https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_84c5c8c57f36b60d91d4c825b_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov və nazirliyin digər rəhbər heyəti respublikamızın cənub rayonlarında yerləşən hərbi hissə və birləşmələrin döyüş hazırlığını yoxlayıb.
Noyabrın 3-də müdafiə naziri Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin hərbi hissələrinin qeyd olunan ərazilərdə keçirilən təlimini izləyib.
Məruzə olunub ki, xüsusi təyinatlıların döyüş hazırlığının yoxlanması və daha da yüksəldilməsi məqsədilə keçirilən təlimdə hərbi qulluqçular qarşıya qoyulan bütün tapşırıqları peşəkarlıqla yerinə yetirir. Hərbi Hava Qüvvələrinin, eləcə də Raket və Artilleriya bölmələrinin dəstəyi ilə icra olunan xüsusi əməliyyatlarda qoşun növləri arasında qarşılıqlı əlaqə yüksək səviyyədə təşkil edilir.
Sonra təlimin növbəti mərhələsinə uyğun olaraq tapşırıqların icrası nümayiş etdirilib.
Plana əsasən xüsusi təyinatlılar real döyüş şəraitində həqiqi döyüş sursatlarından istifadə olunmaqla açılan atəş altında irəliləyərək müdafiə olunan şərti düşmənə yaxınlaşıb, onun canlı qüvvəsini və atəş vasitələrini zərərsizləşdirərək dərinliyə doğru irəliləyiblər.
Təlimdə həmçinin yaşayış məntəqəsində döyüşün aparılması, şərti düşmənin dərinliyinə desant endirilməsi və pusqunun icrası, eləcə də hava yolu ilə qruplara təminatın çatdırılması üzrə fəaliyyətlər də icra olunub.
Təlimin gedişatını müsbət qiymətləndirən general-polkovnik Z.Həsənov xüsusi təyinatlılarla görüşüb, onların qayğıları ilə maraqlanıb və şəxsi heyət qarşısında çıxış edib.
Müdafiə naziri çıxışında xüsusi təyinatlıların Vətən müharibəsində, eləcə də son qarşıdurmalarda göstərdikləri şücaət və qəhrəmanlıq nümunələrinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Onların təminat-təchizatının, o cümlədən döyüş hazırlığının daha da artırılmasının daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını qeyd edib.
Sonda general-polkovnik Z.Həsənov Azərbaycan Ordusunda qazanılan döyüş təcrübəsinin öyrənilməsi və müasir üsullarla keçirilən təlim-məşq prosesində tətbiq edilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_84c5c8c57f36b60d91d4c825b_o.jpg
Under the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, the Minister of Defense Colonel General Zakir Hasanov, and the leadership of the Ministry inspected the combat readiness of military units and formations stationed in the southern regions of the Republic of Azerbaijan.
On November 3, the Minister of Defense watched the exercises of the Special Forces military units held in these territories.
It was reported that during the exercises held to inspect and further increase the combat readiness of the Special Forces, the servicemen professionally fulfilled all the assigned tasks. Interoperability between the types of troops is organized at a high level during special operations conducted with the support of the Air Force, as well as rocket and artillery units.
Then the fulfillment of tasks was demonstrated in accordance with the next stage of the exercises.
According to the plan, the Special Forces, moving under fire opened with the use of real ammunition in real combat conditions, approached the defending imaginary enemy, neutralized his manpower and fire means, as well as advanced into the depths.
During the exercises, activities on the conduct of combat in human settlements, landing paratroopers into the depths of the imaginary enemy and organizing an ambush, as well as delivering supplies to groups by air were also undertaken.
Having positively assessed the course of the exercises, Colonel General Z. Hasanov met with the Special Forces servicemen, enquired about their concerns, and made a speech in front of the military personnel.
In his speech, the Minister of Defense emphasized that the examples of courage and heroism shown by the Special Forces during the Patriotic War, as well as in recent confrontations, were highly appreciated by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev. The Minister noted that further improving the provision and increasing the combat readiness of the Special Forces are constantly in the spotlight.
In the end, Colonel General Z. Hasanov gave relevant instructions on studying the existing combat experience by the Azerbaijan Army and applying it in the training process conducted by modern methods.