https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_be9b380c0fd2e2854e4d09b29_o.jpg
Azərbaycanın prezidentliyi ilə Almaniyanın Leypsiq şəhərində keçirilən Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) Sammitində sonuncu gün də mühüm müzakirələrlə yadda qalıb.
Sammit çərçivəsində “Orta Dəhliz: dayanıqlı, rəqabətqabiliyyətli və gələcəyə hazır Avrasiya bağlantısına strateji investisiyalar” adlı sessiya təşkil edilib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov çıxışında bildirib ki, Orta Dəhliz Asiya ilə Avropanı birləşdirən mühüm bağlantı kimi ön plana çıxıb. Bu dəhliz daha sürətli tranzit, marşrut sabitliyi və yeni bazarlara çıxış imkanı yaradır. Azərbaycanın əsas prioriteti coğrafi üstünlüyü müasir və səmərəli tranzit sisteminə çevirməkdir. Bu məqsədlə Bakı – Tbilisi – Qars dəmir yolu, Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı və müxtəlif nəqliyyat növlərini birləşdirən Ələt Azad İqtisadi Zonası daxil olmaqla mühüm infrastruktur layihələrinə böyük investisiyalar yatırılıb. İnfrastrukturla yanaşı, prosedurların sadələşdirilməsi, nəqliyyat növləri arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi və rəqəmsal həllərin tətbiqinə də xüsusi diqqət yetirilir.
Nazir müavini Rəhman Hümmətov Sammitin uğurlu olduğunu, geniş və gələcəyə yönələn müzakirələr aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, siyasət tövsiyələrinin qəbulu, üzvlərin sayının artması mühüm mərhələdir. Qana, Panama və Perunun BNF-yə qoşulması təşkilatın qlobal xarakterini daha da gücləndirir.
Rəhman Hümmətov prezidentliyi təhvil alan Çex Respublikasını təbrik edərək Azərbaycanın dəstək göstərməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Bununla da Azərbaycanın prezidentliyi ilə BNF-nin Sammiti uğurla başa çatıb. Beləliklə, Beynəlxalq Nəqliyyat Forumuna prezidentlik Azərbaycana mühüm iqtisadi və strateji üstünlüklər qazandırdı, ölkəmizin qlobal nəqliyyat xəritəsində mövqeyini daha da möhkəmləndirdi. “Yaşıl” nəqliyyat, rəqəmsal logistika və dayanıqlılıq məsələlərinin ön plana çıxarılması bu sahələrdə modernləşmə prosesini sürətləndirdi. Eyni zamanda Azərbaycanın tranzit və logistika mərkəzi kimi rolu gücləndi, nəqliyyat əlaqələrinin inkişafı üçün yeni investisiya və tərəfdaşlıq imkanları yarandı.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_be9b380c0fd2e2854e4d09b29_o.jpg
The final day of the ITF Summit held in Leipzig, Germany, under Azerbaijan’s presidency was also marked by important discussions.
As part of the Summit, a session entitled “The Middle Corridor: Strategic Investment in Resilient, Competitive and Future-Ready Eurasian Connectivity” was organized.
In his remarks, Deputy Minister of Digital Development and Transport Rahman Hummatov stated that the Middle Corridor has emerged as a key connectivity route linking Asia and Europe. The corridor provides faster transit, route stability, and access to new markets. Azerbaijan’s main priority is to transform its geographical advantage into a modern and efficient transit system. To this end, substantial investments have been made in major infrastructure projects, including the Baku–Tbilisi–Kars railway, the Baku International Sea Port, and the Alat Free Economic Zone, which integrates various modes of transport. Alongside infrastructure development, particular attention is being paid to simplifying procedures, strengthening coordination among different modes of transport, and implementing digital solutions.
Deputy Minister Rahman Hummatov noted that the Summit was successful and featured broad and forward-looking discussions. He emphasized that the adoption of policy recommendations and the increase in membership represent important milestones. The accession of Ghana, Panama, and Peru to the ITF further strengthens the organization’s global character.
Congratulating the Czech Republic on assuming the presidency, Rahman Hummatov stated that Azerbaijan stands ready to provide its support.
Thus, the ITF Summit held under Azerbaijan’s presidency has successfully concluded. Azerbaijan’s presidency of the ITF brought significant economic and strategic advantages to the country and further strengthened its position on the global transport map. By prioritizing green transport, digital logistics, and sustainability issues, the presidency accelerated modernization processes in these areas. At the same time, Azerbaijan’s role as a transit and logistics hub was reinforced, creating new opportunities for investment and partnership in the development of transport connectivity.