https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_83bfd713814970e6d6cd9dd0c_o.jpg
AccessBank yaşıl maliyyələşmə və dayanıqlı investisiyaların inkişafı istiqamətində növbəti mühüm addım ataraq, AZZA tərəfindən həyata keçirilən layihə üzrə ilk müstəqil enerji auditini uğurla başa çatdırıb. Audit, responsAbility Investments tərəfindən idarə olunan Global Climate Partnership Fund-un (GCPF) dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Enerji auditi 2025-ci ildə müstəqil texniki məsləhətçi Energy Efficiency Centre Georgia tərəfindən aparılıb və 2026-cı ildə yekunlaşdırılıb. Audit çərçivəsində yeni istehsal müəssisəsinin yaradılması və müasir Birgə İstilik və Elektrik İstehsalı (Combined Heat and Power, CHP) sisteminin tətbiqi qiymətləndirilib.
Hesabatın nəticələrinə əsasən, layihə yüksək enerji səmərəliliyi nümayiş etdirib və 30%-dək enerji qənaəti potensialına malikdir. Eyni zamanda, layihənin Azərbaycan Mərkəzi Bankının “Yaşıl Taksonomiyasına” uyğun olduğu və yaşıl aktiv kimi qiymətləndirilə biləcəyi müəyyən edilib.
Bu audit AccessBank tərəfindən müştəri layihəsi üzrə sifariş edilən ilk xarici enerji auditi olub. Layihə Bankın dayanıqlı maliyyələşmə sahəsində şəffaflıq, etibarlılıq və keyfiyyət prinsiplərinə sadiqliyini göstərir. Audit nəticələri həmçinin Bankın yaşıl aktivlərin müəyyənləşdirilməsi, qiymətləndirilməsi və monitorinqi üzrə imkanlarını gücləndirir.
AccessBank GCPF-in dayanıqlı maliyyə alətlərindən aktiv istifadə edir və beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq çərçivəsində enerji səmərəliliyini, iqlim dayanıqlığını və ekoloji məsuliyyətli investisiyaları dəstəkləməyə davam edir.

AccessBank has successfully completed its first independent energy audit of a project implemented by AZZA with the support of the Global Climate Partnership Fund (GCPF) managed by responsAbility Investmentsmarking an important milestone in strengthening the Bank’s approach to green finance and sustainable investment practices in Azerbaijan.
The audit was conducted by third party, technical consultant - Energy Efficiency Centre Georgia in 2025 and finalized in 2026 year. According the energy audit report an investment project combined the development of a new production facility and the deployment of modern Combined Heat and Power (CHP) plant.
Energy audit  confirmed the project’s strong energy performance and energy savings up to 30%. It also indicated alignment with the Green Taxonomy of the Central Bank of Azerbaijan, supporting the project’s potential classification as a green asset.
This initiative represents the first instance of AccessBank commissioning an external energy audit for a client project, demonstrating the Bank’s commitment to enhancing the quality, credibility, and transparency of its sustainable finance. . The exercise further contributes to the Bank’s capacity to identify, evaluate, and monitor green assets within its portfolio in line with international standards.
AccessBank  actively uses sustainable finance verification tools developed for Azerbaijani market by GCPF and works closely with international partners, especially GCPF, AccessBank continues to strengthen its sustainable finance framework and support investments that promote resource efficiency, climate resilience, and environmentally responsible growth.