https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_16cf9d2ca2aaa99e22d3b8f18_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla “İnkişaf etməkdə olan səkkiz ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı”nın (D-8) Baş katibi Sohail Mahmud arasında görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycanın təşkilatın ilk təsisçi olmayan üzvü kimi D-8 çərçivəsində fəal və praktiki əməkdaşlıqda maraqlı olduğu, dövlət başçısının qurumla əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyi vurğulanıb. Ölkəmizin bütün sahələr üzrə, xüsusilə enerji, ticarət, bağlantılar və dayanıqlı inkişaf sahələrində üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanda “D-8 Enerji və İqlim Mərkəzi”nin yaradılması ilə bağlı məsələlər nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, Qahirədə keçirilmiş D-8 Komissarlarının 50-ci iclasında qəbul edilmiş qərara uyğun olaraq bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Mərkəzin enerji keçidi, bərpa olunan enerji və iqlim dayanıqlılığı sahələrində üzv dövlətlər arasında dialoq və əməkdaşlıq üçün mühüm platforma olacağına inam ifadə edilib.
Həmçinin “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində planlaşdırılan “D-8 Üzv Dövlətlərinin Enerji Nazirlərinin 1-ci iclası”na hazırlıq ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bildirilib ki, Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidi üzrə zəngin təcrübəsi, eləcə də regional enerji interkonnektor layihələri üzv dövlətlər arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır. Enerji məsələləri üzrə D-8 çərçivəsində dialoqlar isə bu imkanların reallaşdırılması, enerji təhlükəsizliyi, bərpa olunan enerji investisiyaları, dayanıqlı maliyyələşmə və yaşıl keçid sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından vacibdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_16cf9d2ca2aaa99e22d3b8f18_o.jpg
A meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Secretary General of D-8 Organization for the Economic Cooperation Sohail Mahmood. During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan, as the organization’s first non-founding member state, is interested in active and practical cooperation within the D-8 framework, and that the Head of State attaches great importance to the development of relations with the organization. It was noted that our country is ready to contribute to strengthening cooperation between member states in all areas, especially in the fields of energy, trade, connections and sustainable development.
Issues related to the establishment of the D-8 Energy and Climate Center in Azerbaijan were considered. It was stated that, in accordance with the decision adopted at the 50th Meeting of the D-8 Commissioners held in Cairo, work in this direction is ongoing. Confidence was expressed that the Center will serve as an important platform for dialogue and cooperation among member states in the areas of energy transition, renewable energy and climate resilience.
In addition, the sides exchanged views on the organization of the First Meeting of Energy Ministers of D-8 Member States, planned within the Baku Energy Week. It was noted that Azerbaijan’s extensive experience in energy security and energy transition, as well as its regional energy interconnector projects, create broad cooperation opportunities among member states. Dialogues conducted within the D-8 framework on energy issues were described as important for realizing these opportunities and for strengthening cooperation in the fields of energy security, renewable energy investments, sustainable financing and the green transition.