https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_33dbc7df67162fd3099bbbf2e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Türkiyə və türkologiya konfransları” layihəsi çərçivəsində Şərqşünaslıq fakültəsi və Yunus Emre İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Ziya Göyalp-150: fikirləri, irsi və Türk dünyası” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirin açılışında BDU-nun Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru Farid Nağıyev çıxış edərək Ziya Göyalpın türk düşüncə tarixində xüsusi yerə malik olduğunu, onun ideyalarının bu gün də Türk dünyasının inteqrasiya prosesində aktuallığını qoruduğunu bildirib.
Yunus Emre İnstitutunun Azərbaycan üzrə koordinatoru Gökhan Seyhan isə belə tədbirlərin ortaq türk mədəniyyətinin və elmi əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb.
Hacettepe Universitetinin Türk Araşdırmaları İnstitutunun direktoru Yunus Koç Ziya Göyalpın Türk dünyasına gətirdiyi elmi yanaşmadan, milli kimlik və modernləşmə məsələlərinə baxışından bəhs edib. BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan, Bakı Slavyan Universitetinin Balkan araşdırmaları kafedrasının müdiri Nurlana Qasımlı Mustafayeva və Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin baş redaktoru, jurnalist və şair Dəyanət Osmanlı çıxışlarında Ziya Göyalpın türk xalqlarının ortaq mədəni yaddaşının formalaşmasındakı rolundan, milli kimlik və dil anlayışına verdiyi töhfələrdən, eləcə də Türk dünyasında mədəni və ideoloji birliyin gücləndirilməsi istiqamətində irəli sürdüyü fikirlərin aktuallığından danışıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_33dbc7df67162fd3099bbbf2e_o.jpg
An event titled “Ziya Gökalp – 150: Ideas, Heritage, and the Turkic World” was held at Baku State University, jointly organized by the university’s Faculty of Oriental Studies and the Yunus Emre Institute.
Speaking at the opening ceremony, Farid Nagiyev noted that Ziya Gökalp holds a special place in the history of Turkic thought and that his ideas continue to maintain their relevance in the modern process of integration within the Turkic world.
Coordinator of the Yunus Emre Institute in Azerbaijan Gökhan Seyhan emphasized that such events contribute to the development of pan-Turkic culture and the strengthening of scientific cooperation.
Director of the Institute of Turkic Studies at Hacettepe University, Yunus Koç, spoke about Ziya Gökalp’s scholarly approach to the Turkic world, as well as his views on national identity and modernization.
The event also featured speeches by Aydan Khandan, Head of the Department of Balkan Studies at Baku Slavic University Nurlana Gasimly Mustafayeva, and Editor-in-Chief of the Ataturk Center in Azerbaijan, journalist and poet Deyanet Osmanli.