https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a2f8b3479ab3e502db0b1d2bd_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarının “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə IV kurs tələbələri Samir Həbibov, Gülçin Ətlərova və Səidə İsmayılova “Birbank” tərəfindən təşkil olunan “Spark Tələbə İnnovasiya Proqramı”nda II yerə layiq görülüblər.
Yeni texnologiyalar və innovasiyalar sahəsində maraqlı gəncləri bir araya gətirən proqramda 140 komanda iştirak üçün müraciət edib. Seçim mərhələsinin nəticələrinə əsasən, yalnız 9 komanda final mərhələsinə vəsiqə qazanıb. BDU tələbələrinin təqdim etdiyi “AEVIC Esports” layihəsi finalda yüksək qiymətləndirilərək II yerə layiq görülüb.
“AEVIC Esports” Azərbaycanda yaradılan ilk çoxfunksiyalı esports platformalarından biri kimi esports ekosistemini vahid platformada birləşdirməyi hədəfləyir. Layihə oyunçular, komandalar, təşkilatçılar və tərəfdaşlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsini, həmçinin gənclər üçün yeni inkişaf və karyera imkanlarının yaradılmasını nəzərdə tutur.
Layihənin gələcək planları sırasında turnirlərin təşkili, oyunçu inkişafı, komanda idarəçiliyi, istedadların aşkarlanması və Azərbaycanda esports sənayesinin inkişafına töhfə vermək yer alır.
BDU tələbələrinin bu uğuru onların innovativ düşüncə, texnoloji bacarıq və sahibkarlıq potensialının göstəricisi olmaqla yanaşı, Universitetdə formalaşan innovasiya mühitinin nəticəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a2f8b3479ab3e502db0b1d2bd_o.jpg
Students of the Computer Science major within the SABAH groups at Baku State University (BSU) — Samir Habibov, Gulchin Etlerova, and Saida Ismayilova — secured second place in the Spark Student Innovation Program.
A total of 140 teams applied to participate in the program. Following the selection stage, only nine teams advanced to the final round. The project “AEVIC Esports,” presented by the BSU students, received high recognition from the jury and was awarded second place in the competition.
AEVIC Esports aims to unify the esports ecosystem through a single platform, becoming one of the first multifunctional esports platforms developed in Azerbaijan. The project is designed to strengthen collaboration among players, teams, organizers, and partners, while creating new opportunities for youth development and career growth.
The team’s future plans include organizing tournaments, supporting player development, managing teams, identifying emerging talent, and contributing to the growth of the esports industry in Azerbaijan.