“AzerGold” QSC-də İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 2026-cı il üzrə İllik Toplantıları çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Somali İnkişaf və Yenidənqurma Bankının baş direktoru Adam Roble ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü - Sədrin müavini Xəyyam Fərzəliyev şirkətin fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, əldə etdiyi nəticələr və dayanıqlı inkişaf sahəsində gördüyü işlər barədə danışıb. O, Cəmiyyət tərəfindən geoloji kəşfiyyat, hasilat və emal proseslərinin beynəlxalq qabaqcıl təcrübəyə uyğun həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb, həmçinin mövcud layihələr və gələcək inkişaf perspektivləri barədə ətraflı məlumat verib.
Adam Roble təmsil etdiyi maliyyə institutunun fəaliyyəti və Somalinin mineral resurs potensialı haqqında bəhs edib. O qeyd edib ki, bank hazırda Somalinin qızıl, uran, litium və titan kimi zəngin yeraltı sərvətlərinin öyrənilməsi, xəritələşdirilməsi və tarixi geoloji məlumatların bərpasını nəzərdə tutan milli proqramın icrasında iştirak edir.
Baş direktor beynəlxalq investorların cəlb edilməsi, geoloji kəşfiyyat və hasilat sahələri üzrə “AzerGold” QSC-nin qabaqcıl təcrübəsindən faydalanmaq niyyətində olduqlarını vurğulayıb.
Sonda qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək tərəfdaşlıq imkanlarının konkret müstəvidə müəyyən edilməsi məqsədilə xarici layihələrin inkişafı üzrə məsul struktur bölmələr səviyyəsində məlumat mübadiləsinin davam etdirilməsi barədə razılığa gəlinib.

В ЗАО «AzerGold» состоялась встреча с генеральным директором Банка развития и реконструкции Сомали Адамом Робле, находящимся с визитом в нашей стране в рамках Ежегодных заседаний Группы Исламского банка развития 2026 года.
В ходе встречи член Правления – заместитель председателя ЗАО «AzerGold» Хайям Фарзалиев рассказал об основных направлениях деятельности компании, достигнутых результатах и проделанной работе в сфере устойчивого развития. Он отметил, что процессы геологоразведки, добычи и переработки осуществляются Обществом в соответствии с передовым международным опытом, а также предоставил подробную информацию о текущих проектах и перспективах будущего развития.
Адам Робле рассказал о деятельности представляемого им финансового института и потенциале минеральных ресурсов Сомали. Он отметил, что в настоящее время банк участвует в реализации национальной программы, предусматривающей изучение, картирование и восстановление исторических геологических данных о богатых подземных ресурсах Сомали, таких как золото, уран, литий и титан.
Генеральный директор подчеркнул намерение воспользоваться передовым опытом ЗАО «AzerGold» в привлечении международных инвесторов, а также в сферах геологоразведки и добычи.
В завершение состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, и была достигнута договоренность о продолжении обмена информацией на уровне структурных подразделений, ответственных за развитие зарубежных проектов, с целью выявления конкретных возможностей для будущего партнерства.