Kaspersky-nin Kibertəhlükəsizlik xidməti mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanan qlobal "Kibertəhdid mənzərəsinin anatomiyası" hesabatına* görə, qlobal miqyasda yüksək riskli insidentlərin payı 2025-ci ildə son altı ilin ən aşağı səviyyəsinə - 4%-ə çatıb. Müqayisə üçün bildirək ki, bu rəqəm 2021-ci ildə 14% təşkil edib. Söhbət birbaşa insan iştirakı ilə və ya təşkilatın İT infrastrukturuna əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərən kiberhücumlar, məsələn, qabaqcıl hədəfli kampaniyalar (APT) və ya fidyə hücumlarından gedir. 2025-ci il dinamikası bir daha təsdiqləyir ki, Kaspersky-nin “Kaspersky Managed Detection and Response” (MDR) kimi həlləri təşkilatları sözügedən kibertəhdidlərdən effektiv şəkildə qoruyur.
Yüksək riskli insidentlərin xüsusiyyətləri. Ən çox rast gəlinən yüksək riskli insident növü insan tərəfindən idarə olunan hücumlar da daxil olmaqla, qabaqcıl hədəfli hücumlar (APT) olub və ümumi hücumların təxminən 24%-ni təşkil edib. Kaspersky MDR xidmətindən istifadə edən şirkətlərin təxminən 21%-i bu təhlükə ilə qarşılaşıb. Hücumçular həmçinin sosial mühəndislikdən (15%) fəal şəkildə istifadə ediblər ki, bu da müəssisələrin 18%-nə təsir göstərib.
Xüsusilə qeyd edək ki, hadisələrin yalnız 12%-i insan müdaxiləsi olmadan zərərli proqram hücumları ilə bağlı olub. Fidyə proqramlarının timsalında bu, təhdidlərin tez-tez erkən mərhələlərdə - təcavüzkar infrastrukturu tam nəzarətə götürməzdən və şifrələmə və ya məlumatların məhv edilməsinə başlamazdan əvvəl aşkar edildiyini və dayandırıldığını göstərir. Digər zərərli proqram növləri üçün bu aşağı nisbət son cihazları qoruma vasitələrinin yüksək effektivliyini təsdiqləyir.
Digər təhdidlərin arasında keçmiş insan tərəfindən idarə olunmuş, aşkarlanma zamanı isə qeyri-aktiv olan hücumların izləri (7%) və kritik kövrəkliklər (təxminən 5%) daxildir. Təhlükəsizlik sınaqlarına ümumi hadisələrin 24%-i düşür. Bu aktivlik infrastruktur daxilində yalançı müsbət nəticələrlə əlaqələndirilə bilər. Amma təhlükəsizlik vəziyyətinin qiymətləndirilməsi prosesi daxilində informasiya təhlükəsizliyi bölmələrinin əməliyyat hazırlığı da qiymətləndirildiyindən, SOC komandası bu cür hadisələr zamanı auditorların hərəkətlərini idarə etməli və izləməlidir.
“Hazırda insan tərəfindən idarə olunan hücumlar yüksək riskli insidentlərin əsas səbəbidir və bütün aşkarlanma hallarının demək olar ki, yarısını təşkil edir. Bu, qlobal kibertəhdid mənzərəsinin transformasiyasını əks etdirir: təcavüzkarlar getdikcə daha çox idarə edilə bilən, “əl” əməliyyatlarına güvənirlər ki, bu da onlara maksimum zərərlə hədəflərinə çatmağa imkan verir. Qeyd etmək lazımdır ki, sosial mühəndislik artıq bir neçə ildir ki, ümumi hücum vektorları arasında öz mövqeyini saxlayır və bu da insan faktorunun təşkilatlarda ən zəif halqa olaraq qaldığını xatırladır. Buna görə də fişinq və bəhanə** (pretexting) hücumçular üçün sabit şəkildə məhsuldar vasitələr olaraq qalır və artıq təkcə texniki qorunmalar riskləri azaltmaq üçün kifayət etmir”, - deyə Kaspersky-nin Kibertəhlükəsizlik monitorinqi mərkəzinin rəhbəri Sergey Soldatov bildirib.
Kaspersky-nin Kibertəhlükəsizlik xidmətləri mərkəzinin mütəxəssislərinin "Kibertəhdid mənzərəsinin anatomiyası" adlı qlobal hesabatı buradan əldə edə bilərsiniz.
- “Kaspersky Managed Detection and Response” və “Kaspersky Incident Response” kimi ekspert biliklərinə və qlobal təhdid kəşfiyyatına çıxış təmin edən idarə olunan təhlükəsizlik həllərindən istifadə edin. Onlar 24/7 monitorinq təmin edir və aşkarlamadan bərpaya qədər insidentin idarə edilməsinin bütöv dövrünü əhatə edir ki, bu da mürəkkəb kiberhücumlarla mübarizəni asanlaşdırır.
- SOC konsaltinq üzrə etibarlı İT satıcılarının xidmətlərindən istifadə edin, məsələn, mövcud təhlükəsizlik sistemlərinin ilkin quraşdırılması və ya təkmilləşdirilməsi üçün “Kaspersky SOC Consulting” mütəxəssislərinə müraciət edin.
- bütöv İT infrastrukturunu qorumaq üçün hərtərəfli həlldən, məsələn, “Kaspersky Symphony XDR”-dən istifadə edin. Bu çoxqatlı kibertəhlükəsizlik platformasında mərkəzləşdirilmiş monitorinq və informasiya təhlili, qabaqcıl təhdid aşkarlanması və cavablandırılması və təhlükəsizlik hadisələrinin araşdırılması alətləri birləşir.
* “Kaspersky Managed Detection and Response”, “Kaspersky Incident Response”, “Kaspersky Compromise Assessment” və “Kaspersky SOC Consulting” şirkətlərinin məlumatları əsasında.
** Məxfi məlumatların əldə edilməsinə yönəlmiş sosial mühəndislik üsullarına əsaslanan saxtakarlıq sxemi. Hücum adətən qurbanla əvvəlcədən hazırlanmış ssenari (bəhanə; ing.- pretext) üzrə telefon danışı vasitəsilə həyata keçirilir.

Согласно глобальному отчёту* «Анатомия ландшафта киберугроз» от экспертов центра сервисов по кибербезопасности «Лаборатории Касперского», в 2025 году в мире доля инцидентов высокой критичности достигла минимума за шесть лет — 4%. Для сравнения, в 2021 году этот показатель составлял 14%. Речь о кибератаках с прямым участием человека или серьёзным воздействием на ИТ-инфраструктуру организации, таких как сложные целевые кампании (APT) или атаки с применением программ-вымогателей. Динамика 2025 года подтверждает, что решения «Лаборатории Касперского», например Kaspersky Managed Detection and Response (MDR), эффективно защищают организации от подобных киберугроз.
Природа инцидентов высокой критичности. Самый частый вид инцидентов высокой критичности — сложные целевые атаки (APT), включая человекоуправляемые, их доля составила почти 24%. С подобной угрозой столкнулись около 21% компаний, использующих сервис Kaspersky MDR. Также злоумышленники активно эксплуатируют социальную инженерию (15%), такая активность затронула 18% предприятий.
Примечательно, что лишь 12% инцидентов связаны с атаками вредоносного ПО, происходящими без участия человека. В случае программ-вымогателей это говорит о том, что угрозы часто удаётся выявить и остановить на ранних стадиях — ещё до того, как злоумышленник получит полный контроль над инфраструктурой и запустит процессы шифрования или уничтожения данных. Для прочих разновидностей вредоносного ПО низкий показатель подтверждает высокую эффективность средств защиты конечных устройств.
Среди других угроз — следы прошлых человекоуправляемых атак, неактивных на момент обнаружения (7%); критичные уязвимости (почти 5%). На тестирование безопасности приходится 24% случаев. Такую активность можно отнести к ложным срабатываниям внутри инфраструктуры. Однако, поскольку в процессе анализа уровня защищённости компаний также оценивается оперативная готовность ИБ-подразделений, от команды SOC требуется контролировать и отслеживать действия аудиторов в рамках подобных инцидентов.
«В настоящее время ключевой причиной инцидентов высокой критичности выступают человекоуправляемые атаки, на которые в совокупности приходится почти половина всех срабатываний. Это отражает трансформацию мирового ландшафта киберугроз: злоумышленники всё чаще делают ставку на управляемые, „ручные“ операции, позволяющие точечно достигать целей с максимальным ущербом. Примечательно, что социальная инженерия уже который год уверенно удерживается в числе распространённых векторов атак, напоминая о том, что человеческий фактор по-прежнему является самым слабым звеном в организациях. Именно поэтому фишинг и претекстинг** остаются стабильно результативными инструментами для злоумышленников, а одних только технических средств защиты для снижения рисков уже недостаточно», — комментирует Сергей Солдатов, руководитель центра мониторинга кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Глобальный отчёт «Анатомия ландшафта киберугроз» от экспертов центра сервисов по кибербезопасности «Лаборатории Касперского» доступен по ссылке.
Для защиты от сложных кибератак «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- использовать решения для управляемой защиты, такие как Kaspersky Managed Detection and Response и Kaspersky Incident Response, которые позволяют получить доступ к экспертным знаниям и глобальным данным об угрозах. Они обеспечивают круглосуточный мониторинг и охватывают весь цикл работы с инцидентами — от обнаружения до устранения, что помогает противостоять сложным кибератакам;
- воспользоваться услугами надёжных ИБ-вендоров по SOC-консалтингу, например обратиться к специалистам Kaspersky SOC Consulting для первоначальной настройки или усовершенствования существующих систем безопасности;
- применять решение для комплексной защиты всей ИТ-инфраструктуры, например Kaspersky Symphony XDR. Это платформа многоуровневой кибербезопасности, которая объединяет возможности централизованного мониторинга и анализа информации, продвинутого обнаружения угроз и реагирования на них, а также инструменты исследования событий безопасности.
* На основе данных Kaspersky Managed Detection and Response, Kaspersky Incident Response, Kaspersky Compromise Assessment и Kaspersky SOC Consulting.
** Мошенническая схема, основанная на методах социальной инженерии, цель которой — получение конфиденциальных данных. Обычно атака предполагает обращение к жертве по телефону с заранее заготовленным сценарием (претекстом, от англ. pretext — повод, предлог).