https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a2f8b3479ab3e502db0b1d2bd_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarının “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə IV kurs tələbələri Samir Həbibov, Gülçin Ətlərova və Səidə İsmayılova “Birbank” tərəfindən təşkil olunan “Spark Tələbə İnnovasiya Proqramı”nda II yerə layiq görülüblər.
Yeni texnologiyalar və innovasiyalar sahəsində maraqlı gəncləri bir araya gətirən proqramda 140 komanda iştirak üçün müraciət edib. Seçim mərhələsinin nəticələrinə əsasən, yalnız 9 komanda final mərhələsinə vəsiqə qazanıb. BDU tələbələrinin təqdim etdiyi “AEVIC Esports” layihəsi finalda yüksək qiymətləndirilərək II yerə layiq görülüb.
“AEVIC Esports” Azərbaycanda yaradılan ilk çoxfunksiyalı esports platformalarından biri kimi esports ekosistemini vahid platformada birləşdirməyi hədəfləyir. Layihə oyunçular, komandalar, təşkilatçılar və tərəfdaşlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsini, həmçinin gənclər üçün yeni inkişaf və karyera imkanlarının yaradılmasını nəzərdə tutur.
Layihənin gələcək planları sırasında turnirlərin təşkili, oyunçu inkişafı, komanda idarəçiliyi, istedadların aşkarlanması və Azərbaycanda esports sənayesinin inkişafına töhfə vermək yer alır.
BDU tələbələrinin bu uğuru onların innovativ düşüncə, texnoloji bacarıq və sahibkarlıq potensialının göstəricisi olmaqla yanaşı, Universitetdə formalaşan innovasiya mühitinin nəticəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a2f8b3479ab3e502db0b1d2bd_o.jpg
Студенты групп SABAH Бакинского государственного университета (БГУ) по специальности «Компьютерные науки» Самир Габибов, Гюльчин Этлерова и Саида Исмаилова заняли 2-е место в Программе студенческих инноваций Spark.
К участию в программе подали заявки 140 команд. По результатам отборочного этапа в финал прошли только 9 команд. Проект «AEVIC Esports», представленный студентами БГУ, получил высокую оценку в финале и занял 2-е место.
«AEVIC Esports» стремится объединить киберспортивную экосистему на единой платформе, став одной из первых многофункциональных киберспортивных платформ, созданных в Азербайджане. Проект направлен на укрепление сотрудничества между игроками, командами, организаторами и партнерами, а также на создание новых возможностей для развития и карьерного роста молодежи.
В планы проекта на будущее входит организация турниров, развитие игроков, управление командами, поиск талантов и содействие развитию киберспортивной индустрии в стране.