https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f933c2b68bc1e422c5ebe8f55_o.jpg
Qafqazın ilk tam inteqrasiyalı rəqəmsal ekosistemi olan Bir, gənclərin innovativ ideyalarını real həllərə çevirmək məqsədilə həyata keçirdiyi “Spark Tələbə İnnovasiya Proqramı”nı uğurla yekunlaşdırıb.
Beş ay davam edən proqramın final mərhələsində 9 komanda öz məhsul və həllərini münsiflər heyətinə təqdim edib. Finala qədər iştirakçılar Bir ekosisteminin məhsul sahiblərindən mentorluq dəstəyi alıb və fərqli mövzularda təlimlər keçiblər.
Bir ekosisteminin yerli innovasiya laboratoriyası Future Lab-da təşkil olunan finalda münsiflərin qiymətləndirməsinə əsasən, ən innovativ həllər təklif edən üç komanda qalib adını qazanaraq pul mükafatları ilə təltif olunublar. Birinci yerə “KəndYol” komandası (4000 AZN), ikinci yerə “AEVIC Esports” komandası (2000 AZN), üçüncü yerə isə “Booker” komandası (1000 AZN) layiq görülüb.
İlk yerin qalibi olan “KəndYol” aqrar sahədə istehsalçılar və istehlakçılar arasında əlaqələrin daha səmərəli qurulmasına yönəlmiş həllə çıxış edib. Layihənin sosial təsir potensialı və davamlı inkişaf perspektivləri nəzərə alınaraq, komanda münsiflər heyəti tərəfindən birinci yerə layiq görülüb.
İkinci yerin sahibi “AEVIC Esports” gənclərin inkişafına və ölkədə esports (kiberidman) ekosisteminin gücləndirilməsinə istiqamətlənmiş yanaşması ilə fərqlənib. Bu layihənin məqsədi yeni istedadların kəşf edilməsi və onların peşəkar və karyera inkişafı, o cümlədən ümumilikdə esports mədəniyyətinin aşılanmasını dəstəkləməkdir.
Son olaraq, “Booker” komandasının irəli sürdüyü layihə bilik və mütaliə resurslarının daha əlçatan və səmərəli şəkildə paylaşılmasını, oxu mədəniyyətinin inkişafını və geniş oxucu icmasını bir araya gətirməyi hədəfləyir. Layihənin cəmiyyətə müsbət sosial təsir potensialı münsiflər heyəti tərəfindən üçüncü yer ilə dəyərləndirilib.
Bununla yanaşı, finalda iştirak edən 9 komandanın bütün üzvləri Bir ekosisteminin müxtəlif bizneslərində təcrübə proqramına qəbul olunublar. Məqsəd yeni texnologiya və innovasiyalara marağı olan gəncləri bir araya gətirmək, onların karyera və inkişafını stimullaşdırmaq, real iş mühitində praktik təcrübə imkanı yaratmaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f933c2b68bc1e422c5ebe8f55_o.jpg
Экосистема Bir, первая полностью интегрированная цифровая экосистема Кавказа, успешно завершила cтуденческую инновационную программу Spark, реализованную с целью превращения инновационных идей молодежи в реальные решения.
На финальном этапе программы, длившейся пять месяцев, 9 команд представили свои продукты и решения членам жюри. До выхода в финал участники получали менторскую поддержку от владельцев продуктов экосистемы Bir и проходили тренинги по различным темам.
В финале, организованном в местной инновационной лаборатории экосистемы Bir – Future Lab, на основе оценки жюри три команды, предложившие самые инновационные решения, завоевали звание победителей и были награждены денежными призами. Первого места удостоилась команда KəndYol (4000 AZN), второго места – команда AEVIC Esports (2000 AZN), а третьего места – команда Booker (1000 AZN).
Победитель, занявший первое место, команда KəndYol, выступила с решением, направленным на более эффективное выстраивание связей между производителями и потребителями в аграрном секторе. Учитывая потенциал социального воздействия и перспективы устойчивого развития проекта, жюри присудило ему первое место.
Обладатель второго места, AEVIC Esports, отличился подходом, направленным на развитие молодежи и укрепление киберспортивной (esports) экосистемы в стране. Цель этого проекта — поддержка выявления новых талантов и их профессионального и карьерного роста, а также в целом привитие киберспортивной культуры.
И наконец, проект, выдвинутый командой Booker, нацелен на более доступное и эффективное распределение знаний и ресурсов для чтения, развитие культуры чтения и объединение широкого сообщества читателей. Потенциал положительного социального воздействия проекта на общество был оценен жюри третьим местом.
Наряду с этим, члены всех 9 команд, участвовавших в финале, были приняты на программу стажировки в различных бизнес-направлениях экосистемы Bir. Цель состоит в том, чтобы объединить молодых людей, интересующихся новыми технологиями и инновациями, стимулировать их карьерный рост и развитие, а также создать возможность для получения практического опыта в реальной рабочей среде.