https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_33dbc7df67162fd3099bbbf2e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Türkiyə və türkologiya konfransları” layihəsi çərçivəsində Şərqşünaslıq fakültəsi və Yunus Emre İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Ziya Göyalp-150: fikirləri, irsi və Türk dünyası” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirin açılışında BDU-nun Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru Farid Nağıyev çıxış edərək Ziya Göyalpın türk düşüncə tarixində xüsusi yerə malik olduğunu, onun ideyalarının bu gün də Türk dünyasının inteqrasiya prosesində aktuallığını qoruduğunu bildirib.
Yunus Emre İnstitutunun Azərbaycan üzrə koordinatoru Gökhan Seyhan isə belə tədbirlərin ortaq türk mədəniyyətinin və elmi əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb.
Hacettepe Universitetinin Türk Araşdırmaları İnstitutunun direktoru Yunus Koç Ziya Göyalpın Türk dünyasına gətirdiyi elmi yanaşmadan, milli kimlik və modernləşmə məsələlərinə baxışından bəhs edib. BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan, Bakı Slavyan Universitetinin Balkan araşdırmaları kafedrasının müdiri Nurlana Qasımlı Mustafayeva və Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin baş redaktoru, jurnalist və şair Dəyanət Osmanlı çıxışlarında Ziya Göyalpın türk xalqlarının ortaq mədəni yaddaşının formalaşmasındakı rolundan, milli kimlik və dil anlayışına verdiyi töhfələrdən, eləcə də Türk dünyasında mədəni və ideoloji birliyin gücləndirilməsi istiqamətində irəli sürdüyü fikirlərin aktuallığından danışıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_33dbc7df67162fd3099bbbf2e_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие на тему «Зия Гёкальп – 150: идеи, наследие и тюркский мир», организованное совместно факультетом востоковедения и Институтом Юнуса Эмре.
Выступая на открытии мероприятия директор Центра организации научной деятельности и инноваций БГУ Фарид Нагиев отметил, что Зия Гёкальп занимает особое место в истории тюркского мышления, и его идеи остаются актуальными и в современном процессе интеграции тюркского мира.
Координатор Института Юнуса Эмре по Азербайджану Гёкхан Сейхан подчеркнул, что подобные мероприятия способствуют развитию общетюркской культуры и научных связей.
Директор Института тюркских исследований Университета Хаджеттепе Юнус Коч рассказал о научном подходе Зии Зия Гёкальпа к тюркскому миру, его взглядах на вопросы национальной идентичности и модернизации.
На мероприятии также выступили декан факультета востоковедения БГУ Айдан Хандан, заведующая кафедрой балканских исследований Бакинского славянского университета Нурлана Гасымлы Мустафаева, главный редактор Центра Ататюрка в Азербайджане, журналист и поэт Деянет Османлы.