https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_7aef8157ee5466060b91e4c47_o.jpg
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin (DDLA) nümayəndəsi Beynəlxalq Dəniz Təşkilatınin (BDT) Londonda keçirilən Hüquq Komitəsinin 113-cü sessiyasında ölkəmizi təmsil edib.
Tədbirdə Agentliyin Hüquq departamentinin Qanunvericilik layihələri şöbəsinin müdiri Nişat Rəhimov iştirak edib.
Sessiyada 2010-cu il tarixli Zəhərli və zərərli maddələrə dair Protokolun qüvvəyə minməsinin asanlaşdırılması və uyğunlaşdırılmış şərhi, BDT-nin alətlərinin tətbiqi ilə bağlı qaydalar müzakirə olunub.
Həmçinin gəmi qeydiyyatının saxtalaşdırılması və saxta gəmi reyestrləri ilə bağlı qeyri-qanuni təcrübələrin qarşısının alınması üzrə tədbirlər, gəmilərin qeydiyyatı ilə bağlı beynəlxalq qaydalar və ən yaxşı təcrübələr nəzərdən keçirilib.
Alternativ yanacaq mənbələrinə dair BDT-nin məsuliyyət və kompensasiya rejimləri, suyun səthi ilə üzən avtonom dəniz gəmilərinin idarə edilməsi, gəmilərə qarşı dəniz quldurluğu, silahlı qarət, dənizdə təhlükələrin qarşısının alınmasına dair məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Sessiyada Qlobal İnteqrasiya edilmiş Gəmiçilik İnformasiya Sisteminə (GISIS) gəmilərin alqı-satqısı ilə bağlı yeni bölmənin daxil ediləcəyi, BDT-nin üzv dövlətlərinə “Gəmilərin alqı-satqısına dair” yeni qüvvəyə minmiş Konvensiyaya qoşulmaq, habelə GISIS sistemi vasitəsilə BDT-yə məlumatların ötürülməsini təmin etmək barədə çağırışlar edilib.
BDT-nin Hüquq Komitəsində təmsil olunan üzv dövlətlərin təmsilçiləri ilə ümumi maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_7aef8157ee5466060b91e4c47_o.jpg
A representative of the State Maritime and Port Agency (SMPA) represented Azerbaijan at the 113th session of the Legal Committee of the International Maritime Organization (IMO), held in London.
Nishat Rahimov, Head of the Legislative Drafting Division of the Agency’s Legal Department, participated in the event.
During the session, discussions were held on facilitating the entry into force and harmonized interpretation of the 2010 Protocol on Hazardous and Noxious Substances, as well as on rules related to the implementation of IMO instruments.
Measures aimed at preventing unlawful practices related to ship identity fraud and fraudulent ship registries, along with international regulations and best practices concerning ship registration, were also reviewed.
The participants additionally exchanged views on IMO liability and compensation regimes related to alternative fuel sources, the regulation of Maritime Autonomous Surface Ships (MASS), piracy and armed robbery against ships, and measures aimed at preventing threats at sea.
During the session, it was announced that a new module on the sale and purchase of ships would be introduced into the Global Integrated Shipping Information System (GISIS). IMO Member States were also encouraged to accede to the newly entered-into-force Convention on the Sale of Ships and to ensure the submission of relevant information to the IMO through the GISIS platform.
Discussions were also held with representatives of IMO Member States participating in the Legal Committee on issues of mutual interest.