https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_fbd6c1a90fba77b956da33985_o.jpg
Avropa İttifaqı Şurasının 23 aprel 2026-cı il tarixli müvafiq qərarı ilə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) məxsus “Zaqatala” gəmisi, eləcə də ASCO ilə SOCAR-ın birgə müəssisəsinə məxsus “Şuşa”, “Qarabağ”, “Xankəndi” və “Zəngəzur” gəmilərinə tətbiq edilmiş sanksiyalar ləğv olunub. Qərara əsasən, sözügedən gəmilər Avropa İttifaqının sanksiya siyahısından çıxarılıb.
Məsələnin müsbət həlli Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO, eləcə də SOCAR tərəfindən koordinasiyalı şəkildə həyata keçirilmiş diplomatik və hüquqi fəaliyyət nəticəsində mümkün olub.
Qeyd edək ki, sözügedən gəmilər çarter müqavilələri əsasında üçüncü tərəflərə uzunmüddətli icarəyə verilmiş, onların istismarı isə beynəlxalq qaydalara, o cümlədən beynəlxalq sanksiya tələblərinə tam uyğun şəkildə həyata keçirilmişdi. Qəbul olunmuş qərar beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanan obyektiv yanaşmanın və konstruktiv dialoqun nəticəsi kimi qiymətləndirilir.
ASCO gəmiçilik sahəsində beynəlxalq fəaliyyət göstərən dövlət şirkəti kimi bundan sonra da fəaliyyətini ölkə qanunvericiliyinə, beynəlxalq hüquq normalarına və beynəlxalq sanksiya rejimlərinə ciddi riayət etməklə davam etdirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_fbd6c1a90fba77b956da33985_o.jpg
By a decision of the Council of the European Union dated 23 April 2026, the sanctions imposed on the ASCO-owned vessel “Zagatala”, as well as on the vessels “Shusha”, “Karabakh”, “Khankendi” and “Zangezur”, owned by a joint venture of ASCO and SOCAR, have been lifted. According to the decision, the aforementioned vessels have been removed from the European Union sanctions list.
The positive resolution of this matter was made possible through coordinated diplomatic and legal efforts carried out by the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, ASCO, a company under AZCON Holding, as well as SOCAR.
It should be noted that the vessels in question had been leased to third parties under long-term charter agreements, while their operations were carried out in full compliance with international regulations, including sanctions requirements. The decision is considered the result of an objective approach grounded in international law and constructive dialogue.
As a state-owned company engaged in international shipping activities, ASCO will continue to operate in strict compliance with national legislation, international legal norms and international sanctions regimes.