https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_cb461288571211fc383028c90_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov Bakıda keçirilən İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 51-ci İllik Toplantısı çərçivəsində təşkil olunan “Regional rəqəmsal iqtisadiyyatların inkişafı üçün süni intellektin potensialından istifadə” adlı panel müzakirədə çıxış edib.
Nazir müavini bildirib ki, süni intellekt ölkələrimiz üçün iqtisadiyyatı gücləndirmək, xidmətlərin keyfiyyətini artırmaq və regionun daha da yaxınlaşmasına töhfə vermək baxımından mühüm imkanlar yaradır.
Saməddin Əsədov çıxışında Azərbaycanın milli süni intellekt ekosisteminin formalaşdırılması istiqamətində atdığı konkret addımlar barədə məlumat verib, qəbul olunan strateji sənədlərin vahid yol xəritəsi təqdim etdiyini deyib.
Eyni zamanda qeyd edib ki, ölkəmizdə süni intellekt daha geniş rəqəmsal transformasiya prosesinin və innovasiyalara əsaslanan iqtisadiyyatın ayrılmaz hissəsi kimi qiymətləndirilir. Ancaq heç bir dövlət süni intellektin bütün üstünlüklərindən təkbaşına yararlana bilməz. Regional əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyətə malikdir və bu baxımdan İslam İnkişaf Bankının birləşdirici platforma kimi rolu ön plana çıxır. Üzv ölkələr üçün ən səmərəli yanaşma regional əməkdaşlığı genişləndirməkdir.
Nazir müavini Azərbaycanın birgə rəqəmsal platformalar və süni intellekt sistemlərinin idarə olunması ilə bağlı dialoqu dəstəklədiyini də diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_cb461288571211fc383028c90_o.jpg
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Самеддин Асадов выступил на панельной дискуссии под названием «Использование потенциала искусственного интеллекта для развития региональной цифровой экономики», организованной в рамках 51-го Ежегодного собрания Группы Исламского банка развития в Баку.
Заместитель министра заявил, что искусственный интеллект создает важные возможности для наших стран с точки зрения усиления экономики, повышения качества услуг и содействия дальнейшему сближению региона.
В своем выступлении Самеддин Асадов рассказал о конкретных шагах, предпринятых Азербайджаном для формирования национальной экосистемы искусственного интеллекта, и отметил, что принятые стратегические документы представляют собой единую дорожную карту.
В то же время он подчеркнул, что в нашей стране искусственный интеллект оценивается как неотъемлемая часть более широкого процесса цифровой трансформации и экономики, основанной на инновациях. По его словам, однако ни одно государство не может в одиночку воспользоваться всеми преимуществами искусственного интеллекта. Региональное сотрудничество имеет особое значение, и с этой точки зрения на первый план выходит роль Исламского банка развития как объединяющей платформы. Наиболее эффективным подходом для стран-членов является расширение регионального сотрудничества.
Заместитель министра также довел до сведения, что Азербайджан поддерживает диалог по управлению совместными цифровыми платформами и системами искусственного интеллекта.