https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_73fc67181745dbc9c1c7dbebb_o.jpg
“AZCON Holding” şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC regionun ən böyük texnologiya və süni intellekt tədbirlərindən biri – GITEX AI 2026-da iştirak edib.
Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən tədbir süni intellekt, rəqəmsal transformasiya və innovativ texnologiyalar sahəsində qlobal ekspertləri bir araya gətirib. “AzInTelecom” tədbirdə stendlə təmsil olunaraq şirkətin qabaqcıl texnoloji həllərini və rəqəmsal xidmətlərini beynəlxalq auditoriyaya təqdim edib.
Şirkətin tədbirdə iştirakının əsas məqsədi beynəlxalq texnologiya ekosistemində mövqeyini gücləndirmək, strateji tərəfdaşlıqları genişləndirmək, eləcə də rəqəmsal həllərini qlobal bazarda tanıtmaq olub.
Tədbir zamanı “AzInTelecom” baş direktorunun müşaviri Fərid İsmayılzadə panel müzakirələrdə çıxış edərək dövlət və biznes üçün rəqəmsal etimadın əhəmiyyətindən danışıb. O, saxta kimliklərə qarşı biometrik texnologiyaların vacibliyini və blokçeyn əsaslı maliyyə əməliyyatlarının etibarlılığını vurğulayıb. Şirkətin Kommersiya departamentinin direktoru Fərrux Fərəcullayev isə Azərbaycanda “Lenovo” ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində NVIDIA çipləri ilə təchiz edilmiş ilk Superkompüter Mərkəzinin yaradılmasının strateji əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində “AzInTelecom” və “Gcore” şirkətlərinin birgə təşkilatçılığı ilə stenddə interaktiv vorkşop keçirilib. Vorkşopun sonunda təşkil olunan viktorinada qalib gələn iştirakçıya şirkətin ictimai bulud platforması olan “AZINCLOUD” xidmətlərindən istifadə üçün 1000 manatlıq vauçer təqdim edilib. Əlavə 2 iştirakçı isə müxtəlif hədiyyələr qazanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_73fc67181745dbc9c1c7dbebb_o.jpg
ООО «AzInTelecom», входящее в состав AZCON Holding, приняло участие в GITEX AI 2026 — одном из крупнейших региональных мероприятий, посвящённых технологиям и искусственному интеллекту.
Мероприятие, прошедшее в городе Алматы, Казахстан, объединило международных экспертов в области искусственного интеллекта, цифровой трансформации и инновационных технологий. «AzInTelecom» был представлен на мероприятии корпоративным стендом, где продемонстрировал международной аудитории инновационные решения и цифровые сервисы компании.
Основной целью участия компании в мероприятии стало укрепление позиции в международной технологической экосистеме, расширение стратегических партнёрств, а также продвижение цифровых решений компании на глобальном рынке.
В ходе мероприятия советник генерального директора «AzInTelecom» Фарид Исмаилзаде принял участие в панельных дискуссиях. Во время своего выступления он подчеркнул важность цифрового доверия как для государственного, так и для частного сектора. Он также отметил значимость биометрических технологий в предотвращении мошенничества с идентификационными данными и обеспечении надежности финансовых операций на основе блокчейна. Директор Коммерческого департамента компании Фаррух Фараджуллаев подчеркнул стратегическую значимость создания первого в Азербайджане Суперкомпьютерного центра, оснащённого чипами NVIDIA, реализованного в рамках партнёрства с Lenovo.
На стенде также состоялась интерактивная сессия, организованная совместно компаниями «AzInTelecom» и «Gcore», которая завершилась викториной. По итогам викторины, победителю был вручен сертификат на сумму 1 000 AZN для использования услуг «AZINCLOUD» — облачной платформы компании. Ещё двум участникам были вручены памятные подарки.