https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5a384621028383625374d0978_o.jpg
SOCAR tərəfindən “Italiana Petroli” (IP) şirkətinin səhmlərinin 99,82 faizinin “API Holding”dən alınması prosesi tamamlanıb.
Sövdələşmə bütün zəruri tənzimləyici təsdiqlər alındıqdan sonra yekunlaşdırılıb.
90 ildən artıq tarixə malik “IP Qrup” İtaliyada mobillik və enerji təhlükəsizliyi sahələrində mühüm rol oynayır. Şirkət iki neft emalı zavodu, saxlama obyektləri və ölkə üzrə geniş pərakəndə satış şəbəkəsini əhatə edən inteqrə olunmuş sənaye logistika sistemi əsasında fəaliyyət göstərir.
Bu satınalma nəticəsində IP beynəlxalq enerji şirkəti olan SOCAR-ın tərkibinə daxil olaraq Avropa enerji bazarındakı mövqeyini daha da möhkəmləndirib. Bu xüsusda, İtaliya SOCAR-ın Avropada əsas bazarlarından biri kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Belə ki, SOCAR Bakı–Tbilisi–Ceyhan boru kəməri vasitəsilə İtaliyaya xam neftin əsas təchizatçılarından biridir, eyni zamanda Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə bu ölkəyə təbii qaz tədarükünün şaxələndirilməsinə töhfə verir. Bu baxımdan, sövdələşmə dəyişən bazar şərtləri və dayanıqlılıq prioritetlərinə uyğun olaraq SOCAR-ın inteqrə olunmuş və davamlı beynəlxalq fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi strategiyasına xidmət edir.
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf bildirib: “Satınalma prosesinin tamamlanması Azərbaycan ilə İtaliya arasında enerji sektorunda uzun illər ərzində formalaşan əməkdaşlığın mühüm mərhələsidir. Bu, qarşılıqlı etimada və davamlı iqtisadi əməkdaşlığa əsaslanan strateji tərəfdaşlığın məntiqi davamıdır. Bu çərçivədə, SOCAR-ın İtaliyadakı yanaşması davamlılıq, əməliyyat sabitliyi və uzunmüddətli inkişaf prinsiplərinə əsaslanır. IP-nin geniş şəbəkəsini və təcrübəsini öz fəaliyyətimizə inteqrə edərək şirkətin uğurunu şərtləndirən üstünlükləri qoruyur və Avropa bazarındakı mövqeyimizi daha da möhkəmləndiririk. Bu inteqrasiya vasitəsilə beynəlxalq portfelimiz üzrə dayanıqlı inkişafı, sənaye etibarlılığını və uzunmüddətli dəyər yaradılmasını təşviq edirik”.
SOCAR IP-nin bazardakı güclü mövqeyinin, brend nüfuzunun və əməliyyat imkanlarının qorunub saxlanılmasına və daha da təkmilləşdirilməsi prinsipinə sadiqdir. Eyni zamanda şirkət əməkdaşların peşəkarlığının və təcrübəsinin dəstəklənməsini, müştərilər və tərəfdaşlar üçün fasiləsiz fəaliyyətin təmin olunmasını prioritet istiqamət kimi müəyyən edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5a384621028383625374d0978_o.jpg
SOCAR today announces the completion of the acquisition of 99.82% of the shares of Italiana Petroli (IP) from API Holding. The transaction has been finalized following the receipt of all required regulatory approvals.
With a history spanning more than 90 years, the Group plays a significant role in Italy`s mobility and energy security, operating an integrated industrial logistics system that includes two refineries, storage facilities, and an extensive nationwide retail network. Following its acquisition by SOCAR, IP has become part of an international group, strengthening the company’s presence in the European energy market.
The acquisition reflects SOCAR’s long-term strategy of expanding its integrated energy value chain and strengthening its presence across Europe, with Italy representing a core market within its regional portfolio. SOCAR is a significant supplier of crude oil to Italy through the Baku–Tbilisi–Ceyhan pipeline, while also contributing to the diversification of natural gas supplies to Italy through the Southern Gas Corridor. In this context, the transaction further advances SOCAR’s strategy of building an integrated and resilient international portfolio aligned with evolving market conditions and Group’s sustainability priorities.
Mr. Rovshan Najaf, President of SOCAR, stated: “The completion of this acquisition marks an important milestone in the longstanding energy collaboration between Azerbaijan and Italy. It reflects the natural progression of a strategic partnership built on mutual trust and sustained economic cooperation over many years. In this context, SOCAR’s approach in Italy is grounded in continuity, operational stability, and long-term development. By integrating IP’s extensive network and expertise, we reinforce our presence in the European market while preserving the strengths that have defined IP’s success. Through this integration, we advance sustainable growth, industrial reliability, and long-term value creation across our international portfolio”.
SOCAR is committed to preserving and further developing IP’s strong market position, brand reputation, and operational capabilities, while supporting the expertise, professionalism, and valorization of its people, and continuity for customers and business partners.