https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_49cab5bde7bd3e5447069a1ca_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun Sammiti çərçivəsində BMT-nin İnsan Məskunlaşmaları Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru xanım Anaklaudia Rossbax ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycan ilə UN-Habitat arasında inkişaf edən tərəfdaşlıq və xüsusilə COP29 çərçivəsində birgə təşkil olunan Nazirlər görüşü fonunda şəhər inkişafı və iqlim dəyişikliyi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib. Eyni zamanda Bakıda keçiriləcək 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində hazırlıq işləri və bu tədbirin qlobal şəhər gündəliyinə verəcəyi töhfə barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın şəhərsalma və nəqliyyat sahəsində həyata keçirdiyi transformasiya proqramları, o cümlədən dayanıqlı mobillik, rəqəmsal şəhər idarəçiliyi, ictimai nəqliyyatın genişləndirilməsi və inklüziv şəhər mühitinin yaradılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.

Министр Рашад Набиев встретился с исполнительным директором Программы ООН по населенным пунктам Министр Рашад Набиев встретился с исполнительным директором Программы ООН по населенным пунктам
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев в рамках саммита Международного транспортного форума провел встречу с исполнительным директором Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклаудией Россбах.
На встрече были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества в области городского развития и изменения климата, особенно на фоне развития партнерства между Азербайджаном и UN-Habitat, а также министерской встречи, совместно организованной в рамках COP29. В то же время состоялся обмен мнениями о подготовительной работе к 13-му Всемирному форуму городов (WUF13), который пройдет в Баку, и о вкладе этого мероприятия в глобальную повестку дня городов.
Была представлена ​​информация о программах трансформации, реализуемых Азербайджаном в области градостроительства и транспорта, включая работу по устойчивой мобильности, цифровому управлению городом, расширению общественного транспорта и созданию инклюзивной городской среды.