https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_49cab5bde7bd3e5447069a1ca_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun Sammiti çərçivəsində BMT-nin İnsan Məskunlaşmaları Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru xanım Anaklaudia Rossbax ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycan ilə UN-Habitat arasında inkişaf edən tərəfdaşlıq və xüsusilə COP29 çərçivəsində birgə təşkil olunan Nazirlər görüşü fonunda şəhər inkişafı və iqlim dəyişikliyi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib. Eyni zamanda Bakıda keçiriləcək 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində hazırlıq işləri və bu tədbirin qlobal şəhər gündəliyinə verəcəyi töhfə barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın şəhərsalma və nəqliyyat sahəsində həyata keçirdiyi transformasiya proqramları, o cümlədən dayanıqlı mobillik, rəqəmsal şəhər idarəçiliyi, ictimai nəqliyyatın genişləndirilməsi və inklüziv şəhər mühitinin yaradılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_49cab5bde7bd3e5447069a1ca_o.jpg
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev met with Ms. Anacláudia Rossbach, Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), on the sidelines of the International Transport Forum (ITF) Summit.
The meeting focused on the growing partnership between Azerbaijan and UN-Habitat, particularly on strengthening cooperation in urban development and climate action in the context of the Ministerial Meeting co-organized within COP29. Views were also exchanged on the preparatory work for the 13th World Urban Forum (WUF13) to be held in Baku, as well as on the event’s expected contribution to the global urban agenda.
Information was provided on Azerbaijan’s urban development and transport transformation programmes, including measures in sustainable mobility, digital urban governance, the expansion of public transport, and the creation of an inclusive urban environment.