“AzerGold” QSC-də İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 2026-cı il üzrə İllik Toplantıları çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Somali İnkişaf və Yenidənqurma Bankının baş direktoru Adam Roble ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü - Sədrin müavini Xəyyam Fərzəliyev şirkətin fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, əldə etdiyi nəticələr və dayanıqlı inkişaf sahəsində gördüyü işlər barədə danışıb. O, Cəmiyyət tərəfindən geoloji kəşfiyyat, hasilat və emal proseslərinin beynəlxalq qabaqcıl təcrübəyə uyğun həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb, həmçinin mövcud layihələr və gələcək inkişaf perspektivləri barədə ətraflı məlumat verib.
Adam Roble təmsil etdiyi maliyyə institutunun fəaliyyəti və Somalinin mineral resurs potensialı haqqında bəhs edib. O qeyd edib ki, bank hazırda Somalinin qızıl, uran, litium və titan kimi zəngin yeraltı sərvətlərinin öyrənilməsi, xəritələşdirilməsi və tarixi geoloji məlumatların bərpasını nəzərdə tutan milli proqramın icrasında iştirak edir.
Baş direktor beynəlxalq investorların cəlb edilməsi, geoloji kəşfiyyat və hasilat sahələri üzrə “AzerGold” QSC-nin qabaqcıl təcrübəsindən faydalanmaq niyyətində olduqlarını vurğulayıb.
Sonda qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək tərəfdaşlıq imkanlarının konkret müstəvidə müəyyən edilməsi məqsədilə xarici layihələrin inkişafı üzrə məsul struktur bölmələr səviyyəsində məlumat mübadiləsinin davam etdirilməsi barədə razılığa gəlinib.

A meeting was held at "AzerGold" CJSC with Adam Roble, the Director General of the Somali Development and Reconstruction Bank, who is visiting our country as part of the 2026 Annual Meetings of the Islamic Development Bank Group.
During the meeting, Khayyam Farzaliyev, Member of the Executive Board and Deputy Chairman of "AzerGold" CJSC, spoke about the main directions of the company's activities, its achievements, and its work in the field of sustainable development. He emphasized that the geological exploration, extraction, and processing operations carried out by the Company are conducted in accordance with advanced international practices, and he also provided detailed information about current projects and future development prospects.
Adam Roble discussed the activities of the financial institution he represents and the mineral resource potential of Somalia. He noted that the bank is currently participating in the implementation of a national program aimed at studying, mapping, and restoring historical geological data regarding Somalia's rich underground resources, such as gold, uranium, lithium, and titanium.
The Director General highlighted their intention to benefit from the advanced experience of "AzerGold" CJSC in attracting international investors, as well as in the fields of geological exploration and extraction.
In the end, an exchange of views took place on matters of mutual interest, and an agreement was reached to continue the exchange of information at the level of structural departments responsible for foreign project development, with the aim of identifying specific future partnership opportunities.