https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_78aaabc4d29a705262d986895_o.jpg
8 iyun tarixində Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasında gənc musiqiçiləri, qiraətçiləri, müəllimləri, valideynləri və incəsənətsevərləri bir araya gətirən “Nağılın Qonağında” adlı musiqili-poetik konsert keçirilib.
Konsertin təşkilatçıları beynəlxalq və respublika müsabiqələri laureatı, caz və estrada vokal ifaçısı, Georgiy Şaroyev adına 35 Saylı onbirillik musiqi məktəbinin fortepiano müəllimi Günel Hacıyeva və pedaqoq, “Gənc Şairlər” ədəbi uşaq layihəsinin rəhbəri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Dünya Yazıçılar Təşkilatının (WOW) üzvü Lala Həsənova olublar.
Konsert proqramında 35 istedadlı uşaq iştirak edib. Səhnədə fortepiano və vokal üzrə solo nömrələr, vokal ansambllarının çıxışları, fortepiano duetləri, şeirlər və teatr səhnəcikləri təqdim olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan müəllimlər Lala Həsənova və Günel Hacıyeva layihəyə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasının direktoru Səidə Tağızadəyə, eləcə də valideynlərə və tədbirin bütün qonaqlarına səmimi təşəkkürlərini bildiriblər.
Tamaşaçıların xüsusi marağına səbəb olan teatr səhnəcikləri və musiqi nömrələri uşaqlar tərəfindən məşhur və sevilən cizgi filmlərinin motivləri əsasında hazırlanıb. Balaca iştirakçılar nağıl və cizgi filmi qəhrəmanlarının rəngarəng kostyumlarında çıxış edərək səhnədə əsl bayram və sehrli atmosfer yaradıblar. İştirakçıların yaradıcı yanaşması sayəsində konsert yalnız musiqili-poetik tədbir deyil, həm də qonaqlara unudulmaz təəssüratlar bəxş edən rəngarəng teatrlaşdırılmış tamaşaya çevrilib.
Proqramda “Gənc Şairlər” ədəbi layihəsinin iştirakçıları olan Məryəm Babayeva, Tamilla Əhmədova, Fatimə Hüseyn, Ayan Əmiraslanlı, Əsmər İbadova, Gövhər Ələkbərova, Ayla Ələkbərova, Banu Qorçiyeva, Emiliya Məmmədova, Nəriman Erzimanov, Alisa Tişkeviç, Cənnət Məmmədova, Fatimə Kərimli, Əzizə Məmmədova, Umut Qulizadə, Elmira Asadova, Xədicə Nağıyeva, İmran Şıxıyev, Emiliya Qasımova, Nərmin Allahverdiyeva, Liya Qulizadə, Svetlana Şevçenko, Yasmin Dayanova, Fateh Məmmədov, Ibrahim Alimzadə və Iradə Hasilova çıxış ediblər.
Səhnədə həmçinin Hacıyeva Günelin şagirdləri olan Hüseynova Reyna, Əhmədova Ayla, Zeynallı Amirali, Şahməhəmmədi Günəş, Babayev Ayxan, Mustafazadə Aylin, Mustafazadə Uğur və Allahverdiyeva Gülər çıxış ediblər.
Layihənin əsas məqsədi uşaqların yaradıcılıq potensialının inkişaf etdirilməsi, musiqi və ədəbiyyat sənətinin gənc nəsil arasında təbliği olub. Xüsusilə qeyd olunmalıdır ki, layihə xeyriyyəçilik əsasında həyata keçirilir.
Tədbirin sonunda konsert proqramında fəal iştirak edən bütün uşaqlara təşəkkürnamələr təqdim olunub.

A Musical and Poetic Concert “A Visit to a Fairy Tale” at the Azerbaijan State Children’s Philharmonic A Musical and Poetic Concert “A Visit to a Fairy Tale” at the Azerbaijan State Children’s Philharmonic
On June 8, the Azerbaijan State Children’s Philharmonic hosted the musical and poetic concert “A Visit to a Fairy Tale,” bringing together young musicians, reciters, teachers, parents, and art enthusiasts.
The concert was organized by Gunel Hajiyeva, laureate of international and national competitions, jazz and pop vocal performer, piano teacher at the 11-Year Music School No. 35 named after Georgy Sharoiev, and Lala Hasanova, educator, head of the literary projects “Modern Poems” and “Gənc Şairlər,” and a member of the Writers’ Union of Azerbaijan and the World Organization of Writers (WOW).
The program featured 35 talented children. The stage included solo piano and vocal performances, vocal ensemble pieces, piano duets, poetry recitations, and theatrical sketches.
The concert opened with welcoming speeches by teachers Lala Hasanova and Gunel Hajiyeva, who expressed sincere gratitude to the director of the Azerbaijan State Children’s Philharmonic, Saida Taghizade, for her support of the project, as well as to the parents and all guests of the evening.
Particular interest from the audience was drawn to theatrical performances and musical numbers inspired by well-known and beloved cartoons. The young performers appeared on stage in colorful costumes of fairy-tale and animated characters, creating a truly festive and magical atmosphere. Through their creative transformation, the participants turned the concert into not only a musical and poetic event but also a vivid theatrical performance that left a strong impression on the audience.
The program included children from the literary project “Gənc Şairlər”: Maryam Babaeva, Tamilla Ahmedova, Fatima Huseyn, Ayan Amiraslanli, Esmer Ibadova, Gevhar Alekperova, Aila Alekperova, Banu Gorchieva, Emilia Mammadova, Nariman Erzimanov, Alisa Tishkevich, Jennet Mammadova, Fatima Kerimli, Aziza Mammadova, Umut Gulizade, Elmira Asadova, Khadija Nagieva, Imran Shikhiev, Emilia Gasymova, Narmin Allahverdiyeva, Liya Gulizade, Svetlana Shevchenko, Yasmine Dayanova, Fateh Mammadov, Ibrahim Alimzade and Irada Hasilova. Students of Gunel Hajiyeva also participated: Aila Ahmedova, Ayhan Babaev, Gunyash Shahmammadli, Aylin Mustafazade, Ugur Mustafazade, Gular Allahverdiyeva, Amiral Zeynalov, and Reina Huseynova.
The aim of the project is to develop children’s creative potential and promote musical and literary arts among the younger generation. It is important to note that the project is implemented on a charitable basis.
At the end of the event, all participating children were awarded certificates of appreciation for their active participation in the concert program.