитков в национальной валюте. Данная продукция будет выкупаться у потребителей на основе официального ежедневного курса Центрального банка Азербайджанской Республики с надбавкой в размере 10% к стоимости металла слитка.
Серебряные слитки доступны покупателям в Центре продаж и обмена, расположенном по адресу: город Баку, проспект Бюльбюля, 3, а также через платформу онлайн-продаж www.azergold.gift.