https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_bbf0350060ebc65342db51899_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində “Bitki mənşəli nanohissəciklərin canlı sistemlərə təsirinin biokimyəvi xüsusiyyətləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Biofizika və biokimya kafedrasının dosenti Səbinə Ömərova bitki mənşəli nanohissəciklərin yaşıl sintez üsulları ilə əldə olunması, onların fiziki-kimyəvi xüsusiyyətlərinin müasir analiz metodları vasitəsilə öyrənilməsi və müxtəlif canlı sistemlərə təsir mexanizmləri barədə ətraflı məlumat verib.
Məruzə zamanı birhüceyrəli yosunlar, buğda cücərtiləri və balıqlar üzərində aparılan tədqiqatların nəticələri təqdim olunub. Bildirilib ki, nanohissəciklər canlı orqanizmlərdə oksidləşdirici stresə qarşı müdafiə sisteminin ferment komponentlərinə müxtəlif təsirlər göstərir.
Səbinə Ömərova Azərbaycan florasında geniş yayılmış kəklikotu bitkisinin ekstraktı əsasında sintez edilmiş gümüş nanohissəciklərinin müxtəlif canlı sistemlərin antioksidant müdafiə mexanizmlərinə təsirinə dair əldə olunan nəticələri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. O, aparılan tədqiqatların ekotoksikoloji baxımdan mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Təqdimatın sonunda auditoriyanın sualları cavablandırılıb, aparılan tədqiqatların perspektivləri və əldə edilən nəticələrin praktik tətbiq imkanları ətrafında geniş elmi müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_bbf0350060ebc65342db51899_o.jpg
Научный семинар на тему «Биохимические характеристики воздействия наночастиц растительного происхождения на живые системы» состоялся на биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ).
Доцент Сабина Омарова представила информацию о производстве наночастиц растительного происхождения с использованием методов зеленого синтеза, изучении их свойств и механизмов воздействия на различные живые системы.
В ходе презентации были представлены результаты исследований, проведенных на одноклеточных водорослях, зародышах пшеницы и рыбах. Было отмечено, что наночастицы оказывают различное воздействие на ферментные компоненты системы защиты от окислительного стресса в живых организмах.
Сабина Омарова обратила внимание участников на результаты, полученные при изучении воздействия наночастиц серебра, синтезированных на основе экстракта тимьяна, на антиоксидантные защитные механизмы различных живых систем. Она подчеркнула важность проведенных исследований с экотоксикологической точки зрения.
В конце презентации были даны ответы на вопросы, а также состоялось обсуждение перспектив исследования и практического применения полученных результатов.