https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9136319daa9d1026609d4d65e_o.jpg
Bu həftəsonu UFC tarixinin ən unikal tədbirlərindən birini keçirəcək – UFC Freedom 250 turniri ABŞ prezidentinin rəsmi iqamətgahı Ağ Evin ərazisində təşkil olunacaq.
İyunun 14-də (Bakı vaxtı ilə 15 iyun, saat 4:00) Vaşinqtonda baş tutacaq tədbir ABŞ-ın müstəqilliyinin 250 illiyinə həsr olunub.
Turnir çərçivəsində yeddi döyüş təşkil olunacaq. Gecənin əsas qarşılaşmasında yüngül çəki dərəcəsinin çempionu İliya Topuriya müvəqqəti çempion Castin Qeyci ilə üz-üzə gələcək. Gecənin ikinci əsas döyüşündə isə Aleks Pereyra ilə Siril Qan UFC-nin ağır çəkidə müvəqqəti çempionluq kəməri uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Hazırda UFC təşkilatı tarixinin ən əlamətdar layihələrindən birinə son hazırlıqları tamamlayır. Turnir Ağ Evin ərazisində keçiriləcək ilk peşəkar idman tədbiri kimi tarixə düşəcək.
Turnirin Ağ Evin ərazisində keçirilməsi UFC üçün tarixi hadisə hesab olunur. Bu gün UFC təkcə qarışıq döyüş növləri üzrə aparıcı təşkilat deyil, həm də qlobal idman və əyləncə bazarının ən tanınmış brendlərindən biridir. UFC Freedom 250 isə təşkilatın tarixində ən böyük rezonans doğuran və milyonlarla tamaşaçının diqqətini cəlb edən tədbirlərdən biri olacağı gözlənilir.
Vaşinqtonda keçiriləcək tarixi turnir dünya idman ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində olduğu bir vaxtda, Bakı növbəti UFC gecəsinə hazırlaşır. Azərbaycanlı MMA azarkeşlərini dünyanın aparıcı döyüş təşkilatının bayrağı altında daha bir möhtəşəm tədbir gözləyir.
İyunun 27-də keçiriləcək UFC Fight Night Baku turniri paytaxtı yenidən qlobal MMA gündəminin mərkəzinə çevirəcək. Gecədə tanınmış döyüşçülər oktaqona çıxacaq, yerli və xarici azarkeşlər isə bu həyəcanı arenada canlı izləmək imkanı qazanacaqlar.
Azərbaycan hazırda Cənubi Qafqaz və MDB məkanında UFC turnirlərinə ev sahibliyi edən yeganə ölkədir. Müqaviləyə əsasən, 2028-ci ilədək Bakıda hər il UFC Fight Night tədbirlərinin keçirilməsi planlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9136319daa9d1026609d4d65e_o.jpg
14 июня (по бакинскому времени 15 июня, 04:00) в Вашингтоне (США) пройдет уникальное спортивное событие, приуроченное к 250-летию независимости Соединенных Штатов Америки.
В рамках турнира запланировано семь поединков. Главным событием вечера станет титульный бой в легком весе между действующим чемпионом Илией Топурией и временным чемпионом Джастином Гейджи. В соглавном событии турнира Алекс Перейра и Сирил Ган встретятся в поединке за временный титул чемпиона UFC в тяжелом весе.
В настоящее время UFC завершает последние приготовления к одному из самых знаковых мероприятий в своей истории. Турнир станет первым профессиональным спортивным событием, которое пройдет на территории официальной резиденции президента США.
Проведение турнира на территории Белого дома подчеркивает масштабы развития UFC, которая превратилась из спортивного проекта в один из самых узнаваемых мировых брендов в индустрии спорта и развлечений. Турнир UFC Freedom 250 станет одним из самых масштабных и обсуждаемых событий за всю историю организации и привлечет внимание миллионов зрителей по всему миру.
Пока внимание мировой спортивной общественности приковано к историческому турниру в Вашингтоне, Баку готовится принять второй в своей истории турнир UFC Fight Night. В Азербайджане любителей смешанных единоборств ожидает еще один яркий вечер боев под эгидой UFC.
Уже 27 июня Баку вновь окажется в центре внимания мирового сообщества смешанных единоборств. UFC Fight Night Baku объединит звезд мирового MMA, а тысячи болельщиков со всего мира приедут в азербайджанскую столицу, чтобы увидеть незабываемое шоу и стать частью одного из главных спортивных событий лета.
Азербайджан остается единственной страной Южного Кавказа и пространства СНГ, принимающей турниры UFC. Между UFC и азербайджанской стороной действует соглашение о проведении турниров организации в Баку до 2028 года включительно.