https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_d99749965742159a1e910d671_o.jpg
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) barədə ölkə ictimaiyyətinin məlumatlandırılması məqsədilə mayın 8-də Gəncə Dövlət Universitetində müəllim və tələbələrin iştirakı ilə WUF13-ə həsr edilmiş məlumatlandırma sessiyası keçirilib.
Tədbirdə Gəncə Dövlət Universitetinin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru, dosent Gülsüm Fətəliyeva, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndəsi Ramiz İdrisoğlu və WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin məzmun və media əlaqələri üzrə baş meneceri Eldar Rəsulov çıxış edərək WUF13 barədə ətraflı məlumat veriblər.
Gülsüm Fətəliyeva çıxışında Gəncə şəhərinin qədim tarixi, mədəniyyəti və inkişaf mərhələləri haqda sessiyanın iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Ramiz İdrisoğlu çıxışında bildirib ki, “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz, dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna həsr olunacaq WUF13 tədbirinin Azərbaycanda keçirilməsi təsadüfi deyil. O qeyd edib ki, Azərbaycan BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) İcraiyyə Şurasına üzv seçilib və “Hər kəs üçün münasib mənzil” üzrə Açıq Hökumətlərarası İşçi Qrupuna həmsədrlik etməklə qlobal şəhərsalma gündəliyinin formalaşmasına birbaşa töhfə verir. Bununla yanaşı, Azərbaycanın insan mərkəzli ağıllı şəhərlər üzrə beynəlxalq təlimatların hazırlanmasına dair Ekspert İşçi Qrupunda da fəal iştirak etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın şəhərsalma sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərdən bəhs edən Ramiz İdrisoğlu, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq işlərini də xüsusi vurğulayıb.
Eldar Rəsulov universitetin müəllim və tələbələrini WUF13 tədbirinə dəvət edərək bildirib ki, Forumun proqramı artıq açıqlanıb. O qeyd edib ki, iştirakçılar tədbirə həm əyani, həm də onlayn formada qoşula bilərlər. Forum çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərlə tanış olmaq üçün www.wuf13.az saytına daxil olmaq mümkündür.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_d99749965742159a1e910d671_o.jpg
On 8 May, an information session dedicated to the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13) was held at Ganja State University, bringing together teachers and students as part of wider efforts to raise public awareness of the Event.
Among those addressing the event were Gulsum Fataliyeva, Associate Professor and Vice-Rector for Humanitarian Affairs at Ganja State University; Ramiz Idrisoghlu, representative of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan; and Eldar Rasulov, Senior Manager for Content and Media Relations at the WUF13 Azerbaijan Operations Company, who outlined key aspects of WUF13.
Gulsum Fataliyeva, in her remarks, briefed participants on the ancient history, cultural heritage and key stages in the development of the city of Ganja.
Ramiz Idrisoghlu noted that Azerbaijan’s hosting of WUF13, dedicated to the theme “Housing the world: Safe and resilient cities and communities”, is no coincidence. He highlighted that Azerbaijan has been elected to the Executive Board of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) and, by co-chairing the Open-Ended Intergovernmental Expert Working Group on Adequate Housing for All, is making a direct contribution to shaping the global urban agenda. He also drew attention to Azerbaijan’s active participation in the Expert Working Group on the development of international guidelines for people-centred smart cities.
Ramiz Idrisoghlu also highlighted Azerbaijan’s achievements in the field of urban development, placing particular emphasis on the large-scale reconstruction efforts under way in the liberated territories.
Eldar Rasulov invited the university’s academic staff and students to take part in WUF13, noting that the Event Programme has now been released. He added that participants will be able to join both in person and online, and encouraged those interested to visit www.wuf13.az for further information on events taking place as part of WUF13.
The WUF13 Festival will continue into the evening with an open-air public programme scheduled to commence at 18:00.
Through a programme of interactive activities, educational games, presentations and public discussions, audiences will be engaged with themes including sustainable urban development, inclusive urban environments, innovative urban solutions and the cities of the future. Detailed insight into the Event’s core themes and guiding ideas will also be shared with participants throughout the programme.