https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_988b55b54bd2d0b28b2cc4140_o.jpg
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü münasibətilə Daşkənd şəhərində silsilə tədbirlər təşkil olunub.
İldönümü proqramı Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı Səfirliyinin tabeliyində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilib.
Proqram çərçivəsində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində yazıçı Aysel Sadak İltashın müəllifi olduğu “İnsan qəlbi ilə Heydər Baba” kitabının təqdimatı keçirilib. Nəşrdə müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən tanınmış şəxslərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevlə bağlı xatirələri toplanıb və bu materiallar onun şəxsiyyəti, dövlətçilik fəaliyyəti və insani keyfiyyətləri barədə dolğun təsəvvür yaradır.
Qeyd olunub ki, kitab Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı Səfirliyinin layihəsi, eləcə də Səfirliyin tabeliyində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi əsasında özbək dilinə tərcümə edilərək nəşr olunub.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev çıxış edərək nəşrin əhəmiyyətini vurğulayıb. O bildirib ki, “İnsan qəlbi ilə Heydər Baba” kitabı Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik irsinin, siyasi fəaliyyətinin və yüksək insani keyfiyyətlərinin daha geniş auditoriyaya çatdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Səfir qeyd edib ki, əsərin özbək dilinə tərcümə edilərək nəşri Azərbaycan və Özbəkistan xalqları arasında tarixi köklərə söykənən mədəni-ədəbi əlaqələrin daha da gücləndirilməsinə, ortaq mənəvi dəyərlərin geniş təbliğinə və qarşılıqlı anlaşmanın dərinləşdirilməsinə xidmət edir.
Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli isə çıxışında qeyd edib ki, nəşrdə toplanmış xatirələr Ümummilli Liderin çoxşaxəli fəaliyyətini və zəngin şəxsiyyətini müxtəlif prizmalardan təqdim edir. Onun sözlərinə görə, kitabın özbək oxucularına təqdim olunması Azərbaycan-Özbəkistan-Türkiyə arasında humanitar əməkdaşlığın inkişafına töhfə verir və Azərbaycan mədəniyyətinin, tarixinin və dövlətçilik ənənələrinin beynəlxalq miqyasda daha geniş tanıdılmasına xidmət edir.
Özbək bəstəkarı və deputat Oydın Abdullayeva, professorlar Niginaxon Şermuxammedova və Cəmilə Şermuxammedova çıxışlarında kitabın Heydər Əliyevin şəxsiyyətini, dövlətçilik irsini və Türk dünyasının birliyi istiqamətində həyata keçirdiyi siyasəti dolğun şəkildə əks etdirdiyini bildiriblər. Qeyd olunub ki, bu cür nəşrlər Azərbaycan–Özbəkistan mədəni-humanitar əlaqələrinin möhkəmlənməsinə və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin irsinin təbliğinə mühüm töhfə verir. Azərbaycan diasporunun nümayəndələri və yerli tələbələr də əsərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar.
Kitabın müəllifi, yazıçı Aysel Sadak İltash çıxışında bildirib ki, nəşrin əsas məqsədi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik irsini və yüksək mənəvi dəyərlərini gələcək nəsillərə çatdırmaqdır. O qeyd edib ki, bu gün Heydər Əliyevin siyasi kursu Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası, eləcə də Türk dünyasının birliyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən siyasət böyük rəğbətlə qarşılanır.
Yazıçı vurğulayıb ki, Türk dünyasına həsr olunan müxtəlif toplantılardakı çıxışlarında dəfələrlə “Mən inanıram ki, 7 Türk cümhuriyyəti bir araya gələrək İlham Əliyevi Türk dünyasının milli qəhrəmanı elan edəcək” fikrini səsləndirib. O qeyd edib ki, bu təşəbbüsü ilk dəfə özü irəli sürüb, ideyanın gerçəkləşəcəyinə inandığını və bu məsələni daim təqib edəcəyini vurğulayıb.
Mərasimdə dövlət və mədəniyyət xadimləri, ictimai qurumların nümayəndələri, yaradıcı ziyalılar, tələbələr, media təmsilçiləri və Daşkənddə yaşayan azərbaycanlı diasporunun üzvləri iştirak ediblər.
Qeyd edilib ki, sözügedən nəşr Azərbaycan və Özbəkistan arasında mədəni-ədəbi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə, qarşılıqlı mədəni mübadilənin genişləndirilməsinə və humanitar əməkdaşlığın inkişafına əhəmiyyətli töhfə verəcəkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_988b55b54bd2d0b28b2cc4140_o.jpg
В связи со 103-й годовщиной со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в городе Ташкенте был организован ряд мероприятий.
Программа юбилейных мероприятий была реализована Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан.
В рамках программы в Азербайджанском культурном центре имени Гейдара Алиева состоялась презентация книги писательницы Айсель Садак Илташ «Inson Yuragi Bilan Heydar Bobo». В издании собраны воспоминания известных личностей из различных сфер деятельности о Гейдаре Алиеве, что формирует содержательное представление о его личности, государственной деятельности и человеческих качествах.
Было отмечено, что книга переведена на узбекский язык и издана в рамках проекта Министерства культуры Азербайджанской Республики, Посольства Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, а также при поддержке Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева.
На церемонии презентации Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан Гусейн Гулиев подчеркнул значимость издания. Он отметил, что книга способствует донесению до широкой аудитории богатого государственного наследия, политической деятельности и высоких человеческих качеств Гейдара Алиева. По его словам, перевод книги на узбекский язык и её публикация служат укреплению культурно-литературных связей между народами Азербайджана и Узбекистана, основанных на исторических корнях, а также продвижению общих духовных ценностей и углублению взаимопонимания.
Директор Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева Акиф Марифли в своём выступлении отметил, что собранные в книге воспоминания представляют многогранную деятельность и богатую личность Общенационального лидера с разных точек зрения. По его словам, представление книги узбекским читателям способствует развитию гуманитарного сотрудничества между Азербайджаном, Узбекистаном и Турцией, а также более широкому международному продвижению азербайджанской культуры, истории и государственных традиций.
Узбекский композитор и депутат Ойдын Абдуллаева, профессора Нигинахон Шермухаммедова и Жамиля Шермухаммедова в своих выступлениях отметили, что книга всесторонне отражает личность Гейдара Алиева, его государственное наследие и политику, направленную на единство тюркского мира. Было подчеркнуто, что подобные публикации вносят значительный вклад в укрепление культурно-гуманитарных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, а также в популяризацию богатого наследия Общенационального лидера.
Представители азербайджанской диаспоры и местные студенты также подчеркнули особую значимость книги.
Автор книги, писательница Айсель Садак Илташ, отметила, что главная цель издания — передача богатого государственного наследия и высоких духовных ценностей Гейдара Алиева будущим поколениям. Она также заявила, что политический курс Гейдара Алиева сегодня успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, а политика по восстановлению территориальной целостности Азербайджана и укреплению единства тюркского мира получает широкую поддержку.
Писательница подчеркнула, что на различных мероприятиях, посвящённых тюркскому миру, она неоднократно заявляла: «Я верю, что семь тюркских республик объединятся и объявят Ильхама Алиева национальным героем тюркского мира». Она добавила, что именно она впервые выдвинула эту инициативу, верит в её реализацию и намерена продолжать продвигать эту идею.
В мероприятии приняли участие государственные и культурные деятели, представители общественных организаций, творческая интеллигенция, студенты, представители СМИ, а также члены азербайджанской диаспоры, проживающие в Ташкенте.
Было отмечено, что данное издание внесёт значительный вклад в дальнейшее укрепление культурно-литературных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, расширение взаимного культурного обмена и развитие гуманитарного сотрудничества.