BDU-da Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq konserti: “Bir millətin nəğməsi”
BDU-da Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq konserti: “Bir millətin nəğməsi” BDU-da Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq konserti: “Bir millətin nəğməsi”
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Türk Tələbə İdarəetmə Şurası, BDU-nun Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK) və “BDU könüllüləri” təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Bir millətin nəğməsi” adlı Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq konserti keçirilib.
Tədbirin açılışında çıxış edən BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərindən, ortaq milli-mənəvi dəyərlərdən və bu birliyin gənclər arasında daha da möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. O bildirib ki, iki qardaş xalq arasında tarixən formalaşmış dostluq və həmrəylik münasibətləri bu gün də müxtəlif sahələrdə uğurla davam etdirilir.
BDU Türk Tələbə İdarəetmə Şurasının rəhbəri Mert Üstün bu cür tədbirlərin Azərbaycan və Türkiyə gəncləri arasında dostluq əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. O, tələbələr arasında mədəni inteqrasiyanın və qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsinin önəmini qeyd edib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Konsert proqramında Azərbaycan və Türkiyəyə aid musiqilər səsləndirilib, müxtəlif bədii kompozisiyalar və çıxışlar təqdim olunub. Tədbir iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, proqram boyunca iki qardaş ölkənin ortaq mədəni dəyərləri və dostluq ruhu nümayiş etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_d7f7179be1166f7caae246cad_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся концерт азербайджано-турецкого братства под названием «Песнь одной нации» , организованный совместно Советом управления турецких студентов, Комитетом студенческого профсоюза вуза и организацией «Волонтеры БГУ».
Выступая на открытии мероприятия, проректор БГУ Шахин Панахов рассказал о братских отношениях между Азербайджаном и Турцией, общих национальных и нравственных ценностях и важности дальнейшего укрепления этого единства среди молодежи.
Глава Совета управления турецких студентов БГУ Мерт Устун подчеркнул, что подобные мероприятия вносят значительный вклад в развитие дружеских связей между азербайджанской и турецкой молодежью. Он отметил важность укрепления культурной интеграции и сотрудничества между студентами.
Мероприятие продолжилось художественной частью. В программу концерта вошли номера азербайджанской и турецкой музыки, а также были представлены различные художественные композиции и выступления.