https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9f72ba65b1bce4501b073e44a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tarixi muzeyinin yenidənqurulmadan sonra açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev qeyd edib ki, Universitetlə yaşıd sayılan Muzey ilk dəfə 2010-cu ildə tam yenilənib və BDU-nun şərəfli tarixini özündə əks etdirən vahid mərkəz kimi fəaliyyətə başlayıb: “Bu məkanın yenidən qurulması BDU-nun son illər əldə etdiyi uğurları, Universitetdəki yenilikləri ehtiva edən dəyişiklikləri əlavə etmək məqsədi daşıyırdı. Muzeyin istər tələbələrimizin, istərsə də Universitetə gələn yerli və xarici qonaqların Azərbaycanın ilk ali təhsil müəssisəsi haqqında yetərli, geniş informasiyaya sahib olacağı unikal məkana çevrilməsi istiqamətində işlərimiz davam etdiriləcək”.
Daha sonra mərasim iştirakçıları Muzeyin yenilənən bölmələri və eksponatları ilə tanış olublar.
Bakı Dövlət Universiteti və onun fakültələrinin tarixinin hərtərəfli əks etdirilməsi üçün üç ekspozisiyaya bölünən muzeydə Azərbaycan Xalq Cumhuriyyəti, sovet hakimiyyəti və müstəqillik illərinə dair məlumat və eksponatlar, tədris prosesində istifadə olunan avadanlıq və cihazlar ziyarətçilərə təqdim olunur. Muzeydə Universiteti ziyarət edən dünyanın müxtəlif ictimai-siyasi, elm və mədəniyyət xadimlərinin hədiyyələri, bu tədbirlərə aid tarixi foto-kompozisiyalar mövcuddur. Məkanda nümayiş etdirilən unikal eksponatlardan biri də Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, BDU-nun dünya şöhrətli məzunu Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə verilmiş Universitetin Fəxri doktoru diplomlarıdır. Burada Universitetin Fəxri doktoru adına layiq görülmüş müxtəlif ictimai-siyasi, elm xadimlərinin fotoşəkilləri, onlara verilən diplom nümunələri də nümayiş olunur. Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin BDU haqqında kəlamlarının əks olunduğu guşə, BDU-nun 100 illiyinə həsr edilmiş kitablar, poçt markası, ölkədə və beynəlxalq təşkilatlarda keçirilmiş silsilə yubiley tədbirlərini əks etdirən fotoşəkillər muzeydə xüsusi yer tutur. Son illər BDU-nun beynəlxalq reytinq agentliklərində əldə etdiyi yüksək nəticələri əks etdirən sənədlərin nüsxələri də “Universitetin tarixi” bölməsində sərgilənir. Muzeyin maraqlı eksponatlarından biri də BDU-nun tədris korpuslarının 1960-cı illərdə hazırlanmış layihəsidir. Məhz bu layihə əsasında 1965-ci ildə Universitetin Yasamal rayonu ərazisində ilk tədris korpusu tikilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9f72ba65b1bce4501b073e44a_o.jpg
Состоялась церемония открытия музея истории Бакинского государственного университета (БГУ) после реконструкции.
Выступая на церемонии, ректор Эльчин Бабаев отметил, что музей был впервые полностью обновлен в 2010 году и начал функционировать как единый центр, отражающий историю БГУ: «Реконструкция этого пространства была направлена на внесение изменений, отражающих успехи БГУ и инновации в вузе. Мы продолжим нашу работу по превращению музея в уникальное место, где наши студенты и гости получат достаточной информации о первом высшем учебном заведении Азербайджана».
Далее участники церемонии ознакомились с обновленными разделами и экспонатами музея. Музей, разделенный на три экспозиции для отражения истории БГУ, представляет информацию и экспонаты, а также оборудования и приборы, используемых в учебе, в период Азербайджанской Демократической Республики, советской власти и независимости.
В музее представлены подарки от различных общественно-политических, научных и культурных деятелей со всего мира, посетивших университет, а также исторические фотокомпозиции, посвященные этим событиям. Одним из уникальных экспонатов является дипломы почетного доктора университета, врученные общенациональному лидеру, всемирно известному выпускнику БГУ Гейдару Алиеву и Президенту Ильхаму Алиеву.
Здесь также выставлены фотографии различных общественно-политических и научных деятелей, удостоенных звания почетного доктора вуза, а также образцы врученных им дипломов. Особое место в музее занимает уголок со словами великого Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева о БГУ, здесь выставлены книги, посвященные 100-летию БГУ, почтовые марки, фотографии, отражающие юбилейные мероприятия, проходившие в стране и международных организациях.
В разделе «История университета» также представлены копии документов, отражающих высокие результаты, достигнутые БГУ в международных рейтинговых агентствах. Одним из интересных экспонатов музея является проект учебных зданий БГУ, разработанный в 1960-х годах. Именно на основе этого проекта в 1965 году в Ясамальском районе было построено первое учебное здание вуза.